U PULSKIM ŽUPAMA

Znatno manje vjernika na nedjeljnoj misi. Bogoslužja bez svete vodice i tradicionalne pričesti

| Autor: Zvjezdan STRAHINJA
(A. TOŠIĆ/ARHIVA)

(A. TOŠIĆ/ARHIVA)


Mise se održavaju redovno, ali uz preporuku da ne bude više od 100 ljudi. No, ove nedjelje u gotovo nijednoj pulskoj crkvi nije bilo više od 50 ljudi. Kod nas na Vidikovcu inače bude i 400 vjernika na misi, a u nedjelju ih je bilo samo 67, rekao nam je Milan Mužina, dekan i župnik

Već neko vrijeme škropionice na ulazu u crkve su suhe - sveta vodica u njih se trenutno ne ulijeva. Zbog koronavirusa vjernici se i ne rukuju na misi u znak pružanja mira, a ni svetu hostiju ne primaju ustima. Na bogoslužjima trebali bi biti i međusobno udaljeni jedan metar. Neke su to od preporuka crkvenih vlasti, a otkako su postrožene mjere zaštite zaraze od koronavirusa, i broj vjernika na nedjeljnim misama u Puli znatno je pao.

- Mise se održavaju redovno, ali uz preporuku da ne bude više od 100 ljudi. No, u nedjelju u gotovo nijednoj pulskoj crkvi nije bilo više od 50 ljudi. Kod nas na Vidikovcu inače bude i 400 vjernika na misi, a ove nedjelje bilo ih je samo 67, rekao nam je Milan Mužina, dekan Pulskog dekanata i župnik Župe sv. Pavla apostola na Vidikovcu.

Na ulazima u crkve postavljena su i dezinfekcijska sredstva, a na oglasnim pločama istaknute su preporuke i upute Porečke i pulske biskupije vjernicima i svećenicima. Kako Mužina navodi, župnici se njih i pridržavaju i dok se ne dobiju drugačija uputstva, bogoslužja se održavaju redovno. Očito su i vjernici prihvatili preporuke pa im se odazivaju u manjem broju.

Iz Porečke i pulske biskupije apeliraju na vjernike da se suzdržavaju od dolaska na vjerska slavlja i okupljanja u slučaju bolesti i pojave simptoma infekcije dišnih putova, da ih izbjegavaju i oni koji su bili u područjima zahvaćenim širenjem zaraze ili su bili u doticaju s osobama koje su oboljele od koronavirusa. Uz to, od vjerskih bi se okupljanja trebale suzdržati i starije osobe i kronični bolesnici.

- Nigdje mise nisu zabranjene, u cijeloj Hrvatskoj se održavaju. Pričest ide samo na ruku, mada smo vidjeli na televiziji da ima i nadobudnih koji traže na usta. Srećom, takvi su rijetki. Nema blagoslovljene vodice i mora se držati razmak među vjernicima. Srećom, naša crkva Sv. Pavla dovoljno je prostrana pa je i dovoljno prostora za držanje distance. Splitska biskupija preporučuje mise na otvorenom, a ako bi došlo do toga, mi na Vidikovcu imamo i za to zgodnu situaciju s obzirom da imamo dvorište. Pratimo i čekamo kakve će preporuke odrediti Biskupija, rekao je Mužina.

Ne samo da se sveta hostija prima na dlan jedne ruke kako bi je drugom prinijeli ustima, već je i svećenik dužan prije dijeljenja pričesti upotrijebiti dezificijens na bazi alkohola. U preporukama Biskupije piše i da se crkve moraju često provjetravati.

Pula ima osam župa i više od deset crkvi u kojima se odvijaju redovna bogoslužja.

- Biskupija je u stalnom kontaktu s Kriznim stožerom za Istarsku županiju. Ako se kaže da se crkve trebaju zatvoriti, kao i kafići, onda će tako i biti, zaključio je Mužina.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter