Burza / Ilustracija (Reuters)
U nervoznoj trgovini na azijskim burzama u petak najvažniji regionalni indeksi bilježili su različite predznake, dok investitori prate političke potrese u Južnoj Koreji, a za nove smjernice čekaju i podatke s američkog tržišta rada.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bez japanskih bio je oko 6,30 sati u minusu 0,3 posto, ponajviše pod pritiskom korekcije naniže južnokorejskog Kospi indeksa, za 1,7 posto.
Najveća opozicijska stranka u Južnoj Koreji, Demokratska stranka objavila je u petak da su njezini parlamentarci u pripravnosti jer primaju brojna izvješća o još jednoj mogućoj objavi izvanrednog stanja, izvijestila je novinska agencija Yonhap. U međuvremenu je to demantirano, a čelnik vladajuće stranke Moć naroda izjavio je da predsjednik Yoon Suk Yeol treba biti suspendiran s mjesta predsjednika zbog toga jer je proglasio izvanredno stanje početkom tjedna, nakon čega je bio primoran povući dekret o tome.
Japanski Nikkei u minusu je 0,9 posto, no od početka tjedna je na dobitku za otprilike dva posto. Najnoviji podaci, za listopad, govore o najbržoj stopi rasta plaća u toj zemlji u zadnje 32 godine, ali tržišni sudionici su oprezni jer očekuju da će Bank of Japan ovog mjeseca podići kamatne stope.
Istodobno, australski ASX 200 u minusu je 0,6 posto, dok su kineski burzovni indeksi snažno porasli, za otprilike jedan psoto.
Investitori za nove smjernice čekaju današnje podatke o zaposlenosti u SAD-u. Analitičari procjenjuju da je u studenome broj zaposlenih porastao za 200 tisuća. Bila bi to još jedna potvrda da je tržište rada čvrsto i da najveće svjetsko gospodarstvo stabilno raste.
U srijedu je predsjednik Feda Jerome Powell kazao da je gospodarstvo snažnije nego što se očekivalo kada je središnja banka u rujnu počela smanjivati kamate, što otvara prostor za opreznije smanjenje kamata ubuduće. Ipak, na tržištu se i dalje očekuje da će na dvodnevnoj sjednici od 17. do 18. prosinca Fed smanjiti kamate za 0,25 postotnih bodova.
Politički turbulentni tjedan ostavio traga na deviznim tržištima
Politički turbulentni tjedan, sa zbivanjima u Južnoj Koreji i padom francuske vlade ostavio je traga na deviznim tržištima. Dolarov indeks, koji mjeri izvedbu dolara prema šest najvažnijih svjetskih valuta, porastao je u petak 0,1 posto, na 105,82 boda, nakon što je dan ranije pao na najnižu razinu u tri tjedna.
Pritom je tečaj eura kliznuo 0,14 posto, na 1,0574 dolara, nakon oporavka u četvrtak po stabilizaciji cijena francuskih obveznica. Euro je tako na putu da ovaj tjedan zabilježi gubitak, četvrti u posljednjih pet tjedana.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron sastao se u četvrtak sa saveznicima i parlamentarnim čelnicima u nastojanju da brzo imenuje novog premijera umjesto Michela Barniera, koji je službeno podnio ostavku dan nakon što su oporbeni zastupnici glasovali za svrgavanje njegove vlade.
Za sada se ne očekuje da će Europska središnja banka reagirati na pojačana politička previranja u Europi kada se sastane sljedeći tjedan. Svi osim dvojice od 75 ekonomista koje je anketirao Reuters vjeruju da će ECB na svom zasjedanju 12. prosinca smanjiti za 25 baznih bodova stope na depozite.
Tečaj dolara prema jenu, pak, oslabio je blagih 0,06 posto, na 149,98 jenda.
Na tržištu kriptovaluta, cijena bitcoina malo se spustila nakon što je dan ranije premašila 100.000 dolara po prvi put u povijesti, a sad čak i skeptici očekuju da će se, s Trumpovomo administracijom koja je naklonjena ulaganjima u kriptovalute, njezin rast nastaviti.