svjetska tržišta

Europske burze blago pale

| Autor: Hina
Ilustracija (Reuters)

Ilustracija (Reuters)


Na europskim se burzama u utorak ujutro trguje oprezno, pri čemu su indeksi pali, dok ulagači čekaju vijesti o monetarnoj politici koje bi mogle usmjeriti tržišta.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,2 posto, izgubivši dio jučerašnjih dobitaka.

Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 0,08 posto, na 7.938 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,42 posto, na 18.240 bodova, a pariški CAC 0,26 posto, na 8.098 bodova.

Ulagači su oprezni jer će se u četvrtak održati sjednica čelnika Europske središnje banke.

Ne očekuje se smanjenje kamata, no ulagači će pažljivo pratiti signale je li prvo smanjenje kamata za 0,25 postotnih bodova moguće na sjednici u lipnju.

A na većini azijskih burzi cijene su dionica porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 9,30 sati u plusu 0,3 posto, ojačavši drugi dan zaredom.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 1 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji i Hong Kongu porasle između 0,1 i 0,6 posto. U Južnoj Koreji su, pak, pale 0,5 posto.

Najviše su jutros porasle cijene dionica u rudarskom sektoru jer su nakon naznaka oporavka industrijske proizvodnje u najvećim svjetskim gospodarstvima – SAD-u, Kini i Njemačkoj – porasle cijene sirovina.

No, trguje se oprezno jer će se ovoga tjedna održati sjednice niza središnjih banaka u regiji - Južne Koreje, Novog Zelanda, Tajlanda i Filipina.

Od svih se očekuje da će ostaviti kamatne stope nepromijenjene, a možda bi, špekulira se, ulagače mogla ugodno iznenaditi južnokorejska središnja banka koja bi mogla smanjiti kamate, s obzirom da inflacija u toj zemlji popušta.

Oprezno se trguje i na Wall Streetu, pa su jučer Dow Jones i S&P 500 oslabili manje od 0,1 posto, dok je Nasdaq indeks ojačao 0,03 posto.

Na najvećoj svjetskoj burzi već se danima trguje nesigurno jer svi posljednji podaci pokazuju da američko gospodarstvo stabilno raste i da je tržište rada čvrsto.

A to znači da američka središnja banka nema razloga žuriti sa smanjenjem kamatnih stopa, što većina dužnosnika Feda ovih dana i poručuje.

Zbog toga su splasnuli izgledi da će Fed smanjiti kamate na sjednici u lipnju.

„Wall Street se prilagođava tezi da bi Fed mogao biti sporiji sa smanjenjem kamata nego što se očekivalo. Čini se da bi to smanjenje moglo uslijediti u srpnju, a ne lipnju”, kaže Sam Stovall, strateg u tvrtki CFRA Research.

No, to će ovisiti o daljnjim gospodarskim pokazateljima, ponajviše o inflaciji.

Stoga će ovoga tjedna u fokusu ulagača biti izvješće o potrošačkim cijenama u SAD-u u ožujku. Procjenjuje se da je temeljna stopa inflacije, bez cijena energije i hrane, blago skliznula na 3,7 posto, s 3,8 posto mjesec dana prije.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter