(Hina/EPA)
Potražnja za naftom u visoko industrijaliziranim zemljama padat će u iduća dva desetljeća a na globalnoj razini uzlazni trend podržavat će Indija i Kina, izvijestila je u utorak Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC).
Do 2025. godine svjetska će potražnja dosegnuti 105,6 milijuna barela dnevno, što znači da će biti 6,9 milijuna barela dnevno veća u odnosu na 2018., prema godišnjoj OPEC-ovoj procjeni tržišta, objavljenoj u Beču.
Na dulji će rok rast potražnje uglavnom generirati gospodarstva u razvoju i ona u nastajanju. Tako će indijska industrija i sve brojnija srednja klasa do 2040. trebati 5,4 milijuna barela nafte dnevno više a Kina dodatnih 4,4 milijuna barela dnevno, prognoziraju u OPEC-u.
„Procjene pokazuju da će Indija biti zemlja s najsnažnijim rastom potražnje i najvećom dodatnom potražnjom“, stoji u izvješću.
Bogata će pak gospodarstva, uključujući ona u Sjevernoj Americi, zapadnoj Europi, Japanu, Južnoj Koreji i Oceaniji, trošiti 9,6 milijuna barela dnevno manje, prema dugoročnim OPEC-ovim procjenama.
I dok potražnja u Europi, istočnoj Aziji i Oceaniji već pada, američko će tržište taj trend zahvatiti tek 2022. godine, prognoziraju u OPEC-u, predviđajući „slabašni gospodarski rast i kontinuirano poboljšanje učinkovitosti u sljedećih nekoliko godina“.
Potražnja za OPEC-ovom naftom smanjivat će se do 2025. godine kada bi američka proizvodnja nafte trebala početi padati, utvrdili su.
OPEC okuplja 14 zemalja-članica koje ukupno proizvode oko 29 posto svjetske nafte, podsjeća dpa.