(Hina/EPA)
Mobilne ekipe za cijepljenje počele su u ponedjeljak u nekoliko njemačkih gradova s cijepljenjem u socijalno problematičnim gradskim četvrtima s mahom useljeničkim stanovništvom, dok istodobno velika većina Nijemaca u anketama navodi da će se cijepiti.
"U ovim četvrtima sedmodnevna incidencija se penje i do vrijednosti od 600 i više. Mi moramo postići visoku kvotu cijepljenja u ovom osjetljivim dijelovima grada", rekla je gradonačelnica Koelna Gabrielle Reker.
Ona je zatražila i pomoć savezne pokrajine Sjeverna Rajna-Vestfalija u dodatnom cjepivu kako bi se ostvario cilj od željenih 700 cijepljenja u ovim četvrtima dnevno.
Reker je pritom naglasila kako je u akciji cijepljenja u ovim dijelovima grada potrebna pomoć prevoditelja i socijalnih službi.
S cijepljenjem u socijalno problematičnim dijelovima grada su započeli i neki drugi gradovi poput Essena, Duisburga i Hamburga.
Stranci natprosječno pogođeni pandemijom
Pozadina ciljanog odlaska mobilnih ekipa za cijepljenje u ove dijelove grada su izvješća o natprosječnoj zastupljenosti građana iz migrantskih obitelji na intenzivnim odjelima za pacijente s koronavirusom.
"Na odjelima intenzivne njege se nalazi natprosječno mnogo osoba iz siromašnijih dijelova stanovništva, građani s migrantskom pozadinom i socijalno zapostavljeni", citirao je dnevnik Rheinische Post izvještaj središnjeg registra intenzivne medicine.
Predstavnik Središnjeg vijeća muslimana u Njemačkoj Aiman Mazyek je odbacio optužbe kako građani turskog ili arapskog porijekla načelno odbijaju vladine mjere protiv pandemije te je rekao kako muslimanska vjera nije uzrok natprosječnoj stopi zaraze koronavirusom među migrantima.
"Siromašni i useljenici nisu širitelji zaraze zato što ignoriraju pravila ili su kulturno ili vjerski drugačiji, nego zato što rade u sektorima u kojima nije moguć rad od kuće i zato što žive u skučenim stanovima s mnogo članova kućanstva", rekao je Mazyek za javni servis Deutschlandfunk.
Otklanjanje predrasuda na devet jezika
U gradu Essenu vlasti u centrima za migrante na devet jezika objašnjavaju potrebu cijepljenja, a tom prilikom se, kako je priopćeno iz grada, pokušavaju ukloniti predrasude prema cijepljenju.
"Cilj kampanje je i da se otklone mitovi o neplodnosti koje navodno uzrokuje cijepljenje", stoji u priopćenju grada Essena.
Karl Lauterbach, glasnogovornik vladajuće Socijaldemokratske stranke Njemačke za zdravstvo, rekao je kako klasičnim metodama cijepljenja neće biti moguće smanjiti visoku zaraznost u migrantskim četvrtima.
"Standardnim pristupom nećemo ova žarišta staviti pod kontrolu. Situacija će ovdje još dugo ostati problematična", rekao je Lauterbach. On je odbacio i optužbe po kojima se žitelji problematičnih četvrti privilegiraju ovim cijepljenjem koje se ne odvija u sklopu plana o prioritetu pri cijepljenju.
"U ovim dijelovima grada je i manje liječničkih praksi pa je i postotak cijepljenih mnogo niži nego drugdje", rekao je Lauterbach.
Skoro 67 posto Nijemaca spremno na cijepljenje, još 13 posto 'uglavnom'
Njemačka kancelarka Angela Merkel prošlog tjedna je rekla kako će se do kraja srpnja moći cijepiti svatko tko to bude htio.
Prema posljednjim ispitivanjima državnog epidemiološkog instituta Robert Koch, 66,8 posto stanovnika Njemačke će se cijepiti "u svakom slučaju", a 13,2 posto je "uglavnom spremno" cijepiti se.
"Ni u kojem slučaju" se neće cijepiti 3,9 posto, a 4,2 da se "vjerojatno" neće cijepiti. Neodlučno je 12 posto ispitanih.