(Hina/EPA)
Cijene nafte pale su u utorak na međunarodnim tržištima ispod razine od 71 dolara pod pritiskom dobitonosnih prodaja i jačeg dolara, koji su potisnuli u drugi plan očekivanja oporavka potražnje zahvaljujući procjepljivanju protiv covida 19.
Na londonskom je tržištu cijena barela nafte pala 58 centi u odnosu na prethodno zatvaranja, na 70,91 dolara. U gotovo istom je iznosu smanjena i na američkom tržištu, gdje se barelom trgovalo po 68,68 dolara.
Cijene su proteklih tjedana snažno rasle pod utjecajem očekivanja da će se potražnja oporaviti zahvaljujući ubrzanom procjepljivanju stanovništva protiv covida 19, a dodatnu potporu pružala je i ograničena opskrba iz vodećih proizvođača.
"Taj je skok vjerojatno bio preuranjen i to sada pritišće cijene, u kombinaciji s jačim dolarom i korekcijom tržišta dionica", tumače analitičari Commerzbanka.
Procjene o prekomjernom rastu pokrenule su val dobitonosnih prodaja, a dodatni pritisak na cijene stvorio je i jači dolar, koji smanjuje kupovnu moć imatelja ostalih valuta a time i potražnju.
Ulagače je zabrinuo i pad kineskog uvoza sirove nafte u svibnju, za 14,6 posto na godišnjoj razini.
„Kina je prije godinu dana koristila priliku koju su nudile niske cijene (i kupovala naftu), tako da je poredbena osnovica neuobičajeno visoka", objašnjavaju u savjetodavnoj tvrtki PVM..
Snažan pad kineskog uvoza odražava i sezonu radova na održavanju rafinerija, dodaje Reuters.
Očekivanja oporavka potražnje tek su nakratko kliznula u drugi plan, ističu analitičari.
„Temeljno je okruženje na tržištu nafte i dalje povoljno: nakon djelomičnog ukidanja ograničenja potražnja za gorivom snažno se oporavlja ne samo u SAD-u, već i u Europi", piše Commerzbank.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je jutros na svojoj web stranici izvijestila da je cijena barela referentne košarice nafte njezinih članica u ponedjeljak iznosila 70,14 dolara, što znači da je bila gotovo nepromijenjena u odnosu na kraj prošlog tjedna.