Burza (Unsplash)
Na azijskim su burzama u petak cijene dionica porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, no trguje se oprezno uoči novih pokazatelja o inflaciji u SAD-u.
MSCI indeks azijsko-pacifičke regije bio je oko 7,00 sati u plusu 0,6 posto, pa se odmaknuo od najnižih razina u 10 mjeseci.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks oslabio 0,3 posto, dok su cijene dionica u Australiji i Hong Kongu porasle između 0,4 i 2,5 posto. U Šangaju i Južnoj Koreji se zbog praznika ne radi.
Kako nema značajnijih vijesti iz regije, burze prate jučerašnji rast Wall Streeta. Dow Jones ojačao je 0,35 posto, dok je S&P 500 porastao 0,59, a Nasdaq indeks 0,83 posto.
Najvećoj svjetskoj burzi podršku su pružili makroekonomski podaci koji su pokazali da je američko gospodarstvo u drugom tromjesečju solidno poraslo, da je u kolovozu kupnja kuća pala, a da je broj zahtjeva za pomoć nezaposlenima prošloga tjedna blago porastao.
Pozitivno je na tržište utjecala i stabilizacija prinosa na američke 10-godišnje državne obveznice, koji su posljednjih tjedana snažno porasli i dosegnuli najviše razine u 16 godina.
„Nakon tri ili četiri vrlo negativna dana, mogao se očekivati nekakav rast cijena dionica. No, trguje se vrlo nestabilno”, kaže Matt Stucky, portfelj menadžer u tvrtki Northwestern Mutual Wealth Management.
Ulagači su nesigurni jer će u petak biti objavljeno izvješće o troškovima osobne potrošnje, što je jedan od pokazatelja inflacije koji Fed pažljivo prati.
Ulagači su zabrinuti i zbog rizika od privremenog zatvaranja državnih službi, što bi loše utjecalo na gospodarstvo SAD-a.
Naime, ako Kongres ne osigura sredstva za fiskalnu godinu koja počinje 1. listopada, rad državnih službi bit će zaustavljen, a stotine tisuća zaposlenika privremeno bi ostalo bez posla i bez plaće.
Dolar oslabio, cijene nafte oštro pale
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala, nakon što je dan prije dosegnula najvišu razinu od studenoga prošle godine.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 106,05 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 106,58 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 149,45 na 149,30 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0575 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0505 dolara.
Cijene su nafte, pak, oštro pale. Cijena barela na londonskom tržištu kreće se jutros oko 95,20 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 97,30 dolara. Na američkom je tržištu, pak, barel pojeftinio s jučerašnjih 94,60 na 91,80 dolara.