Nezapamćena tragedija dogodila se 18. kolovoza 1946. na prepunom i omiljenom kupalištu Vargarola (tal. Vergarolla), okupljalištu pulskih Talijana. Eksplodiralo je 20-ak njemačkih protubrodskih podmorskih mina koje su, prema službenim podacima, odnijele 116 života, uglavnom žena i djece. Ranjeno je 216 osoba, a među poginulima njih 20-ak nije bilo moguće identificirati
(Snimila Helena Mostarkić Gobbo)
Mir i oprost ono je što moramo imati u srcu prisjećajući se Vargarole - snažna je i dirljiva zajednička poruka izrečena na današnjem obilježavanju tragedije kupališta Vargarola u Puli.
Nezapamćena tragedija dogodila se 18. kolovoza 1946. na prepunom i omiljenom kupalištu Vargarola (tal. Vergarolla), koje je ujedno bilo i okupljalište pulskih Talijana. Eksplodiralo je dvadesetak njemačkih protubrodskih podmorskih mina koje su, prema službenim podacima, odnijele stotinu i šesnaest života, uglavnom žena i djece. Pritom je ranjeno i 216 osoba, a među poginulima njih dvadesetak nije bilo moguće identificirati.
I ove je godine ispred pulske Katedrale Uznesenja Blažene Djevice Marije danas upriličeno tradicionalno polaganje vijenaca u spomen žrtvama nezapamćene tragedije. Polaganju vijenaca prethodilo je svečano misno slavlje koje je predvodio fra Mauro Boccadoro, a glazbeno uveličao KUD "Lino Mariani" pod vodstvom Davidea Circote. Sugestivna izvedba glazbenog programa dotaknula je sve nazočne, a nastavljena je i ispred katedrale, ističući potresni trenutak u kojemu su se svi govornici i okupljeni prisjetili toga kobnog dana.
Polaganju vijenaca prisustvovali su predstavnici Grada Pule, Istarske županije, Republike Hrvatske, Zajednice Talijana u Puli, kao i predstavnici i izaslanici Republike Italije te članovi obitelji poginulih na Vargaroli. Svi su se redom u svom obraćanju s izraženim emocijama i poštovanjem prisjetili ljudi čija je žrtva za mnoge još uvijek vrlo teška tema. Istaknuli su, međutim, da su oprost i mir u pogledu na događaj na Vargaroli jedini način da se dostojanstveno obilježi stradavanje tamošnjih nedužnih žrtava.
Dodatnu težinu ovom događaju daje činjenica da o njegovom uzroku postoje dvije teorije: jedni ga smatraju samo spletom nesretnih okolnosti, dok ga drugi vide kao namjerno izazvan čin koji je potaknuo i ubrzao masovni odlazak Talijana iz Pule godinu dana nakon tragedije.