(Snimila Vanesa Begić)
Ovogodišnja, 18. Smotra klapa u Puli, manifestacija koja od 2005. godine njeguje duh tradicije, zajedništva i glazbene ljepote održana je u subotu navečer u Arheološkom muzeju Istre. Smotra je postala punoljetna, što znači da su preboljeli dječje bolesti i adolescenske krize te se nadaju da najbolje tek dolazi.
- Večeras nas čeka poseban glazbeni doživljaj, zahvaljujući našim talentiranim izvođačima koji su ovdje da podijele svoju strast prema klapskoj pjesmi. Klapsko pjevanje nije samo umjetnost – ono je priča o našoj kulturi, našim korijenima i ljepoti zajedničkog stvaranja. Organizator ovog događaja, klapa Teranke, već godinama ulaže trud i ljubav u očuvanje i promociju klapske pjesme. Naš rad nas podsjeća koliko je važno čuvati naše kulturno nasljeđe i prenositi ga budućim generacijama. Večeras će se predstaviti pet klapa, svaka sa svojim unikatnim glasovima, interpretacijama i emocijama. Svaka nota koju ćemo čuti dio je priče o Dalmaciji, moru, ljubavi i životu. Uz domaćina, Teranke, nastupile su klape Sorelo, Vinčace, Pinguentum i Ventula.
Teranke su osnovane 2002. godine u sklopu Puhačkog orkestra grada Pule pod čijim okriljem i danas djeluju.
- Na festivalima i natjecanjima u Hrvatskoj i inozemstvu osvojile smo više od 50 nagrada, od kojih posebno ističemo sedam prvih i dvije druge nagrade žirija s Festivala klapa Istre i Kvarnera, prvu nagradu žirija i publike s Međunarodnog natjecanja klapa u Perastu, zlato, srebro i broncu s Festivala ženskih klapa Omišljanska rozeta, pvu nagradu žirija i publike i drugu nagradu žirija s Festivala klapske pisme u Posušju, a posebno smo ponosne na osvojena tri srebrna i četiri brončana Štita grada Omiša, te nagradu za najbolju izvedbu nove skladbe 2019. godine. Umjetnički voditelj klape je Sveto Popović, kazale su. Za ovaj nastup odabrale su "Bilo vavek veselo", istarska narodna u obradi Matka Brajše Rašana "Oj, Tonina", istarska narodna u obradi Josipa Kaplana te "Dragi mi je u Mletke pošao", dalmatinska narodna u obradi Vicka Dragojevića.
Iz Zagreba dolazi ženska klapa Sorelo. Nastala je pri Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu početkom 2015. godine. Okuplja mlade klapske entuzijastice iz svih krajeva Lijepe Naše. Ime klape simbolično ujedinjuje tri smjera matičnog fakulteta (socijalna pedagogija, rehabilitacija, logopedija). Prvi službeni nastup klapa je zabilježila u prosincu 2015. godine. Sudjelovale su na različitim klapskim festivalima. One su pak izvele "Ljubav je čarobna bila" (obrada: Živko Ključe), "Jubi si me u sakreto" (tekst Pjero Mirić, glazba Vedran Bonačić) i "To je bilo na Sloveh", obrada Tomislav Veršić.
Muška klapa Vinčace iz Novog Vinodolskog ove godine slavi 25 godina postojanja. Vinčace je inače naziv za vjenčić načinjen od bilja koji je krasio kosu mladenke u vjenčanim obrednim ritualima novljanskog podneblja. Klapa Vinčace je peterostruki osvajač zlatnog štita festivala dalmatinskih klapa u Omišu. Aktualni je pobjednik festivala "Klape uz mandoline" ove godine u Makarskoj. Izvodi tradicionalne klapske pjesme s velikom emotivnošću te uspješno prenosi duh klapske glazbene baštine na današnju publiku.
"Pisma majci" (narodna, obrada Đuro Filipović), "Gomile" (glazba Živko Ključe, tekst Pjero Mirić) i "Bodulska" (Zdenko Runjić/Jakša Fiamengo) bile su skladbe na repertoaru.
Iz Splita dolazi ženska klapa Ventula osnovana 2006. Svoj rad, zalaganje i predanost klapskoj pjesmi kontinuirano nastavlja već osamnaestu godinu, a kao utemeljiteljica i suorganizatorica prve smotre klapa pod nazivom "Spli'ski klaparel" uvelike doprinosi oživljavanju i obogaćivanju splitske klapske i kulturne scene, za što dobiva veliko priznanje – Nagradu grada Splita za doprinos u kulturi i očuvanju baštine za 2020. godinu. Izveli su "Moja jube" (stihovi Tomislav Zuppa, glazba Zdenko Runjić, obrada Rajmir Kraljević), "Tužni snovi bol prosjaka" (narodna, obrada Duško Tambača) i "O, pasiko moja" (stihovi Nediljko Begić, glazba Rajmir Kraljević).
- I na kraju nama uvijek dragi i posebni gosti. Muška klapa Pinguentum svoj je put započela 1994. godine, instinktivno se okupivši guštajući u pjesmi. Kako sami kažu "zadovoljstvo spontano složenim akordom u diskreciji konobe s malo čime se moglo usporediti". Svoje su djelovanje formalizirali u okrilju stoljetne tradicije Glazbenog društva Sokol iz Buzeta. Sedmorica, prije svega prijatelja, istinskih zaljubljenika u klapsku pjesmu, svoju su privrženost klapi okrunili i brojnim nagradama, njih ukupno 40, navedeno je.
Izveli su skladbe "Koliko je od Učke do mora", (narodna, obrada Ljubo Stipišić), "Golubice nemoj spati", (narodna, obrada Eduard Tudor) i "Otvori mi svoje dvore" Jakša Fiamingo i Duško Tambača.
Održana je tako jedna lijepa i kvalitetna glazbena večer.