Ilustracija (Pixabay)
Startupovi - više nisu nepoznanica u Hrvatskoj. To je popularan oblik poduzetništva, no nije svako pokretanje posla ujedno startup. Takva novoosnovana kompanija traga za održivim modelom poslovanja, svoju inovativnost često temelji na tehnologiji, a korisniku daje veću vrijednost, donosi HRT.
Upravo zbog toga imaju veliki potencijal rasta, no da bi inovatori svoju ideju pretvorili u posao potrebni su im inkubatori za razvoj poslovne ideje i akceleratori za financiranje.
U tri grada - Zagrebu, Osijeku i Rijeci - inovatori se predstavljaju domaćim i stranim investitorima. Među njima i tvrtka koja nudi rješenje kako skratiti čekanje na rezultate laboratorijskih pretraga.
- Mi očekujemo da će naš rast i razvoj trajati pet godina, do pune implementacije će trebati do 10 godina, ali se nadamo da će cijeli taj put biti puno kraći, kada se vidi koliko smo inovativni i kolike uštede donosimo u svakodnevnu praksu, rekao je Davor Šakić, natjecatelj.
Uštedjeti vrijeme i novac bilo bi moguće kada bi se jednostavnije mogla programirati robotska ruka.
- Činjenica je da najčešće treba visokoškolsko obrazovanje za korištenje takvih ruku i manipulatora zbog čega je potrebno nekoliko tjedana kako bi se robotska ruka reprogramirala. Ono što mi želimo učiniti da svatko može reprogramirati robotski manipulator u roku od dan dva, priča natjecatelj Filip Zorić za HRT.
Uz to natjecatelji će se moći prijaviti za nepovratnih 25 000 €, ali i dobiti svu potporu u razvoju ideje.
- Oni će raditi s tim mladim inovatorima, mladim firmama, da ne rade sve one greške koje su mnogi drugi u svojim počecima radili, znači da ih tako eliminira, to je po meni čak i važnija nematerijalna podrška, kaže Vjeran Vrbanec, predsjednik Uprave Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije HAMAG-BICRO.
Hrvatska je zemlja koju investitori više ne zaobilaze u širokom luku, osobito otkako su nam kreditne agencije dodijelile pozitivan rejting.
- To nas stavlja među 40-ak država svijeta koje imaju kreditni rejting i čini nas atraktivnom destinacijom za investitore, stavlja nas na svjetsku kartu investitorima koji žele ulagati, govori Ana Zorić, ravnateljica Uprave za gospodarstvo i financijski sustav u Ministarstvu financija.
- Ali je bitno da uložimo strukturno dostupna sredstva kao bi ih naše gospodarstvo poslije preuzelo i kako bi mogli na zdravim osnovama poslije puniti naš proračun, da nam BDP raste, da možemo servisirati sve svoje obveze i imati ispred sebe priliku za dodatni rast, zaključuje Ante Šušnjar, ministar gospodarstva.
Kroz program akceleracije podršku će dobiti stotinjak novoosnovanih poduzeća, razvojnih timova i pojedinaca.
Cijeli prilog dostupan je ovdje.