(Snimio Duško Marušić Čiči)
Pod geslom Da se ne zaboravi i više nikada nikome ne dogodi ove će se nedjelje osmi put zaredom u Puli održati tradicionalni Mimohod sjećanja na žrtve Srebrenice, gdje je prije 27 godina u genocidu stradalo 8.372 ljudi, najavljeno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare.
Povorka će krenuti u 20 sati s Narodnog trga kod tržnice da bi preko Flanatičke i Sergijevaca stigla do Foruma gdje će više stotina sudionika u znak sjećanja i poštovanja prema žrtvama pustiti bijele balone, a potom će u znak pijeteta na rivi u more baciti i bijele ruže.
"Sjećanje na Srebrenicu nije samo sjećanje na genocid u Srebrenici, nego i na sve stradale Bošnjake u Bosni i Hercegovini, gdje se dogodio naš holokaust na koji treba stalno podsjećati i ukazivati da se takvo zlo više nikada ne smije nigdje nikome u svijetu dogoditi, istaknuo je Muhamed Muratagić, predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Istarske županije. Tom se prilikom osvrnuo i na situaciju u Ukrajini. "Genocid koji se desio Bošnjacima, desio se u dvorištu Europe. A rat koji se događa je u predvorju Europe".
- Nikada dovoljno ukazivanja na zla koja su se dogodila, ali se i dalje događaju. Rat u Ukrajini pokazao je da nije gotovo i da u ljudima i dalje zlo postoji, a mi smo tu da ga suzbijamo i ukazujemo što više možemo, istaknula je Almira Raimović, predsjednica Nacionalne zajednice Bošnjaka Pule. Najavila je da će svim sudionicima mimohoda sat vremena uoči kretanja povorke biti podijeljene bijele majice, ruže i baloni.
Nositelj organizacije Mimohoda je Bošnjačka nacionalna zajednica Pule, u suradnji s vijećima bošnjačke nacionalne manjine Istarske županije, gradova i općina, nizom bošnjačkih organizacija, udruga koje okupljaju mlade i branitelje te kulturno-umjetničkih društava.