Ilustracija (Pexels)
Na azijskim su burzama u četvrtak cijene dionica snažno porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, nakon što je američka središnja banka najavila smanjenje kamata iduće godine.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 1,8 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,8 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Hong Kongu, Južnoj Koreji i Australiji porasle između 0,1 i 1,6 posto.
Tako većina azijskih burzi prati jučerašnji snažni rast Wall Streeta, gdje je Dow Jones ojačao 1,4 posto i dosegnuo rekordnu razinu, a oko 1,4 posto skočili su i S&P 500 te Nasdaq indeks.
Na posljednjoj sjednici u ovoj godini čelnici Feda ostavili su jučer kamatne stope nepromijenjene u rasponu od 5,25 do 5,50 posto, s obzirom da inflacijski pritisci postupno popuštaju.
To se i očekivalo, no tržište je potaknula procjena gotovo svih čelnika Feda da će u idućoj godini kamate biti smanjene, i to u tri navrata.
Dodatnu podršku tržištu pružio je komentar predsjednika Feda Jeromea Powella na konferenciji za medije da središnja banka najvjerojatnije više neće povećavati kamate.
„Inflacija je popustila, i to bez značajnijeg rasta nezaposlenosti. To je dobra vijest”, kazao je Powell i dodao: „Fed je sada vrlo fokusiran na to da ne pogriješi zadržavanjem kamata previsokima predugo vrijeme”.
Nakon procjena i poruka čelnika Feda, na tržištu se sada procjenjuje da postoji 90 posto izgleda da će središnja banka, nakon više od godinu i pol dana zaoštravanja monetarne politike, u svibnju početi smanjivati kamate.
„Nakon svega, čini se da će se inflacija spustiti prema normalnim razinama bez recesije. To je ono čemu su se ulagači nadali, a sada je to vrlo izgledno”, kaže Tom Martin, portfelj menadžer u tvrtki Globalt Investments.
I dok je većina azijskih burzi snažno porasla, kineska tržišta zaostaju jer ulagači smatraju da najavljene nove poticajne mjere nisu dovoljne.
Kako bi potaknule rast gospodarstva, kineske vlasti najavile su nove mjere za poticanje domaće potražnje, no nisu, ocjenjuju analitičari, najavili ništa osobito novo za stabilizaciju nekretninskog sektora, koji je već dulje vrijeme u krizi.
Japanski Nikkei indeks pao je, pak, zbog snažnog rasta tečaja jena prema dolaru, što će nepovoljno utjecati na japanski izvoz.
Dolar oštro pao, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta oštro pala, nakon odluka i poruka Feda.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 102,62 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 103,82 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 145,40 na 141,80 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0895 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0795 dolara.
Cijene su nafte, pak, porasle. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,36 posto, na 74,55 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,23 posto, na 69,65 dolara.