(Hina/EPA)
Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna porasle više od 5 posto jer su naznake ubrzanja oporavka najvećih svjetskih gospodarstava od koronakrize podržale očekivanja o jačanju potražnje za 'crnim zlatom'.
Tako je na londonskom tržištu cijena barela prošloga tjedna skočila 6,1 posto, na 66,77 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 5,3 posto, na 63,13 dolara.
Podršku cijenama pružili su dobri pokazatelji iz najvećih svjetskih gospodarstava i potrošača nafte - Kine i SAD-a.
U prvom tromjesečju kineski bruto domaći proizvod (BDP) skočio je rekordnih 18,3 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, kada je gospodarstvo bilo pod pritiskom izbijanja koronakrize.
Optimizam na tržištu zahvaljuje se i podatku da je promet u trgovini na malo u SAD-u u ožujku skočio 9,8 posto, nakon što su Amerikanci dobili od države dodatne gotovinske čekove za pomoć u koronakrizi.
Na oporavak najvećeg svjetskog gospodarstva ukazuje i podatak o većem nego što se očekivalo padu broja novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima prošloga tjedna, i to na najnižu razinu u godinu dana.
"Zbog poboljšanja izgleda u dva najveća svjetska gospodarstva male su šanse da dobro raspoloženje na tržištu u dogledno vrijeme splasne", rekao je Stephen Brennock iz naftne brokerske kuće PVM.
Podršku cijenama pružile su i povećane procjene potražnje u ovoj godini, koje su objavile Međunarodna agencija za energiju (IEA) i Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC).
Dodatnu potporu pružio je i podatak o padu zaliha u SAD-u u prošlom tjednu za 5,9 milijuna barela.
Zahvaljujući svemu tome, vijesti o rastu novih slučajeva zaraze koronavirusom u drugim velikim gospodarstvima, kao što su Indija i eurozona, pale su u drugi plan.
U fokusu trgovaca je, dakako, i ponuda, odnosno proizvodnja nafte.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici već dulje vrijeme koordinirano smanjuje proizvodnju za otprilike 7 milijuna barela dnevno kako bi je uskladili sa smanjenom potražnjom u vrijeme pandemije koronavirusa.
No, nedavno je ta skupina proizvođača najavila povećanje proizvodnje za 2 milijuna barela dnevno u razdoblju od svibnja do srpnja jer očekuje da će se s cijepljenjem protiv covida-19 i postupnim 'otvaranjem' gospodarstava potražnja oporaviti.
Proizvodnja se povećava i u SAD-u. Tvrtka Baker Hughes objavila je u petak da je prošloga tjedna broj aktivnih naftnih postrojenja povećan već peti tjedan zaredom, i to za njih sedam, na ukupno 344, što je najviša razina aktivnih postrojenja od travnja prošle godine.