LONDON

Britanska vlada razmatra pomoć dobavljačima plina

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Britanska vlada planira hitno ponuditi državne zajmove dobavljačima plina koji se sve teže nose s snažnim rastom veleprodajnih cijena tog energenta, izvijestio je u ponedjeljak BBC.

Manji dobavljači propadaju jer zbog poskupljenja ne mogu isporučivati plin potrošačima po obećanoj cijeni, objašnjava BBC.

Šesti po veličini dobavljač u Britaniji Bulb zatražio je pomoć, četiri manje kompanije već su prestale poslovati, a još četiri trebale bi zatvoriti vrata u nadolazećem tjednu.

Sadašnja i bivše vlade smatrale su pojavu novih tvrtki trijumfom tržišnog natjecanja, ali pokazalo se da veće kompanije, za razliku od malih, imaju dovoljno novca da se financijskim proizvodima zaštite od rizika značajnog rasta veleprodajnih cijena.

Manji igrači nisu mogli ili nisu htjeli kupovati takvu zaštitu od cjenovnog skoka.

Vrijednost 'hedgeva', financijskih proizvoda kojima kompanije osiguravaju pravo na kupnju energije po fiksnim cijenama, sada se gotovo izjednačila s vrijednošću velikih kompanija, izjavili su za BBC neimenovani izvori u industriji.

Dodatni je problem što bi klijente propalih tvrtki trebali na dražbi preuzeti drugi dobavljači, a oni za to trenutno nisu zainteresirani jer se i sami teško nose s visokim veleprodajnim cijenama.

Očekuje se da će vlada onima koje su opstale ponuditi zajmove kako bi preuzele klijente propalih tvrtki, navodi BBC.

Ministar Kwasi Kwarteng intenzivno je prošlog vikenda razgovarao s opskrbljivačima energijom a danas će predsjedati sastankom sa sudionicima u industriji kako bi se pronašla rješenja za krizu.

„Ako neki dobavljač propadne, (regulator) Ofgem će osigurati kontinuiranu opskrbu (njegovih) potrošača plinom i električnom energijom", napisao je Kwarteng na Twitteru, prema izvješću Reutersa.

"U slučaju da se ne može osigurati rezervni dobavljač, Ofgem i vlada imenovat će bi posebnog upravitelja. Cilj je nastaviti s opskrbom kupaca dok se tvrtka ne spasi ili dok se kupci ne presele kod novih dobavljača", dodaje Kwarteng.

Veleprodajne cijene plina više su nego utrostručene od siječnja zbog niskih zimskih temperatura u Europi i velike potrošnje koja je smanjila zalihe u skladištima.

Dodatno je cijene poduprla pojačana potražnja za ukapljenim prirodnim plinom, osobito iz zemalja u Aziji, također zbog niskih zimskih temperatura.

Određenu su ulogu zacijelo odigrali i smanjena ponuda iz SAD-a, Rusije i iz regije Sjevernog i kao i ograničeni skladišni prostori za plin u Ujedinjenom Kraljevstvu, ističe za BBC gostujući profesor i predsjednik Instituta za politiku na King's Collegeu u Londonu Nick Butler.

"Vlada je zanemarila pitanje energetske sigurnosti, u Whitehallu su se u potpunosti fokusirali na klimatske promjene. Trenutno se jako oslanjamo na naftu i plin, a kada plina nestane na svjetskom tržištu, to se osjeti ovdje“, rekao je Butler.

Nagli skok cijena plina izazvao je probleme i na drugim tržištima, uključujući nestašicu ugljičnog dioksida nakon zatvaranja tvornica umjetnih gnojiva. Ugljični dioksid koristi se za omamljivanje životinja prije usmrćivanja i za produljenje roka upotrebe hrane, podsjeća BBC.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter