svjetska tržišta

Azijske burze u plusu, tečaj dolara poduprt snažnim pokazateljima

| Autor: Hina
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Na azijskim burzama u utorak su najvažniji indeksi porasli, pri čemu indeks hongkonške burze za više od dva posto, a kako sve više jer blijede očekivanja da će Fed uskoro početi smanjivati kamatne stope, raste i tečaj dolara, koji se prema jenu oko najviše razine u zadnje 34 godine. 

MSCI indeks azijskih burzi bio je oko 6,30 sati u plusu 0,65 posto, dok je japanski Nikkei u plusu 0,03 posto, a tijekom trgovanja ponovno je premašio psihološki važnu granicu od 40.000 bodova.

Jučer je objavljeno da je PMI indeks proizvodne aktivnosti u SAD-u u ožujku porastao sa 47,8 bodova mjesec dana prije na 50,3 boda, najvišu razinu od rujna 2022. godine. To pokazuje da se proizvodni sektor, koji je dugo bio pod pritiskom povišenih kamatnih stopa, oporavlja. Na tržištu novca sada se procjenjuje da postoji oko 58 posto izgleda da će Fed smanjiti kamate u lipnju, dok su prošloga tjedna ti izgledi iznosili 64 posto.

Po dobitcima na azijskim burzama predvodi hongkonški Hang Seng indeks, koji je jutros porastao 2,5 posto, budući su se trgovci vratili s poduljenog vikenda, a najviše je pritom porasla cijena dionice Xiaomija, gotovo 15 posto, nakon što je ta kompanija počela zaprimati narudžbe za svoje novo električno vozilo. 

Novi podaci iz SAD-a podupiru rast dolara

Dolarov indeks, koji mjeri izvedbu amerike valute prema košarici šest najvažnijih svjetskih valuta jutros je ojačao 0,04 posto, na 105,05 bodova i nadomak je najviše razine u zadnja četiri i pol mjeseca od 105,07 bodova. 

Pritom je tečaj jena nastavio kliziti prema dolaru i nadomak je najniže razine u zadnjih 34 godine od 151,975 jena za dolar koju je dotaknuo prošli tjedan, izazvaši nova upozorenja japanskih dužnosnika o mogućoj intervenciji. Ta upozorenja usporila su tempo pada jena prema dolaru. Jutros tako dolar stoji 151,715 jena.

Investitore je na kupnje dolara a prodaju jena potaknuo snažniji od očekivanja podatak o američkoj industrijskoj proizvodnji, što upućuje na snagu američkog gospodarstva pa su smanjena očekivanja tržišta da bi Fed uskoro mogao početi smanjivati kamatne stope, tim više što inflacija popušta.

Japanski ministar financija Shunichi Suzuki ponovno je u utorak upozorio valutne trgovce da ne spuštaju više tečaj jena, dok službeni Tokio pokušava spriječiti destabilizirajući pad japanske valute. Posljednji put japanske vlasti intervenirale su na deviznom tržištu u rujnu 2022. i zatim opet u listopadu te godine, kada je jen kliznuo prema 152 jena za dolar, razini koja je zadnji put viđena 1990-tih godina.

"Nastavljeni niz snažnih američkih pokazatelja sve više komplicira život japanskih dužnosnika koji pokušavaju poduprijeti japansku valutu. Nije vjerojatna devizna intervencija sve dok dolar ne pramaši 152 jena", smatra Tony Scamore, tržišni analitičar u IG-u.

S druge strane, za nove smjernice investitori čekaju nove europske makroekonomske podatke, prije svega o proizvodnoj aktivnosti u ožujku, kako bi procijenili kad će Europska središnja banka početi smanjivati kamatne stioe. Sve veći broj ECB-ovih dužnosnika podupire njihovo smanjivanje, a prvi takav potez očekuje se na zasjedanju u lipnju. Naime, svih 77 ekonomista u anketi Reutersa očekuje da kamata na depozite ostane na 4 posto na zasjedanju 11. travnja, dok njih 68 očekuje prvo smanjenje te stope na zasjedanju u lipnju.

Tečaj eura spustio se jutros 0,11 posto prema dolaru, na 1,0731 dolar.

Na naftnim tržištima cijene barela su jutros blago porasle - barel Brenta u Londonu poskupio je 0,34 posto, na 87,82 dolara, a WTI-ja na američkom tržištu za 0,3 posto, na 83,96 dolara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter