Što traže štrajkaši?

VESNA FABRIS, pulska profesorica: "Mi smo ti koji vrednujemo, koji odgajamo, koji utječemo na neprihvatljiva ponašanja. PRIZNAJTE NAM TO!"

| Autor: PIŠE Vesna FABRIS, prof., Ekonomska škola Pula

Od nas nastavnika očekuje se da budemo kreatori, motivatori, inovatori (karakteristike božanskih bića) te da naši nastavni sati budu zanimljivi i neopterećujući, ali da ipak sadrže i dovoljno informacija i definicija potrebnih da učenik položi državnu maturu, da sat bude učinkovit, racionalan, koristan i mjerljiv, ali da se ne zaboravi na učenika: na onog darovitog, a niti na onog s teškoćama u razvoju, kao ni na sve ostale posebne i same po sebi jedinstvene osobe koje sve zajedno čine razred

 

Prije nekoliko večeri, vraćajući se kući iz kazališta, čula sam dio usputnog razgovora dviju sugrađanki: "...a sutra nema škole. Sutra su ferije", na što će druga: "Trebalo bi da nikad nema škole i da im isto daju plaću".

        Ti "oni" kojima "daju" plaću i kad rade i kad ne rade sam i ja, jedna od nastavnica "na ferijama", jedna od onih koju svakodnevne vijesti s netočnim informacijama o plaćama nastavnika, profesora i učitelja svakodnevno pogađaju, jedna od onih u štrajku, jedna od onih "non-stop" na odmoru, jedna od onih tamo – sad i na jesenskim ferijama!!!

No, budući da sam i jedna od onih kojima je posao objašnjavati, budući da sam jedna od onih koja još uvijek vjeruje u moć pisane riječi, budući da sam jedna od onih koji se bore za istinite informacije, budući da sam jedna od onih koja još uvijek vjeruje u opće dobro, želim zahvaliti i ovim dvjema gospođama, ljubiteljicama jazza, koje su me dodatno potaknule na pisanje ovih redaka... Jer, čak ni one, koje su netom prije slušale sklad raznolikosti njujorškog jazz banda, zapravo ga - nisu čule.

Preraspoređen odmor

Dakle, počele su jesenske ferije. Jesenske ferije nisu neke nove ferije povrh svih dosadašnjih, nego je broj dana odmora tijekom nastavne godine drukčije raspoređen; skraćeni su božićno-novogodišnji praznici, uveden jedan novi tjedan odmora u veljači te su proljetni praznici također skraćeni. No, nije samo ono što treba dodatno pojasniti, nego je to, naravno, štrajk koji je u tijeku, štrajk učitelja i nastavnika, onih koji su stalno na odmoru, pa su se sad sjetili još i štrajkati. No, što ONI, zapravo, traže?

ONI traže povećanje koeficijenta o složenosti poslova s 1,325 na 1,406. Na taj bi način "ulovili korak" s ostalim zaposlenicima s VSS, a zašto to traže saznajemo iz izvješća predsjednika Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, Branimira Mihalinca: "Borba za naše plaće započela je krajem 2018.godine. Tada su održavani pregovori za povećanje osnovice za plaće u javnim službama. Sindikati javnih službi pokrenuli su kampanju tijekom koje su održali seriju tiskovnih konferencija, oblijepili Hrvatsku jumbo plakatima s našim porukama... Održani su radni sastanci s Vladom, ali nije bilo zadovoljavajućeg odgovora. Zato je tada, 19.11. 2018., najavljen štrajk i postupak mirenja. U postupku mirenja Vlada RH je ponudila povećanje osnovice za plaće od 3% od 1. siječnja i dodatnih 2% od 1. rujna 2019. godine. Nakon konzultacija sa svojim tijelima, naš sindikat i Sindikat hrvatskih učitelja odbili su ponudu, no ostali sindikati koji su predstavljali većinu prihvatili su ponudu Vlade koja je u mirenju prihvaćena. Članovi Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, kao i članovi Sindikata hrvatskih učitelja, bili su izrazito nezadovoljni takvom odlukom i izrazili želju za održavanjem štrajka. Takva odluka bila bi protuzakonita, s obzirom da smo bili sudionici postupka mirenja koje je završilo dogovorom, iako smo mi bili protiv.

Iz tog razloga Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske i Sindikat hrvatskih učitelja odlučili su pokrenuti inicijativu za povećanjem koeficijenata složenosti poslova u sustavu osnovnog i srednjeg obrazovanja i to za sve zaposlene. Naš jedinstven stav bio je da treba povećati sve koeficijente te da predlažemo sastanak na tu temu.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter