Za vrijeme studija radila je kao blagajnica i u pekarnici. Diplomirala je i magistrirala upravne znanosti na Sveučilištu u Tampereu, a politika ju je zainteresirala kada je imala dvadeset godina. Pridružila se Socijaldemokratskoj mladeži, postala potpredsjednica stranke, a nakon toga je izabrana u gradsko vijeće Tamperea
(EPA)
Pametna je i sposobna, mlada i lijepa, na čelu vlade koju vode žene i voli se zabavljati. Sanna Marin, finska premijerka, došla je na naslovnice svjetskih medija upravo zbog ovog posljednjeg. Bivša ministrica prometa naslijedila je na čelu finske vlade Antiija Rinnea, koji je podnio ostavku zbog načina kako je upravljao zemljom u vrijeme štrajka poštara. Tako je bio otvoren put lijevo orijentiranoj liberalki, koja je članica finskog parlamenta od 2015. godine, da bi postala najmlađa finska premijerka i jedna od najmlađih šefica vlada u svijetu.
U vrijeme krajnje turbulentnih prilika u Europi, kada su iz Moskve stigle zapaljive izjave i protiv Finske, koja je ekspresno napredovala prema NATO-članstvu, Sanna Marin našla se u vrtlogu afera čiji se kraj još ne nazire. U prosincu prošle godine viđena je ova tridesetšestogodišnja dama kako se do jutarnjih sati zabavlja u klubovima u Helsinkiju, bez službenog telefona koji ju je obavijestio da je bila izložena koronavirusu. Ispričala se finskoj javnosti zato što nije odmah otišla u karantenu.
A onda su objavljene snimke na kojima pleše, zauzima upadljive poze i pjeva s prijateljima na privatnim zabavama. Neki su posumnjali da je i drogirana, jer je netko na snimci uzvikivao, "ovo ti daje sjajan osjećaj", pa je brzo napravila test koji je pokazao da droge nije uzimala. Oporbeni vođa Riikka Purra iz Finske stranke isti je čas reagirao kada su snimke procurile do javnosti i optužio premijerku da se razuzdano ponaša, "možda i pod utjecajem droge".
Marin je na televiziji kazala da je pila alkohol, da su se zabave održavale u rezidencijama u kojima boravi i da nije korektno da su snimci javno objavljeni. "Ovo su privatne snimke, snimljene su u privatnim prostorijama. Radi se o tome da sam provela večer s prijateljima, zabavljala se, burno, plesala i pjevala", rekla je.
Veliko zanimanje ne samo Finaca, već i svih Europljana, izazvala je i snimka na kojoj je Sanna Marin u kožnoj jakni, kratkim hlačama i čizmama na festivalu rock glazbe. Očito, sve to skupa zajedno bio je okidač da se uzburka i finska javnost i da krene lavina optužbi prema mladoj premijerki.
U zaštitu su ustale brojne žene, znane i neznane, tvrdeći da svatko, pa i političari imaju pravo da se zabavljaju, a da na snimkama nema ničega što bi kompromitiralo mladu političarku. Bilo je i glasova da u današnje vrijeme političari teško mogu imati privatnost, a da je buru negodovanja izazvala i zabava koju je priredio sada već odlazeći britanski premijer Boris Johnson.
Emilia Palonen, profesorica sa Sveučilišta u Helsinkiju, bila je vrlo direktna i ustvrdila da se partijanje premijerke može povezati s neodgovornošću, a sve je brzo stavljeno i u politički kontekst. "Cijena struje raste u nebo, Rusi su nam pred vratima, a premijerka se razuzdano zabavlja", napisi su na društvenim mrežama. Više je ipak onih koji tvrde da nema ništa loše da se premijerka u slobodno vrijeme zabavlja s prijateljima, pa mnogi pišu, "zdravo je da se političari i političarke opuste", ili "tko smo mi da sudimo što netko radi u slobodno vrijeme".
Premijerka kaže da ima obiteljski život, "imam posao, ali i slobodno vrijeme koje provodim sa svojim prijateljima. Otprilike isto kao i mnogi ljudi mojih godina". A australska političarka Fiona Patten je poručila, "ako je ispuštanje pare na zabavi najgore što je učinila vaša premijerka, onda ste prilično sretna zemlja". "Ja sam izabrana političarka na izborima i naravno da tulumarim i plešem", kaže kanadska političarka Brenda Bailey da bi na društvenim mrežama uslijedile snimke žena kako se zabavljaju poput Sanne Marin.
Kada je izabrana za premijerku, brojni su komentari ukazivali da je Finska moderna zemlja u kojoj žene mogu voditi izvršnu vlast. Tvrdilo se da "jednog dana" spol neće biti bitan u politici, a Marin je govorila: "Godine nisu bitne, ali ni spol. Nikada nisam razmišljala ni o svojim godinama, ni o spolu. Razmišljam o svom poslu, o razlozima zbog kojih sam ušla u politiku i dobila povjerenje birača, a ne o slobodnom vremenu."
U Finskoj inače nije neka senzacija velika prisutnost žena u političkom životu. Na izborima 1983. godine u parlamentu je sjedilo 30 posto žena, da bi ih 2007. godine bilo 40 posto. U posljednjem sazivu bilo ih je 47 posto pa ne bi bilo neko posebno iznenađenje da jednog dana u parlamentu sjedi više žena nego muškaraca. Smjena generacija zahvatila je i finsku politiku, došli su mladi ljudi, a Sanna Marin je izabrala baš žene za svoje bliske suradnice.
Ipak, mnogi su smatrali i smatraju da je mladost premijerke bila važna kod izbora, jer je i time poslana poruka da Finska gradi moderno društvo i ne prihvaća tradicionalne odnose u politici i društvu. Sanna Marin bila je simbol novog početka.
Rođena je u studenom 1985. godine u Helsinkiju, a njezini su se roditelji rastali dok je bila djevojčica. Obitelj je imala financijske teškoće, a otac Sanne Marin imao je problema i s alkoholom. Nakon razvoda roditelja odgajala ju je majka i njezina partnerica, a za vrijeme studija radila je kao blagajnica i u pekarnici. Diplomirala je i magistrirala upravne znanosti na Sveučilištu u Tampereu, a politika ju je zainteresirala kada je imala dvadeset godina. Pridružila se Socijaldemokratskoj mladeži, postala potpredsjednica stranke, a nakon toga je izabrana u gradsko vijeće Tamperea. Neki sastanci koji su bili posebno burni snimljeni su i objavljeni na YouTubeu.
U prosincu 2019. godine Socijaldemokratska stranka nominirala ju je za nasljednika Antiija Rinnea i u tijesnom glasanju je postala šefica vlade. Hrabro je vodila zemlju u jeku epidemije koronavirusa, a onda najavila da Finska želi ući u NATO. Problem je stvorio turski predsjednik, a mini problem je režirao i naš, Milanović. Kada je došla u Zagreb na razgovore s državnim vrhom, srdačno se zagrlila s Andrejem Plenkovićem, a nije do danas jasno je li Milanoviću zakasnila na Pantovčak ili ju je pustio čekati. U svibnju je otišla u Kijev i susrela se s Volodimirom Zelenskim.
A u intermecu megapolitike objavljena je i snimka kako nosi blejzer, a ispod nema ništa. Neki su tvrdili da je to neukusno, drugi su je branili i optuživali kritičare da su staromodni i dosadni. Onda je izbila afera da je premijerkina obitelj trošila 300 eura mjesečno za kupnju hrane iz javnih sredstava, kao i da stanuje u rezidenciji koja je oslobođena plaćanja poreza. Kasnije je utvrđeno da je obitelj Sanne Marin trošila 850 eura za hranu pa se iznos popeo na više od 14.000 eura za usluge cateringa. Sumnjalo se da je i vjenčanje Sanne Marin i Markusa Räikkönena s kojim ima kćerku plaćeno javnim sredstvima, ali to je demantirano.
Usporedno je rasla popularnost finske premijerke koju su razni mediji stavljali na popis stotinjak najmoćnijih žena u svijetu. Fotografija Sanne Marin objavljena je i na naslovnici Timea, prozvali su je najcool političarkom na svijetu. A onda su objavljene i vruće fotografije sa zabava na kojima se influencerice ljube u toplesu, a premijerka je morala priznati da to baš i nije prikladno. I tako redom. Sve dok ova političko-privatna priča ne dobije epilog koji će pokazati je li Finska zaista tako moderna i napredna, ili će desničari iskoristiti afere i aferice svoje mlade i obrazovane premijerke da se dočepaju vlasti.
"Njezina energija i pozitivan stav dobrodošli su na svim Exit festivalima"
Dušan Kovačević, osnivač globalno popularnog novosadskog festivala Exit, čiji je Sea Dance jedan dio, poručio je na Instagramu da bi volio da finska premijerka Sanna Marin posjeti ne samo Sea Dance, koji se održava na plaži kod Budve u Crnoj Gori od 26. do 28. kolovoza, nego i Exit u srpnju iduće godine. Kovačević je istaknuo da su njezina "energija i pozitivan stav dobrodošli na svim Exit festivalima". Vikend na Sea Dance festivalu "svakako je topliji nego vikend u Helsinkiju", napisao je Kovačević. Kaže da su "kod javnih ličnosti granice privatnog i javnog života fluidne", ali je "sigurno da i oni imaju pravo na slobodno vrijeme, zabavu i dobar provod", a takav provod na See Danceu je izvjestan.
- Ovo će ujedno biti i odlična prilika da se Sanna Marin uvjeri u istinitost priča o balkanskom gostoprimstvu i pozitivnoj energiji kojoj se mnogi vraćaju, zaključio je Kovačević u poruci finskoj premijerki.