I mi u Gradu Puli, kao osnivači triju vrtića, borimo se s povećanjima cijena energenata i namirnica, što itekako utječe na formiranje cijene vrtića, uspjeli smo postići da u novoj pedagoškoj godini roditelji plaćaju istu cijenu. Svjesni smo troškova koje imaju roditelji i učinili smo maksimalne napore da cijenu vrtića ne povećavamo, rekao je pulski gradonačelnik Filip Zoričić
Ilustracija (Cropix)
Iako je s početkom nove pedagoške godine u brojnim hrvatskim, pa i nekim gradovima s područja Istre, porasla cijena boravka djece u vrtiću, Grad Pula nije se poveo za tim primjerom. Naime, cijene pulskih vrtića neće se mijenjati, potvrđeno nam je iz Gradske palače.
Val poskupljenja s kojima smo suočeni na nacionalnoj razini, kako navode gradski oci, u najvećem istarskom gradu neće se odraziti na cijenu usluge u predškolskim ustanovama kojima je osnivač Grad Pula. Unatoč tome što će roditelji školaraca morati dublje posegnuti u džep za izdvajanje novca za marende, ručak i produženi boravak, toga će biti pošteđeni roditelji mališana koji pohađaju pulske vrtiće.
U vrtićima 1.073 mališana
"I mi u Gradu Puli, kao osnivači triju vrtića, borimo se s povećanjima cijena energenata i namirnica, što itekako utječe na formiranje cijene vrtića, uspjeli smo postići da u novoj pedagoškoj godini roditelji plaćaju istu cijenu. Svjesni smo troškova koje imaju roditelji i učinili smo maksimalne napore da cijenu vrtića ne povećavamo", rekao je na tu temu pulski gradonačelnik Filip Zoričić.
Cijena za pulske vrtićke i jasličke skupine i dalje će, dakle, iznositi 690 kuna mjesečno. Inače, u Puli postoje tri odgojno-obrazovne ustanove predškolske dobi kojima je osnivač grad, a to su Dječji vrtić Pula, Mali svijet i Rin Tin Tin koje, prema statističkim podacima, pohađa 1.073 mališana.
Vlada je najavila donošenje paketa mjera za zaštitu građana i poduzeća od poskupljenja cijena, osobito onih vezanih za cijene energenata, uključujući i neprofitni sektor, bolnice, škole i vrtiće. Ipak, neki su gradovi ipak podigli cijene za usluge koje roditeljima mališana nude odgojno-obrazovne ustanove. Tako će u Splitu cijene vrtića narasti za 25 posto, odnosno s dosadašnjih 480 na 600 kuna, kako je najavio splitski gradonačelnik Ivica Puljak.
Cijene vrtića osciliraju od grada do grada, a ovise o brojnim faktorima. Osim o gradskom proračunu i izdvajanjima, u nekim gradovima cijene usluga vrtića oblikuju se i prema dohodovnom cenzusu roditelja. Isto tako, postoje razlike u cijeni za prvo, drugo i svako sljedeće dijete. Prema kriteriju broja djece, u Donjem Miholjcu i Kutini cijena vrtića za prvo dijete još je prošle pedagoške godine snižena za čak 60 posto, što je u konkretnim brojkama za ova dva grada iznosilo 200 odnosno 239 kuna. Uz njih, najpovoljnije cijene vrtića u zemlji do sada su bile u Iloku (272 kuna), Čabru, Otočcu i Trilju (300 kuna), Valpovu (350 kuna), Gospiću (358 kuna) i Bjelovaru (400 kuna). Slijede ih Sisak, Lepoglava, Orahovica, Vis, Stari Grad, Slatina, Ivanić - Grad, Komiža, Vukovar i Sinj. U svim navedenim gradovima cijene se kreću od 400 do 500 kuna.
U Umagu je vrtić besplatan
Prema dohodovnom cenzusu roditelja, dosadašnja najniža cijena vrtića za prvo dijete je 118 kuna, a najviša 630 i to u Slavonskom Brodu. U Zagrebu su dosad roditelji s najnižim primanjima za vrtić izdvajali 150, a oni s najvišim plaćama 600 kuna.
Najsvjetliji primjer po pitanju predškolske djece je Umag koji je, uz Belišće, Vrliku i Obrovac, jedan od četiri grada u zemlji koji u potpunosti osigurava besplatan vrtić za svu djecu. Još je 2018. godine ovaj istarski grad izdvojio 1.431,18 kuna po stanovniku za predškolsko obrazovanje, a godinu kasnije 1.613,29 kuna. Uz to što osigurava besplatan vrtić, Umag je grad u kojemu za takvu uslugu nema liste čekanja.
Cijena za pulske vrtićke i jasličke skupine i dalje će, dakle, iznositi 690 kuna mjesečno. Inače, u Puli postoje tri odgojno-obrazovne ustanove predškolske dobi kojima je osnivač grad, a to su Dječji vrtić Pula, Mali svijet i Rin Tin Tin koje, prema statističkim podacima, pohađa 1.073 mališana.