(Hina/EPA)
Kratki pregled zbivanja na XXXI. olimpijskim igrama održanima u Rio de Janeiru od 5. do 21. kolovoza 2016. prema službenim podacima MOO-a.
- broj sudionika: 11.238 (5.057 žena, 6.181 muškarac)
- broj zemalja sudionica: 205 + neovisni pojedinci + reprezentacija izbjeglica
- broj sportova: 33
- broj disciplina: 306
- Igre je otvorio: v.d. predsjednika Michel Temer
- olimpijski plamen: maratonac Vanderlei Cordeiro de Lima
- olimpijska prisega sportaša: jedriličar Robert Scheidt
- olimpijska prisega sudaca: atletski sudac Martinho Nobre
- olimpijska prisega trenera: Adriana Santos
- gradovi protukandidati: Madrid (ŠPA), Tokio (JAP), Chicago (SAD)
- novinari: 22.000
- volonteri: 50.000
Hrvatska olimpijska delegacija u Rio de Janeiru brojila je 88 sportaša, a natjecali su se u 18 sportova te ostvarili najveći uspjeh dosada s osvojenih čak 10 medalja, od toga pet zlatnih, tri srebrne i dvije brončane. S takvim učinkom Hrvatska je zauzela visoko 17. mjesto na ljestvici uspješnosti. Hrvatski stijeg na svečanosti otvaranja nosio je kapetan srebrne vaterpolske olimpijske reprezentacije Josip Pavić, a na zatvaranju 21. kolovoza braća Martin i Valent Sinković, zlatni u dvojcu na pariće.
Sandra Perković postala je prva hrvatska sportašica koja je uspjela osvojiti zlato na dvjema olimpijskim igrama zaredom. Svoju dominaciju u bacanju diska Perković je potvrdila i u Riju iako je u finalu imala tek jedan ispravan hitac. U trećoj seriji disk iz njezine ruke je sletio na 69.21 metara što je bilo nedohvatljivo za konkurenciju. Srebro je s francuskim rekordom od 66.73m osvojila veteranka Melina Robert-Michon, dok je do bronce stigla Kubanka Denia Caballero sa 65.34m.
I dok je uspjeh Perković bio očekivan, tada 21-godišnja Sara Kolak napravila je senzaciju u bacanju koplja. Mlada Ludbrežanka je već u kvalfiikacijama dva dana prije finala postavila novi hrvatski rekord od 64.30m, a taj je rezultat u finalu još popravila i stigla do nevjerojatnog uspjeha s hicem od 66.18m. Srebro je osvojila Južnoafrikanka Sunette Viljoen sa 64.92m, a broncu svjetska rekorderka i dvostruka olimpijska pobjednica (Peking 2008, London 2012) Čehinja Barbora Špotakova sa 64.80m.
Braća Martin i Valent Sinković opravdali su ulogu apsolutnih favorita u dvojcu na pariće, naslovima svjetskih prvaka iz 2014. i 2015. pridodali su i olimpijski. Na regatnoj stazi u laguni Rodrigo de Freitas bili su uvjerljivi, pobijedili su i u svojoj kvalifikacijskoj skupini i u svojoj polufinalnoj utrci te u finalu ciljem prošli u vremenu od 6:50.28 minuta, 1.11 sekundi ispred srebrnih Litvanaca Mindaugasa Griškonisa i Sauliusa Rittera, odnosno 2.97 sekundi sipred brončanih Norvežana Kjetila Borcha i Olofa Tuftea.
Druge OI zaredom ugodno iznenađenje stiglo je s natjecanja strijelaca u trapu, Giovannija Cernogorza je na tronu u toj disciplini naslijedio Josip Glasnović. Glasnović se u polufinale plasirao kao treći iz kvalifikacija da bi u drugom krugu natjecanja ostvario najbolji rezultat i izborio raspucavanje za zlato s Talijanom Giovannijem Pellielom. Nakon 15 hitaca u finalu rezultat je bio 13-13 pa se otišlo u dodatno raspucavanje u kojem je Glasnović bio uspješniji sa 4-3. Zanimljivo, i četiri godine ranije Cernogoraz je do zlata stigao u raspucavanju, također protiv Talijana Massima Fabbrizija. Inače, Cernogoraz je natjecanje u Riju okončao na devetoj poziciji.
Zlato za Hrvatsku u Tiju osvojili su još i jedriličari Šime Fantela i Igor Marenić u klasi 470. Fantela i Marenić su do zlata stigli na dominantan način, sa čak 15 negativnih bodova manje od srebrnih Australaca Mathewa Belchera i Williama Ryana, odnosno brončanih Grka Panagiotisa Mantisa i Pavlosa Kagialisa.
Srebrne medalje osvojili su velsač Damir Martin u samcu, jedriličar Tonči Stipanović u klasi Laser te muška vaterpolska reprezentacija. I Martin i Stipanović bili su nadomak zlatu, tek je nakon dugotrajnog pregleda foto-finiša utrke samaca procijenjeno kako je Novozelanđanin Mahe Drysdale za nekoliko tisućinki bio brži od Martina i tako obranio zlato iz Londona iako su oba veslača nakon 2000 metara u finalu ostvarila isto vrijeme. Stipanović je, pak, uoči plova za medalje zaostajao samo bod za Australcem Tomom Burtonom. No, i prije početka plova za medalje Stipanović i Burton su zbog borbe za poziciju "zaradili" kazneni okret i krenuli s velikim zaostatkom za ostatkom flote. Burton je zatim odabrao bolju steanicu uz vjetar te na kraju pobijedio s velikih 13 bodova ispred Stipanovića.
Vaterpolisti nisu uspjeli ponoviti uspjeh iz Londona otprije četiri godine kada su bili zlatni, u finalu su izgubili od Srbije s uvjerljivih 7-11. U skupini su zauzeli drugo mjesto s tri pbojede i dva poraza da bi u četvrtfinalu nadigrali Brazil sa 10-6, a u polufinalu Crnu Goru sa 12-8.
Blanka Vlašić svoju veliku karijeru ipak nije uspjela okruniti i olimpijskim zlatom. Nakon srebra iz Pekinga 2008. te borbe s brojnim ozljedama ahilove tetive zbog kojih je propustila i London 2012., vlasnica drugog najboljeg skoka svih vremena (2,08m) Vlašić je u Rio stigla s malim očekivanjima. Ipak, do izražaja je došlo njezino iskustvo s velikih natjecanja te je u dugotrajnom finalu s preskočenih 1,97m, što joj je bio najbolji rezultat sezone osvojila još jedno odličje. Istu visinu, ali iz manjeg broja pokušaja preskočile su i zlatna Španjolka Ruth Beitia te srebrna Bugarka Mirela Demireva, ali i četvrta Amerikanka Chaunte Lowe.
Filip Hrgović osigurao je prvu boksačku medalju za Hrvatsku od samostalnosti i to u superteškog kategoriji (preko 91kg). Hrgović je do polufinala pobijedio Turčina Demirezena i Kubanca Pera, no na putu do finala zaustavio ga je kasniji olimpijski pobjednik Francuz Tony Yoka.
Četvrte Igre zaredom najveći broj odličja osvojio je američki plivač Michael Phelps, u Riju je svoju kolekciju obogatio za još pet zlata i jedno srebro te stigao do nevjerojatnog dostignuća od čak 23 zlata, tri srebra i dvije bronce na OI. Phelps je četvrti put zaredom bio najbolji u utrci na 200 metara mješovito, zlato je osvojio i na 200m leptir te u štafetnim utrkama na 4x100m slobodno, 4x200m slobodno i 4x1000m mješovito. Srebro je Phelps osvojio u utrci na 100m leptir.
Po pet odličja osvojile su dvije Amerikanke, obje tada u dobi od 19 godina, plivačica Katie Ledecky (četiri zlata i srebro) te gimnastičarka Simone Biles (četiri zlata i bronca). Ledecky je dominirala utrkama slobodnim stilom u Riju, bila je najbrža na 200m, 400m i 800m pojedinačno te je usto bila i članica američke zlatne štafete na 4x200m slobodno, dok je u štafetnoj utrci na 4x100m slobodno sa svojim kolegicama bila srebrna iza Australki. Biles je do prvog zlata stigla u ekipnom natjecanju, uslijedio je trijumf u višeboju, da bi u finalima po spravama osvojila najsjajnije odličje u preskoku te na tlu, dok je na gredi bila brončana.
Zahvaljujući ovakvim uspjesima, američki sportaši bili su uvjerljivo najuspješniji u Riju sa 121 osvojenom medaljom, dok su kineski osvojili 70, a britanski 67.
Još uvijek svjetski rekorder na 100 i 200 metara, jamajčanski sprinter Usain Bolt karijeru je okončao ponovivši uspjeh iz Londona obranivši zlata na 100, 200 i 4x100 metara. Bolt je tako osvojio osam olimpijskih zlata, bio je najbrži i na 100 i na 200 metara i u Pekingu 2008., jer mu je zlato iz štafete 4x100m iz Pekinga oduzeto zbog pozitivnog dopinškog nalaza jednog od momčadskih kolega iz štafete.