Ilustracija (Pexels)
Saudijska Arabija će zadržati zabranu konzumacije alkoholnih pića tijekom Svjetskog nogometnog prvenstva 2034., izjavio saudijski veleposlanik u Velikoj Britaniji Khalid bin Bandar Al Saud.
Međunarodna nogometna federacija (FIFA) službeno je u prosincu dodijelila Saudijskoj Arabiji domaćinstvo Svjetskog prvenstva 2034.
U toj je državi zabrana prodaje i konzumacije alkoholnih pića na snazi još od 1952.
Alkoholna pića nisu bila dostupna ni na stadionima za vrijeme Svjetskog prvenstva 2022. kojem je domaćin bio Katar, ali je pivo bilo dostupno u određenim zonama za navijače i u nekim hotelima.
"Moguće je dobro se zabaviti bez alkohola - nije nužno piti, no ako to želite činiti nakon što odete, slobodno možete, ali trenutno kod nas nema alkohola", izjavio je Khalid bin Bandar za britansku radio stanicu LBC.
"Poput našeg vremena, ovo je suha zemlja. Svatko ima svoju kulturu. Sretni smo što možemo ugostiti ljude unutar granica naše kulture, ali ne želimo zbog nekoga mijenjati svoju kulturu", dodao je.
Saudijska Arabija je prošle godine najavila otvaranje trgovine alkoholom u diplomatskoj četvrti Rijada kako bi se borila protiv protuzakonite prodaje i ilegalnog uvoza. Trgovina je samo za nemuslimanske diplomate, koji moraju predočiti diplomatsku identifikaciju prije kupnje.
LGBTQ osobe su dobrodošle
Saudijci su u posljednjih nekoliko godina mnogo uložili u sport kroz svoj Javni investicijski fond, koji je kupio engleskog nogometnog premierligaša Newcastle United te osnovao LIV Golf Tour s iznimno bogatim nagradnim fondom, čime je uzdrman dominatan položaj američkog PGA Toura.
Kritičari, uključujući skupine za ženska prava i članove LGBTQ zajednice, tvrde da saudijski vladati koriste fond kako bi se kroz sport iskupili za dugogodišnje zanemarivanje ljudskih prava.
Upitan hoće li homoseksualni nogometni navijači moći sigurno nazočiti utakmicama na Svjetskom prvenstvu, veleposlanik je odgovorio:
"Dočekat ćemo sve u Saudijskoj Arabiji. To nije saudijski događaj, to je svjetski događaj. U velikoj mjeri ćemo iskazati dobrodošlicu svima koji žele doći."
Hammad Albalawi, voditelj skupine koja je bila zadužena za saudijsku kandidaturu za domaćina SP-a 2034., u rujnu je također istaknuo da će LGBTQ navijači biti dobrodošli i da će se njihova privatnost poštovati, ukazujući na milijune obožavatelja koji su posljednjih godina putovali u Saudijsku Arabiju na sportske događaje.
U Saudijskoj Arabiji ne postoje javne skupine koje zagovaraju prava LGBTQ osoba, a iako je državni zakon nedefiniran, prema tumačenju Amnesty Internationala ljudi mogu biti osuđeni na smrt, ako se dokaže da su sudjelovali u istospolnim seksualnim odnosima.
Amnesty zabrinut zbog kršenja prava stranih radnika i diskriminacije
Saudijska Arabija je u svojoj kandidaturi navela da će izgraditi ili obnoviti ukupno 15 stadiona do 2032., a pretpostavlja se da će radovi biti dovršeni uz pomoć migranata.
Amnesty International i Savez za sport i ljudska prava (SRA) u studenom su izrazili bojazan da će održavanje Svjetskog nogometnog prvenstva u toj zaljevskoj zemlji dovesti do "teškog i opsežnog" kršenja ljudskih prava.
"Navijači će se suočiti s diskriminacijom... strani radnici će se suočiti s iskorištavanjem, a mnogi će umrijeti", rekao je Steve Cockburn, voditelj Amnestyja za radnička prava i sport.
Saudijska Arabija je zabranila radničke sindikate i provodi "kafala" sustav zapošljavanja stranih radnika, u kojem privatni poslodavci i tvrtke imaju gotovo potpunu kontrolu nad radničkim pravima koja nisu zakonski uređena na državnoj razini. Zemlja je više puta odbacila optužbe za kršenje ljudskih prava i rekla da svojim zakonimaštiti nacionalnu sigurnost.