George Floyd
Tragedija koja je prije godinu dana, brutalnom policijskom likvidacijom okončala život Afroamerikanca Georga Floyda završila je pravnom pobjedom. Prosvjedi su se pretvorili u slavlja. Doduše, slavlje nije trajalo predugo – već nekoliko sati kasnije u saveznoj državi Ohio došlo je do nove pogibije. Mladu Afroamerikanku ubili su policijski službenici što je u tom djelu Sjedinjenih država potaklo nove proteste. No, slučaj Floyd završen je proglašenjem policajaca Dereka Chauvina krivim za ubojstvo na ulici Minneapolisa prošle godine.
Ne mogu disati
Presudnu ulogu u osudi imale su video snimke s mjesta događaja koje su obišle svijet i na kojima se jasno vidi i čuje kako Floyd govori – Ne mogu disati. Chauvin je klečao na vratu Georga Floyda više od devet minuta tijekom njegova uhićenja prošlog svibnja što je potaknulo svjetske prosvjede protiv rasizma i pretjerane upotrebe sile u policiji.
Porota sastavljena od sedam muškaraca i pet žene različite dobi i rasne pripadnosti zaključila je, nakon desetosatnog vijećanja, kako je Chauvin kriv za sve tri optužbe - ubojstvo drugog stupnja, ubojstvo trećeg stupnja i ubojstvo. Jamstvo mu je odmah opozvano i određen mu je pritvor. Izricanje presude vjerojatno će se dogoditi za dva mjeseca, a Chauvin bi mogao provesti desetljeća u zatvoru. U Minnesoti za ubojstvo drugog stupnja predviđena je maksimalna kazna od 40 godina zatvora. Ubojstvo trećeg stupnja kažnjava se zatvorom do 25 godina. Ubojstvo drugog stupnja kažnjivo je do 10 godina zatvora.
Policajac će se, navode američki mediji, žaliti na presudu čiji značaj nije samo pravosudni epilog jedne ljudske tragedije, nego i promjena politike prema afroameričkoj zajednici u cjelini. To je u svom obraćanju naciji naglasio i predsjednik Joe Biden: „Došlo je vrijeme da se ova zemlja okupi. Neki - agitatori i ekstremisti koji se rugaju socijalnoj pravdi - pokušat će iskoristiti sirove emocije. Ne možemo im dopustiti da to učine." "Proglašenje policajca Chauvina krivim neće vratiti Georgea", rekao je Biden dodajući kako je ova presuda možda ipak trenutak "značajne promjene" te je pozvao Amerikance da nikada ne zaborave ovu tragičnu epizodu. "Moramo slušati. 'Ne mogu disati, ne mogu disati': bile su to posljednje riječi Georgea Floyda. Ne možemo dopustiti da umru s njim. Moramo stalno čuti te riječi. Ne smijemo se okretati", istaknuo je predsjednik SAD.
Predsjednik Biden također je presudu nazvao "previše rijetkim" korakom za pružanje "osnovne odgovornosti" za Afroamerikance. "Bilo je to ubojstvo u punom svjetlu dana i rastrgalo je zastore da ih vidi cijeli svijet", rekao je Biden.
Prije obraćanja naciji, dok je porota još vijećala, američki predsjednik telefonirao je obitelji Floyd te je rekao novinarima kako se "moli" za "pravu presudu". Telefonirao im je i nakon presude rekavši – „Da sam bar tamo da vas zagrlim.“
"Ovo može biti ogroman korak naprijed u maršu prema pravdi u Americi", rekao je Biden.
Nakon izricanja presude, Philonise Floyd, mlađa sestra Georga Floyda održala je govor u hotelu Hilton u centru Minneapolisa. "Ponovno smo u mogućnosti disati", naglasila je suzdržavajući suze. Ona je podsjetila i na slučaj Emmetta Tilla, Afroamerikanca kojeg su linčovali u Mississippiju 1955. godine te je naglasila kako će morati „marširati“ do kraja života.
Nakon objave odluke porote, okupljena masa na raskrižju gdje je ubijen George Floyd – koje se danas zove Trg Georgea Floyda – počela je klicati. Gomila je počela skandirati: "Crni životi su važni," opisuje The New York Times.
