VELIKA EKOLOŠKA MJERA

Zabrana korištenja plastičnih vrećica stupila je na snagu, ali brojne trgovine u Puli i dalje ih imaju. SAZNAJEMO ZAŠTO

| Autor: Helena MOSTARKIĆ GOBBO
Arhiva G. I.

Arhiva G. I.


Nakon što je 1. srpnja 2021. stupila na snagu zabrana prodaje jednokratne plastike, što je podrazumijevalo plastične tanjure, pribor za jelo, slamke, štapiće za miješanje napitaka, štapiće za uši, tanke plastične vrećice, štapiće za balone, stiroporne posude za hranu i piće te takozvanu oksorazgradivu plastiku (koja se na otvorenim prostorima brže razgrađuje od konvencionalne plastike), od 1. siječnja 2022. nije dozvoljeno prodavati plastične vrećice za nošenje. Riječ je o vrećicama koje su najzastupljenije na tržištu, ali se zbog debljine stijenke najčešće ne mogu višekratno upotrijebiti te tako predstavljaju veliku opasnost za okoliš. 

Proizvodnjom ovakvih vrećica bavi se tridesetak tvrtki u Hrvatskoj koje zapošljavaju više od 800 ljudi pa je svojevremeno Hrvatska gospodarska komora predlagala proizvodnju artikala od reciklirane plastike po uzoru na slovenske susjede ili odgodu ovakve odluke na čak tri godine. Plastične vrećice od 30 do 50 mikrona bile su sporne Europskoj uniji koja je tražila smanjenje njihove uporabe. Hrvatska se u konačnici odlučila na potpunu zabranu vrećica za nošenje, i to onih od 15 do 50 mikrona, a ta je odluka još 15. srpnja 2021. izglasana u Saboru, prilikom usvajanja Zakona o gospodarenju otpadom. 

S prvim danom ove godine, sve plastične vrećice debljine od 15 do 50 mikrona više ne bi smjele biti u upotrebi, nego će se koristiti samo one tanje od 15 mikrona i deblje od 50. Lagane plastične vrećice za nošenje, koje su već stavljene na tržište i trgovci ih imaju na zalihama, moći će se prodavati do isteka zaliha, ali uz naznaku da su stavljene na tržište prije 1. siječnja 2022.  

Koliko se u praksi primjenjuje odluka o zabrani, teško je reći, jer većina prodajnih mjesta, uključujući i ona na području Pule, još uvijek imaju zalihe koje su ostale na njihovim policama, pa ih koriste dok god mogu. 

Unatoč odjeku ove zabrane u javnosti, radnici pojedinih trgovina u Puli, čini se, s njom i nisu baš detaljno upoznati, a nekima je naš upit prvi glas o toj informaciji. 

Ipak, postoje i mjesta gdje je upotreba vrlo laganih vrećica za nošenje u potpunosti dozvoljena. Riječ je o tržnicama, pekarnicama, mesnicama, ribarnicama, slastičarnicama i prodavaonicama mješovite robe, gdje ove vrećice služe za stavljanje i prenošenje industrijski nezapakirane hrane. Međutim, na prodajnim mjestima s lijekovima, knjigama, kućanskim aparatima, obućom, odjećom i ostalim proizvodima koji nisu prehrambeni, lagane plastične vrećice za nošenje više se neće moći koristiti. 

Zasluga za ovakvu "zelenu" odluku nesumnjivo se može pripisati aktivistima brojnih udruga koje se bave promoviranjem zaštite okoliša i loših utjecaja plastike na prirodu. Odluka o zabrani navedenih plastičnih vrećica svakako je jedan od načina kojim se zagađenje okoliša može svesti na što manju mjeru. Mnogo toga ovisi i o našem vlastitom izboru. Među brojnim novogodišnjim odlukama svakako je dobro razmisliti i o onima koje mogu pridonijeti zelenijem okolišu. A prilikom odlaska u kupovinu, svakako je najmudrije ponijeti platnenu vrećicu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter