Bit će zanimljivo vidjeti kakve će zaključke na tu temu donijeti svjetski lideri na UN-ovoj konferenciji o klimi u Glasgowu u Škotskoj u studenom, jer su se obavezali ubrzati akcije u vezi klimatskih promjena
(Ilustracija)
Najveće i najbogatije svjetske banke izravno su golemim financijskim ulaganjima tijekom proteklih pet godina sudjelovale u kršenju Pariškog sporazuma o klimi investirajući u fosilna goriva. Prema najnovijem izvješću o klimatskom kaosu kojeg su priredili Rainforest Action Network, BankTrack, Autohtona mreža za zaštitu okoliša, International Change Oil, Reclaim Finance i Sierra Club – uz podršku više od tristo zelenih organizacija iz pedeset zemalja širom svijeta – otkrilo se da šezdeset banaka investira goleme svote novca u projekte koji su štetni za okoliš. Stoga će biti zanimljivo vidjeti kakve će zaključke na tu temu donijeti svjetski lideri na UN-ovoj konferenciji o klimi u Glasgowu u Škotskoj u studenom ove godine jer su se obavezali ubrzati akcije u vezi klimatskih promjena šest godina nakon sklapanja Pariškog sporazuma.
Najveće banke koje, kako kažu ekološki aktivisti, financiraju klimatski kaos, su JPMorgan Chase, Citi, Wells Fargo, Bank of America, Royal Bank of Canada i MUFG. Na njih otpada trećina investicija od šezdeset banaka što ostvaruju dobit od financiranja fosilnih goriva, krčenja šuma i kršenja ljudskih prava. Aktivisti sada globalnom peticijom traže da velike banke moraju prijeći s uništavanja klime na financiranje zelenog gospodarstva. Štoviše, traže od svake od šest navedenih velikih banaka da preuzmu tu obvezu do početka summita u studenome.
Izvješće pod nazivom „Bankarstvo u klimatskom kaosu 2021. godine“ proširuje fokus s 35 na 60 najvećih svjetskih banaka i otkriva da su u pet godina od usvajanja Pariškog sporazuma te banke uložile preko 3,8 bilijuna dolara u industriju fosilnih goriva. Zaključuje se da je financiranje fosilnih goriva bilo veće u 2020. godini nego u 2016., što je trend koji se izravno protivi navedenom cilju sporazuma o brzom smanjenju emisije ugljika s ciljem ograničavanja porasta globalne temperature na 1,5 stupanj Celzijusa.
Ni recesija izazvana pandemijom nije utjecala na promjenu politike financijskih divova. Pokazuje se da je, unatoč općem smanjenju financiranja fosilnih goriva za devet posto, šezdeset najvećih banaka u 2020. godini dalo više novca za stotinu vodećih tvrtki koji se time bave. To uključuje tvrtke koje stoje iza vrlo kontroverznih projekata poput kanadskog naftovoda Line 3 od katranskog pijeska i širenja frackinga na zemlji autohtonih zajednica plemena Mapuche u argentinskoj regiji Patagonija. Financirano je dvadesetak neosporno „sumnjivih“ projekata. Banke sa sjedištem u SAD-u i dalje su najveći globalni pokretači zagađenja zraka u 2020. godini, a JPMorgan Chase ostaje najgora fosilna banka na svijetu, navodi se u izvješću uz napomenu da se ta banka nedavno obavezala uskladiti svoje financiranje s Pariškim sporazumom iako nastavlja skoro neograničeno financiranje fosilnih goriva. Od 2016. do 2020., Chaseove aktivnosti kreditiranja i osiguranja iznosile su gotovo 317 milijardi dolara za fosilna goriva. Banka Citi uložila je trećinu manje novca u tu svrhu, dok je ukupno fosilno financiranje Wells Farga opalo za čak 42 posto u 2020. godini, što ih je s četvrtog smjestilo na deveto mjesto najgorih banaka za okoliš. Stoga je BNP Paribas - čija američka podružnica Bank of the West snažno reklamira svoju navodnu odgovornost za klimu – postala četvrta najgora fosilna banka u 2020. godini. BNP Paribas osigurao je 41 milijardu dolara fosilnih sredstava u 2020. godini što je 41 posto više nego godinu dana ranije.
Izvješće navedenih zelenih organizacija istražuje i postojeće obveze banaka u vezi s klimatskom politikom te ih smatra krajnje nedovoljnima i izvan okvira usklađenosti s ciljevima Pariškog sporazuma. Organizacije koje stoje iza ovog izvješća jedinstvene su u svom zahtjevu da poštivanje autohtonih prava, uključujući pravo na slobodnu, prethodnu i informiranu suglasnost, te ljudskih prava u širem smislu mora biti uvjet o kojem se ne može pregovarati za sve odluke o financiranju banaka. Izvješće navodi najveće donatore fosilnih goriva širom svijeta - JPMorgan Chase je najgori u svim kategorijama, RBC najgori u Kanadi, Barclays najgori u Velikoj Britaniji, BNP Paribas najgori u Europskoj uniji, MUFG najgori u Japanu i Bank of China najgori u svijetu.
Izvršna direktorica Akcijske mreže prašuma Ginger Cassady kaže da je, zbog pada ekonomije izazvanog pandemijom, danas trenutak da velike banke izaberu što će financirati za budućnost: „Mogu se odlučiti priključiti silaznoj putanji podrške primarnoj industriji koja pokreće klimatsku krizu ili se mogu lakomisleno vratiti natrag u posao kao i obično dok se gospodarstvo oporavlja. Banke sa sjedištem u SAD-u i dalje su najlošiji financijeri fosilnih goriva s velikom razlikom prema drugima.“
Mnogo oštriji komentar dao je Tom Goldtooth, izvršni direktor Autohtone mreže za zaštitu okoliša.
- Moramo shvatiti da bankovnim kontroliranjem širenja nafte i plina vodeće banke svijeta imaju krv na rukama i nikakva količina zelenog „ispiranja“, tržišta ugljika, nedokazanih tehno-popravaka ili drugih obveza ne može osloboditi njihove zločine protiv čovječnosti i majke Zemlje. Domorodačke zemlje globalno se pljačkaju, krše naša urođena prava i vrijednost našeg života je svedena na ništa uslijed širenja fosilnih goriva. Zbog svetosti i teritorijalnog integriteta majke Zemlje, ove banke moraju odgovarati za pokrivanje troškova njezinog uništenja, kaže Goldtooth.
Europski aktivisti ističu ulogu francuskih banaka u promicanju klimatsko štetnih politika.
- Četiri nesavjesne banke čine Francusku najvećom opskrbljivačem nafte, plina i ugljena u Europi. BNP Paribas zaslužio je da se 2020. godine istakne kao četvrti svjetski fosilni financijer nakon što je usmjerio više milijardi dolara zajmova naftnim divovima poput BP-a i Total-a. Unatoč tome, jasno je da sve banke moraju zamijeniti prazna obećanja značajnim politikama koje donose nultu toleranciju za programere fosilnih goriva, kaže osnivačica udruge Povrat financiranja Lucie Pinson.
Deklarativno, najveće banke ne odriču se svoje odgovornosti na duži rok. Obavezale su smanjiti financiranje fosilnih goriva u roku od trideset godina što je po mišljenju Bena Cushinga, voditelja kampanje za financijsko zagovaranje Kluba Sierra, nedovoljno i prekasno.
- Mnoge najveće svjetske banke, uključujući svih šest glavnih američkih banaka, posljednjih su se mjeseci obvezale umanjiti klimatski utjecaj svog financiranja tijekom sljedećih 30 godina. Ali najvažnije je što sada rade, a brojke ne lažu. Ovo izvješće riječi odvaja od djela dok je slika koju daje je alarmantna: velike banke širom svijeta, na čelu s američkim bankama, potiču klimatski kaos bacajući milijarde dolara u fosilna goriva koja uzrokuju krizu. Velike banke ne zaslužuju tapšanje po leđima ako njihova obećanja za 2050. godinu nisu usložena sa značajnim akcijama do 2021. za smanjenje fosilnog financiranja, tvrdi Cushing
Velike banke, sudeći prema izviješću koje su upravo objavile vodeće ekološke organizacije, više vole miris novca i benzina od zelene budućnosti za svoju djecu i unuke. To nije neobično, ali potrebno je znati tko financira klimatski kaos čije su posljedice nepredvidljive.