Presudu su širom Amerike pozdravili lideri udruga koje se bore za građanska prava naglašavajući kako je trenutak za predah iako je nacija opterećena prošlotjednim ubojstvom Afroamerikanca u okolici Minneapolisa te recentnim slučajem u državi Ohio.
Zanimljivo je kako se slučajem Floyd bavio ured državnog odvjetnika Keitha Ellison, prvog Afroamerikanca koji je obnašao tu dužnost u državi Minnesoti. U raspravi je sudjelovalo niz istaknutih pravnika i odvjetnika, dok je država iznijela jedanaest dokaza - svjedočenja promatrača, bolničara, drugih policajaca i skupine medicinskih stručnjaka. Među glavnim svjedocima bio je šef policije Minneapolisa Medaria Arradondo koji je rekao da je Chauvin "apsolutno" prekršio obuku i etiku kada je držao Floyda prikovanim licem na ulici dugo nakon što je prestao disati. Izuzetno je rijetko da načelnik svjedoči protiv časnika iz vlastitog odjela.
Policajac upucao tinejdžericu
Slučaj koji se dogodio u Columbusu, Ohio, u trenucima kada je nacija čekala odluku porote o ubojstvu Georga Floyda, izazvao je nove proteste iako nije jasno može li se on uspoređivati. Policajac je usmrtio crnu tinejdžericu koja je nasrnula nožem na dvije osobe, kao što se vidi na policijskoj video snimci, priopćile su vlasti u utorak u Columbusu, najvećem gradu Ohija. Kako se vidi na snimci, policajci su došli na poziv osobe koja je prijavila pokušaj napada nožem u kući na jugoistoku grada. Na mjestu događaja policijski službenici suočili su se s kaotičnom scenom gdje je nekoliko ljudi bilo na trijemu pred kućom dok je tinejdžerica, koja je mahala nožem, nasrnula najprije na jednu žensku osobu te potom napala drugu. U tom je trenutku policajac počeo pucati, pokazuje snimka.
Vlasti su priopćile da je ubijena 15-godišnja djevojka dok su članovi obitelji identificirali ubijenu djevojku kao šesnaestogodišnju Makiyah Bryant. Šef policije tvrdi da je policijska snimka, koja prikazuje ubijenu tinejdžericu kako pokušava ubosti dvije ženske osobe, puštena u javnost samo nekoliko sati nakon incidenta u svrhu "transparentnosti". Policajac koji je pucao nije identificiran, no iz videa se doima kao da se radi o bijelcu. Šef policije je rekao da će biti povučen s dužnosti dok se slučaj ne istraži.
Gradonačelnik Columbusa Andrew Ginther rekao je kako se iz prvotne provjere snimke čini da je policajac koji je zapucao "djelovao kako bi zaštitio drugu mladu djevojku u našoj zajednici".
"No jedna mlada djevojka se noćas neće vratiti kući", rekao je. "Molim sve da mole za mir. Večeras, molimo za ovu obitelj, molimo za ovaj grad i molimo za naše susjede," rekao je gradonačelnik u trenutku dok su se u Columbusu spremali prosvjedi, dok je Minneapolis mirno odavao još jednu počast Georgu Floydu.
Black Thing Metter
Koliko su rasni sukobi u koje je upletena policija presudna tema za Sjedinjene Američke Države i druge zemlje gdje se proširio pokret „Black Thing Metter“ pokazuju i poruke istaknutih političara nakon objave presude Dereku Chauvinu. Bivši američki predsjednik Barack Obama i njegova supruga Michelle pozdravili su presudu.
"Danas je porota postupila ispravno. Ali istinska pravda zahtijeva mnogo više. Michelle i ja svoje molitve upućujemo obitelji Floyd i stojimo sa svima onima koji su predani jamčiti svakom Amerikancu punu mjeru pravde koja je Georgeu i mnogim drugima uskraćena", rekao je Barack Obama.
Nekadašnja državna tajnica i supruga predsjednika Billa Clintona, Hillary Clinton im se pridružila i poručila: „Obitelj i zajednica Georgea Floyda zaslužili su da njegov ubojica odgovara. Danas su dobili tu odgovornost. Uvijek i zauvijek. Crni životi su važni.
"Bio sam zgrožen smrću Georgea Floyda i pozdravljam ovu presudu. Moje su misli večeras s obitelji i prijateljima Georgea Floyda", kazao je britanski premijer Boris Johnson u prvoj reakciji koja je stigla iz Europe.