DOM "RUŽA PETROVIĆ" SKRBI ZA 40-ak DJECE

ŽIVOT U DOMU U DOBA KORONE: Zamislite da u ovoj posebnoj situaciji imate u kući 20 djece uzrasta od 11 do 17 godina i još dvadesetak ih dolazi dnevno u posjet, na obroke i učenje

Složena je to križaljka; kad tko ide u školu, uživo ili online, po rasporedu A ili B, tko ide na praksu, ujutro ili popodne, kad je online u realnom vremenu ili s odgodom. Na Teamsu, Edmodu… I uvijek treba imati dostupan internet, pokušava dočarati dane u Domu ravnateljica Davorka Belošević

| Autor: Borka PETROVIĆ


Pandemijski uvjeti od svih nas, pa tako i djece i radnika Dječjeg doma "Ruža Petrović", zahtijevaju cijeli niz izuzetnih osobina - prilagodljivost, strpljenje, prisebnost, sposobnost brzog reagiranja, ali nadasve vještinu da loše situacije okrenu u svoju korist.

U ovom su se pulskom domu na Verudi na vrijeme dobro posložili, opremili, organizirali te uspostavili svoje "koordinatorice za koronu". Zapravo, kako nam priznaju djelatnici, još uvijek (kao i svi) uče u hodu i idu dan po dan.

- Djeca su se još proljetos, u doba prvog lockdowna, pokazala vrlo disciplinirana, spremno su se odupirali očajavanju, ali i pobuni. Bili su im potpuno uskraćeni samostalni izlasci, odlasci na slobodne aktivnosti i posjete, navodi nam ravnateljica Doma Davorka Belošević, podsjećajući da su oni dio sustava socijalne skrbi te "njihova" djeca spadaju u posebno ranjivu skupinu pa ih se epidemiološkim mjerama nije odvajalo od ostalih korisnika u socijalnim ustanovama, recimo za starije osobe.

Nakon tog prvog vala i ljeta, počela je nova školska godina i nova uhodavanja. Trebalo je, doznajemo, balansirati između epidemiološkog opreza i dječjih potreba.

- Potrajalo je neko vrijeme dok smo se izborili za ustupke i izuzeća, uglavnom vezana uz izlaske djece, viđanja s prijateljima, simpatijama.

Sve su to prirodne i poželjne potrebe za dječju i mladenačku dob, čak i u kriznim situacijama visokog rizika. Posebno nam je drago što smo uspjeli naći način da nam ponovno dolaze djeca iz "dnevnog boravka", kojima je pomoć prijeko potrebna, a da se pri tome poštuju propisane mjere i pravila. Oni dnevno dolaze i vraćaju se u svoje obitelji nakon obavljenih obaveza, doznajemo od ravnateljice.

Davorka Belošević, ravnateljica Doma (Snimio Dejan Štifanić)

Prilagodbe su brojne: organizacijske, prostorne, u dnevnoj satnici i rasporedu. Obim posla se povećao, otpala je ona zadana dnevna struktura i satnica kojih su se u Domu pridržavali s obzirom na razdoblja u danu predviđena za obroke, učenje, pisanje zadaća, posjete, izlaske...

Primjerice, kad je škola online, ne čeka se zacrtano vrijeme za učenje, zadaci pristižu stalno, rješavaju se odmah, bez odgode, pričaju nam djelatnici, dodajući da ne nedostaje ni smiješnih situacija kada se, primjerice, okuplja cijeli tim oko učenika za računalom dok on rješava test ili kviz, googla se, svi pomažu, navijaju izvan oka kamere.

Kada god to vrijeme dopušta, dodaju, izlazi se na zrak u zajedničke šetnje. Svi stručni radnici podjednako s djecom odlaze u zajedničke i individualne, duge i kraće šetnje. Večernji izlasci su zvanično prestali postojati pa se nezvanično ipak pokušavaju kršiti pravila. "Nije lako biti tinejdžerica u vrijeme korone", priznaju cure iz Doma.

- Razne uskrate u ovoj zdravstvenoj situaciji i potencirano boravljenje uz digitalne medije, svakako će dodatno obilježiti živote domske djece, nadamo se bez većih posljedica na njihov pravilan psihofizički razvoj i mentalno zdravlje, navodi Belošević.

Kapacitet ovog doma za nezbrinutu djecu je 27 djece na smještaju (12 dječaka, 12 djevojčica i tri mjesta za hitni smještaj), zatim 20 korisnika boravka i šest korisnika organiziranog stanovanja. Trenutno je svim ovim uslugama Doma obuhvaćeno 40-ak djece u dobi od 7 do 21 godine života. Svi idu u više razrede pulskih osnovnih i u srednje škole.

- Zamislite da u ovoj posebnoj situaciji imate u kući dvadesetoro djece uzrasta od 11 do 17 godina i još dvadesetak ih dolazi dnevno u posjet, na obroke, učenje i po sve ostalo što im treba. Složena je to križaljka; kad tko ide u školu, uživo ili online, po rasporedu A ili B, tko ide na praksu, ujutro ili popodne, kad je online u realnom vremenu ili s odgodom. Na Teamsu, Edmodu… I uvijek treba imati dostupan internet, pokušava dočarati Belošević svakodnevne izazove organizacije u Domu, koji su trenutno još kompleksniji.

- Mi smo služba koja radi 365 dana od 0 do 24 sata. Uz mene kao ravnateljicu, tu je još 12 stručnih radnika, raznih profila, sve profesionalni pomagači. Oni djeci pomažu oko učenja, zadaća, ali i svega drugoga, organiziranjem slobodnog vremena, sveobuhvatnom podrškom. Njeguju, brinu o fizičkom i psihičkom zdravlju i o svemu što djeci treba, kao doma. Razgovorima, savjetovanjem i slušanjem nastojimo prebroditi njihove, i bez ove vanjske krize, burne godine odrastanja. Sve nam službe rade, našli smo načina da naš stručni tim i pod ovim uvjetima pruža usluge savjetovanja i pomaganja, zaključuje ravnateljica. Tu je, dodaje, i tehničko osoblje, njih devet zaposlenih na tehničkim poslovima, bez čijeg vrijednog pogona ova dječja kuća ne bi funkcionirala kako treba.

Djeci je radi online nastave potrebno više računala, a to se pokušava osigurati humanitarnom akcijom "Kuglice dobrote" (Snimila Duška Palibrk)

- Predstoje nam blagdanski dani, trenutno su posjete dozvoljene samo roditeljima i to pod posebnim uvjetima. Javljaju nam se naši dragi donatori, dogovaramo načine darivanja, reducirano i uz mjere opreza. I bit će svega dovoljno, sigurni smo, jer osjećamo brigu i toplinu koja dolazi iz smjera svih dobrih i velikodušnih ljudi. Uvijek smo bili zahvalni i skromni pa se tako pitamo nedostaje li nekome tko nije "u sustavu" nešto što mi imamo, navodi Belošević žaleći samo što su djeci uskraćeni susreti s timom vrijednih volontera i bliskim prijateljima. Druženja s njima značilo im je, napominje, više od materijalnih davanja.

Na kraju zaključuje da svi nastoje ostati pozitivnog stava, vedrog duha te, uz humor, premostiti teške trenutke. Naglasak stavljaju, kako vele, na zdravlje, a ne na aktualnu bolest. To im je moto.

U organiziranom stanovanju, u gradu na drugoj adresi, Dom za djecu "Ruža Petrović" brine o još troje mladih ljudi. Oni su punoljetni, a jedna od njih je srednjoškolka. Iako je njihova svakodnevica rasterećena dijela domskih pravila te su upućeni na osobnu odgovornost, i njima su potrebni stalan nadzor i podrška.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter