ispunjenje životne želje

Maratonac iz Tupljaka Ivan Stanić trćat će 15. ožujka maraton na Antarktiku

| Autor: Branko Biočić
(Snimio Branko Biočić)

(Snimio Branko Biočić)


Ivan Stanić, 60-godišnji atletičar i maratonac, koji je prije godinu i pol otrčao svoj stoti maraton u rodnom Tupljaku, uskoro će ispuniti svoju životnu želju. Nakon što je sudjelovao na svim poznatim svjetskim maratonima na svim kontinentima, preostao mu je još samo Antarktik, a upravo je to najavio na konferenciji za novinare u zgradi CENKI-a u Pićnu.

(Snimio Branko Biočić)(Snimio Branko Biočić)

Ivan Stanić najavio je sudjelovanje na "Antarctica Marathon 2025", čime će zaokružiti priču u kojoj je istrčao maratone na svim kontinentima svijeta. Uz Stanića je na press konferenciji bio i njegov sumještanin Elvis Uravić, ovog puta u ulozi podrške u organizaciji projekta. Uravić je na početku vrlo kratko rekao da je ovo povijesni maraton za Ivana, te da će odlaskom na Antarktiku postati jedan od rijetkih ljudi na svijetu koji su trčali maratone na svim kontinentima. Iako je to velika stvar za njega, svakako je važna i za Tupljak, njegove susjede, prijatelje i kolege. Dodao je da je upravo zbog toga i on danas na konferenciji, kako bi pružio podršku Staniću pred ovaj povijesni maraton.

(Snimio Branko Biočić)(Snimio Branko Biočić)

Nakon Uravića, riječ je preuzeo Stanić i najavio pohod na maraton koji se održava 15. ožujka na jednom otoku. Izrazio je sreću što je uspio ove godine ući među 200 sretnika koji će na otoku King George istrčati "Antarctica Marathon 2025". Opisao je putovanje do tamo, rekavši da će krenuti iz Venecije 7. ožujka, odakle leti za Buenos Aires u Argentini. Zatim će preko Ognjene zemlje, odnosno Čilea, dvodnevnim krstarenjem kroz Drakeov prolaz stići na otok King George, gdje se maraton održava 15. ožujka.

Istaknuo je da ovog puta nema rezultatski imperativ, ali da bi volio ovime zaokružiti svoju maratonsku priču koju je započeo 1988. godine na utrci u Buzetu. Dodao je da je ovaj maraton organizacijski zahtjevniji od svih dosadašnjih, ali da je siguran kako sve ovo ima smisla. Zahvalio je svima koji su podržali ovaj povijesni pothvat, uključujući Triatlon klub Albona Extreme, Istarsku županiju, tvrtke HEP, Bracom i Plava Laguna, kao i Općinu Pićan te najvećeg pojedinačnog donatora, tvrtku Rockwool.

(Snimio Branko Biočić)(Snimio Branko Biočić)

Za Stanića, koji već 30-ak godina živi u Potpićnu, trčanje je način života, ljubav i strast. Nakon prvog pravog maratona u svibnju 1991. godine u slovenskim Radencima, gdje je kao početnik osvojio vrlo dobro 16. mjesto s vremenom 2 sata, 58 minuta i 16 sekundi, do sada je istrčao oko 200 tisuća kilometara. Prvi je Hrvat koji je istrčao šest najvećih svjetskih maratona, poznatih kao "Marathon Majors", u Tokiju, Bostonu, New Yorku, Londonu, Berlinu i Chicagu. Trčao je na svim kontinentima, pa i u pustinji Sahari, a jedino nije na Antarktiku, što će sada ostvariti 15. ožujka.

Svaki od tih maratona ima svoju priču, posebno ovi najveći, a sada će s Južnog pola, gdje će temperatura biti između -2 i -25 stupnjeva Celzija, donijeti novu priču. New York naziva centrom svijeta i zato se tamo vraćao čak devet puta, dok je Boston najstariji maraton na svijetu koji se trči više od stoljeća. Ostali su također imali svoje posebnosti.

Naglasio je da je ove maratone prvenstveno trčao iz vlastitog gušta i sa željom da ispita svoje krajnje granice. Kasnije je sve više uživao u samim putovanjima, koja su ga ispunjavala na drugačiji način. Danas trči rekreativno kako bi održao formu i ostao u tom svijetu, jer je njegova prava atletika završila prije petnaestak godina. Tijelo mu, kaže, šalje signale da je bilo dosta, ali je uz pomoć sponzora morao otrčati i ovaj posljednji maraton na Antarktiku kako bi ispunio životnu želju da trči po svim kontinentima.

Istaknuo je da trčanje po snijegu i ledu, uz specijalnu opremu, neće biti lako, ali vjeruje da će uspjeti doći do cilja u maksimalno zadanom vremenu od šest i pol sati. Stanić je dobitnik godišnje nagrade svoje općine Kršan, koju je svojim nastupima promovirao diljem svijeta. Zaposlen je u društvu HEP Proizvodnja d.o.o. u Termoelektrani Plomin, koja mu je uvijek izlazila u susret i pomagala mu na atletskom putu.

(Snimio Branko Biočić)(Snimio Branko Biočić)

U sport je ušao kao mladi nogometaš, ali se sasvim slučajno otkrio kao atletičar kada je 1988. godine sudjelovao u uličnoj atletskoj utrci u Buzetu. Nakon toga posvetio se dugim prugama. Devet je godina bio član Atletskog kluba "Žumberak" iz Sošica u Zagrebačkoj županiji, a osim po cijeloj Hrvatskoj, trčao je ulične utrke i u Ateni, Barceloni, Beču, Berlinu, Bostonu, Chicagu, Dubaiju, Firenci, Rimu, Parizu, Londonu, Ljubljani, Trstu, Marrakechu, Moskvi, Miamiju, Palermu, Pragu, pustinji Sahari, Rio de Janeiru, Tokiju, Tromsøu u Norveškoj, Stockholmu, Melbourneu, Sydneyu i mnogim drugim gradovima. Trčao je i na brojnim utrkama u regiji, uključujući Zagreb, Plitvička jezera i Split, neke i po 15 puta.

(Snimio Branko Biočić)(Snimio Branko Biočić)

Najbolji rezultat u maratonu ostvario je na državnom prvenstvu u Lipiku 1998. godine, s vremenom 2 sata, 36 minuta i 49 sekundi. Na državnim prvenstvima u maratonu tri puta je osvojio srebro i dva puta broncu, ali nikada nije došao do pobjedničkog postolja. No, 2012. godine dobio je priznanje Svjetske atletske organizacije, poznato kao "World Marathon Majors", kao prvi Hrvat koji je istrčao šest najvećih svjetskih maratona – New York, Boston, Chicago, Berlin, London i Tokio.

Za hrvatsku reprezentaciju nastupio je 2004. godine u brdskom trčanju na Europskom prvenstvu u Poljskoj, kao i na Svjetskom prvenstvu u Italiji. Uz Ivana Stanića, na ovom maratonu na Antarktiku, dugom 42 kilometra, nastupit će još troje Istrijana – bračni par Dragan i Ivana Kramar iz Žminja te Kristina Žmak iz Pule.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter