(Snimio Duško Marušić Čiči)
U sklopu programa "Tragovi Danske u Puli" jučer je u Kinu Valli održana projekcija dokumentarnog filma "70/30" o protestima mladih Danaca za klimu.
U proljeće 2019. tisuće mladih Danaca izašlo je na ulice. Napustili su školu kako bi demonstrirali za klimu, mobilizirali su svoje roditelje, bake i djedove i zahtijevali klimatsku akciju odmah. Kad su kasnije te godine održani nacionalni izbori, bilo je očito da klima mora biti središnji dio političkog programa kako bi se pobijedilo. Sada je vrijeme da nova vlada poduzme mjere iza svojih riječi. Je li moguće da političari, građani i industrija surađuju i učine Dansku zelenom pionirskom zemljom – ili će ambicije izblijedjeti kako stvarnost pokaže svoju ružnu glavu?
Film "70/30" premijeru je imao u ožujku 2021., a prikazuje stvaranje jednog od najambicioznijih svjetskih zakona o klimi, s ciljem smanjenja emisija CO2 u Danskoj za 70 posto do 2030. No, hoće li se političari, građani i industrija moći udružiti kako bi Dansku učinili zelenim pionirom? Ili će se izborna obećanja i zelene ambicije raspasti kada se novi zakon o klimi suoči sa stvarnošću? Ministar za klimu Dan Jørgensen, bivša predsjednica klimatskog odbora Ida Auken i dvije mlade klimatske aktivistice Esther Kjeldahl i Selma de Montgomery u utrci su s vremenom.
- Nadam se da će nam film dati nadu zato što mladi imaju drugačiji pogled na naše društvo i da zahvaljujući njima ovaj bi planet mogao preživjeti, rekla je prije projekcije ravnateljica Javne ustanove Pula Film Festival Tanja Miličić.
Film je predstavio i veleposlanik Kraljevine Danske u Hrvatskoj Ole Henrik Frijs-Madsen koji ga je već pogledao nekoliko puta, naglasivši da je baziran na stvarnim pričama.
- Dvije važne stvari koje proizlaze iz ovog filma jesu da građani mogu napraviti razliku. Učenici su odlučili napustiti školu i prosvjedovati za klimu. Angažirali su svoje roditelje, djedove i bake, a političari su počeli osjećati da se nešto treba učiniti u vezi klime. Političari iz raznih stranaka su sjeli zajedno i odlučili formirati prvi svjetski klimatski blok dogovorivši se o tome da Danska smanji, odnosno pokuša smanjiti emisije CO2 za 70 posto do 2030. Kada se slični problemi pojave, političari s različitog političkog spektra mogu o tome diskutirati i pronaći kompromise, i to je ono što mi se sviđa kod ovog filma. Osim toga, film daje uvid u dansko društvo, kako funkcioniramo, kako međusobno komuniciramo i kako si vjerujemo, poručio je danski ambasador.
Danas u 11 sati u Zerostrasseu otvara se izložba "Hans Birch Dahlerup: Danski arhitekt pulskog pomorskog naslijeđa" o tome kako je Grad Pula od malog grada postao glavna pomorska luka austro-ugarskog carstva.