Burne reakcije

Desničari u EU parlamentu hvale izlazak SAD-a globalnih organizacija. Liberali traže reakciju Komisije

| Autor: Hina
(Wikimedia Commons)

(Wikimedia Commons)


Odluke američkog predsjednika Donalda Trumpa da povuče SAD iz Svjetske zdravstvene organizacijei Pariškog klimatskog sporazuma, pozdravila je krajnja desnica u Europskom parlamentu i pozvala EU da učini isto, dok su liberali u raspravi održanoj u srijedu pozvali Komisiju da popuni prazninu nastalu povlačenjem SAD-a. 

SAD će se službeno povući iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) 22. siječnja 2026. WHO time gubi veliku financijsku injekciju jer je američka potpora dosad iznosila oko 18 posto ukupnog financiranja globalne organizacije. 

Trump je u drugom mandatu ponovno povukao SAD iz Pariškog klimatskog sporazuma te je privremeno zamrznuo gotovo svu pomoć programima koje SAD financira diljem svijeta. 

Hadia Lahbib, povjerenica Europske komisije za pripravnost i upravljanje krizama te jednakost, rekla je eurozastupnicima u srijedu da će "izvršne uredbe prvog dana dužnosti Donalda Trumpa imati ozbiljan utjecaj na cijeli multilateralni sustav i predstavljati izazov međunarodnoj suradnji".

Povjerenica je na plenarnoj sjednici Europskoj parlamenta naglasila da WHO "ostaje kamen temeljac međunarodne suradnje", a da povlačenje SAD-a iz globalnih organizacija "neće ići na korist američkim dugoročnim interesima". 

Hrvatski eurozastupnik Tomislav Sokol je govoreći ispred kluba pučana u raspravi naglasio da je hrvatski liječnik Andrija Štampar "dao neupitan doprinos stvaranju Svjetske zdravstvene organizacije znajući da zdravstvene prijetnje nadilaze državne granice i da radeći zajedno bolje možemo zaštititi zdravlje naših građana". 

Sokol je rekao da je pandemija covida-19 Covid-19 pokrenula niz rasprava o funkcioniranju WHO-a i da je to nešto o čemu se treba razgovarati, ali ističe da "u borbi protiv širenja bolesti i zaštite građana" globalni partneri "moraju biti ujedinjeni". Sokol smatra da je suradnja EU-a i SAD-a unutar WHO-a neophodna i pozvao SAD da iznese prijedloge za poboljšanje rada te zdravstvene organizacije. 

Sokol se osvrnuo i na USAID koji distribuira milijarde dolara humanitarne pomoći diljem svijeta, ali je Trump naredio zamrzavanje većine američke inozemne pomoći, kao i da se smanji djelovanje USAID-a. 

"Što se tiče ukidanja USAID-a, ne bi bilo dobro kada bi to značilo ukidanje humanitarne i razvojne pomoći od strane SAD-a siromašnim zemljama kojima je ona potrebna. S druge strane, informacije koje izlaze u javnost, o korištenju ove agencije u svrhu promoviranja ljevičarske političke agende, vrlo su zabrinjavajuće", rekao je Sokol. 

Socijaldemokrat Udo Bullmann ocijenio je da "ovo nije Washington kojega poznajemo" i da će "SAD zbog Trumpa biti izoliran". Njemački zastupnik također je pozvao na "jačanje suradnje s onima koji žele raditi s nama". 

Liberali su pozvali Europsku komisiju da reagira na povlačenja SAD-a iz globalnih organizacija i poduzme mjere da se smanji negativni utjecaj poteza američke administracije. 

Rumunjski zastupnik Dan Barna (Renew) zatražio je od Komisije da "predloži plan protiv praznine koju je napravila Amerika". Njegov irski kolega, zastupnik Barry Andrew (Renew), usporedio je Trumpove politike s vandalizmom i poručio da je potrebna "jasna izjava predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen da ostajemo predani globalnim partnerima". 

Zastupnik iz kluba Zelenih Michael Bloos branio je sadržaj Zelenog plana, ali je pozvao Komisiju da "pokaže da se EU pridržava pravila i bude primjer" protiv klimatske katastrofe. 

Krajnja desnica hvali Trumpa

Krajnja desnica Europskog parlamenta pozdravila je poteze Donalda Trumpa na početku njegovog drugog mandata. Pozvali su Europsku uniju da učini isto i odstupi od vlastitih, prema njima, štetnih politika.  

Zastupnik Alexandr Vondra iz redova Europskih konzervativaca i reformista rekao je da Europu "ovi događaji trebaju natjerati da preispita svoje politike". "Zeleni plan potrebno je reformirati, rezultira siromaštvom i nepovjerenjem građana", rekao je Vondra, član ENVI-ja (Odbora za okoliš, klimu i sigurnost hrane). 

"Trump nam pokazuje put. Ako ne želimo ući u povijest kao potpuni idioti, moramo slijediti njegov primjer", rekla je zastupnica iz kluba Europa suverenih nacija Christine Anderson. 

Portugalski zastupnik Antonio Tanger Correa (Patrioti za Europi) pravdao je Trumpove razloge izlaska, rekavši, među ostalim, da je američkog predsjednika pandemija covida-19 potaknula da povuče SAD iz WHO-a i zaštiti svoje građane te kritizirao Pariški klimatski sporazum i rekao da su se "svi morali složiti s njime kao da je nekakva religija". 


Podijeli: Facebook Twiter