špica s macanom

Slobodan Školnik: Gotovo sam siguran da se lanci ne dogovaraju. Tko bi njih 10-15 doveo za stol?

| Autor: Tihana Tomičić
(Snimio Davor Kovačević)

(Snimio Davor Kovačević)


Slobodan Školnik, nekadašnji glavni menadžer Emmezete, a danas Moemaxa, gostujući u podcastu Špica s Macanom, zajedno s našim novinarom Draženom Katalinićem, ustvrdio je kako je siguran da nema kartelskih dogovora među trgovcima.

"Lanci se ne dogovaraju, nego samo prate jedni druge. Gotovo da sam siguran da se ne dogovaraju. To bi bilo nezakonito, ali i tko bi njih 10-15 doveo za stol da se dogovore, nema šanse", kaže Školnik.

Novinar Katalinić poručuje:

"Bojkot je u prvom redu poruka Vladi – makroekonomski pokazatelji su dobri, ali cijene rastu. Građani im poručuju, ne radite budale od nas. Znamo da je u opticaju 'previše' novca nakon rasta dijela plaća, pa s potrošnjom i inflacija raste, ali tu su problem i PDV i marže, zato su krivi i Vlada i trgovci", kaže Katalinić, koji upozorava da strani trgovački lanci u Hrvatskoj ne prikazuju dobit, nego fiktivno prikazuju gubitke, kako ne bi plaćali porez na dobit u Hrvatskoj nego eventualno samo u matičnim državama.

"Marže su kod trgovaca s hranom već godinama u stagnaciji, i stalno se kreću otprilike isto, a nitko ne mrzi Zaru kad ima maržu 50 posto. Ili Ikeu, koja isto ima 50 posto. Zakaj njih ne mrzite, nego svi trče u Zaru. Uostalom, najmanje su razine profitabilnosti, a time i marže kod trgovina s hranom, do 5 posto.

Oni koji imaju do 10 posto profitabilnosti su recimo baš Zara, Ikea, Bauhaus. A najviša kategorija profitabilnosti je znate što – pitajte svoje žene ili ljubavnice, ako ih imate – Louis Vuitton ili Gucci. To su oni koji stvarno ostvaruju ekstraprofite. Sa svojim brendovima se Francuska hvali, to su im najbolji svjetski proizvodi, a u Hrvatskoj bi takvi najgore prošli.

Kad se analizira rashod trgovaca, jedan graf pokazuje da od njihovih primitaka čak 86 posto ide dobavljačima, uključujući energente, marketing i logistiku. Potom 5,5 posto ide zaposlenima, a čak 8,1 posto državi.

Oko 0,3 posto ide bankama, osiguranjima i slično, a samo 0,5 posto vlasnicima tvrtki. To je ta velika dobit trgovaca! Dajte, molim vas. Dakle, država dobiva 13 puta više nego vlasnici trgovačkih lanaca. I ljudi očekuju pad cijena? To se neće dogoditi", rekao je Školnik.

Cijeli razgovor pronađite na portalu Pogled.hr.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter