Nova godina donijela je novo poskupljenje struje od 3,7 posto što će ukupno povećati račune za struju za više od 10 posto u odnosu na razdoblje prije 1. studenog prošle godine.
(Snimio Hrvoje Jelavić/Pixsell)
Nova godina donijela je novo poskupljenje struje od 3,7 posto što će ukupno povećati račune za struju za više od 10 posto u odnosu na razdoblje prije 1. studenog prošle godine.
U paketu s višom cijenom plina moglo bi doći do niza poskupljenja proizvoda i usluga. Što čeka građane i poduzetnike? Vedran Špehar, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstvu, rekao je u emisiji U mreži Prvog da je ovo drugi korak započet 1. listopada. Dodao je da nema tih mjera da bi poskupljenje bilo mnogo više.
- Nažalost, doba jeftine energije je prošlo zbog energetske tranzicije i procesa koji će trajati barem 20-ak godina, pa i dulje, naglasio je Špehar. Ističe da održiva energija ima svoju cijenu. Građani bi mogli očekivati veće račune od 4 do 7 eura.
Ana Knežević, Hrvatska udruga za zaštitu potrošača, kazala je da se svako poskupljenje energenata neizbježno odražava na povećanje cijena. - Oni koji imaju mjesečno očitanje brojila to će ići automatski, a oni koji očitavaju šestomjesečno se iznenade. Na računima ima mnogo informacija koje ljudi uglavnom ne čitaju, ali i ne razumiju, rekla je.
Dodala je kako smjernice UN-a govore da bi potrošačima bilo lakše da plaćaju jednu cijenu. Mi imamo iz dodataka i onda se potrošači izgube, rekla je Knežević.
Hrvoje Stojić, glavni ekonomist HUP-a, rekao je da građani dugi niz godina plaćaju maloprodajnu cijenu električne energije, a poslodavci višu veleprodajnu cijenu. Objasnio je i da 2600 megavatsati može pokriti otprilike polovinu potreba stanovništva u Hrvatskoj.
Špehar ističe da se poskupljenje odnosi prvenstveno na kućanstva i male neprofitne tvrtke. Kod njih su regulirane cijene te se na njih odnose mjere za ublažavanje poskupljenja.
Cijeli prilog dostupan je na poveznici.