EKO RADIONICA O VAŽNOSTI VODE

ŠUMSKI VRTIĆ: Štap od drva može biti češalj, magični štapić, ustvari što god djeca zamisle

| Autor: Doria MOHOROVIĆ
Šumski vrtić (Snimila S. Šijan)

Šumski vrtić (Snimila S. Šijan)


U šumi Tivoli na Velom Vrhu obrt za čuvanje djece "Šumska djeca" uspješno funkcionira posljednjih godinu dana vođen konceptom šumskog vrtića * Sjedište obrta se nalazi na adresi Partizanska ulica 2a gdje mališani spavaju i jedu

Dječji vrtić "Šumska djeca" u Puli bogatiji je za još jednu radionicu o očuvanju vode kojom se nastoji podizati ekološku svijest kod djece. Radionicu je uz pomoć odgajatelja provela jedna njemačka tvrtka koja u svom poslovanju veliku pažnju posvećuje ekologiji, pa je tako sudjelovala u realizaciji dječje edukativne slikovnice "Voda je daleko".

Djeca su zainteresirano i strpljivo poslušala priču, a potom su zajedno s odgajateljima pažljivo napravila vagu od dva lončića i štapa koju su potom objesili na granu drva i proučavali kako ona funkcionira kada se dodaje voda u svaki od lončića. Proveli su i pokus filtriranja vode. U pokusu su se koristili prirodni materijali koje djeca dobro poznaju i koriste u svakodnevnoj igri - zemlja, kamenčići i voda. Time se djeci pokazalo kako se kroz igru može brinuti za okoliš i pritom svašta naučiti.

Povećava se broj "šumske djece"

- Naša je firma kroz proizvodne procese uistinu fokusirana na uštedu i zaštitu vode, pa tako provodimo razne aktivnosti osvještavanja ne samo starije populacije, nego i djece, o tome kako na ispravan način koristiti vodu da bismo je uštedjeli i što duže zadržali u našem korištenju. Danas u doba kad su nam sve tehnologije napredne i kada je sve digitalizirano, još uvijek nismo taj osnovni problem uspjeli riješiti, još uvijek na svijetu postoje mjesta gdje nema pitke vode, još uvijek postoje mjesta gdje nema ispravnih sanitarnih čvorova. Srećom, Hrvatska nije na toj crnoj listi, ali ukoliko se ne budemo ponašali odgovorno, tko kaže da se i mi nećemo pronaći u tom problemu jednog dana. Upravo zbog toga, mi već sada provodimo raznorazne aktivnosti kako bismo istaknuli važnost zaštite vode, ispričala je Martina Džoja Barišić iz tvrtke Grohe.

U šumi Tivoli na Velom Vrhu, obrt za čuvanje djece "Šumska djeca" uspješno funkcionira posljednjih godinu dana, vođen konceptom šumskog vrtića. Trenutno je u obrtu 12 "šumske djece" na čuvanju, no uskoro će ih biti 18, zbog čega se nedavno dvjema odgajateljicama pridružio još jedan odgajatelj. Inače, sjedište obrta se nalazi na adresi Partizanska ulica 2a na Velom Vrhu, a u tom objekt s dvorištem mališani spavaju i jedu.

Cijelu godinu smo vani

- Poanta vrtića je ta da djeca cijeli dan provode vani, u prirodi, na svježem zraku. Da uče kroz slobodnu igru i boravak u prirodi. Da ne koristimo kupovne igračke, već da sav didaktički materijal pronalazimo u prirodi. Na taj način djeca razvijaju maštu i igraju se s materijalima koje pronađu oko sebe. Štap od drva za djecu može biti češalj, magični štapić, ustvari što god oni zamisle", kaže nam Francesca Miličević, začetnica prvog hrvatskog šumskog vrtića.
- Cijelu godinu smo vani, a trenutno osposobljavamo šumski kamp. Od Hrvatskih šuma smo zakupili dio šume u kojem boravimo, zajedno s roditeljima počistili smo smeće i raščistili prostor. Donirana nam je kamp kućica od roditelja jednog djeteta, tako da sada imamo sklonište u samom centru šume. Osim toga, sada nas još čeka gradnja šumske kućice od 15 kvadrata pa će nam svakako boravak u šumi biti lakši. Trenutni smještaj nalazi se na rubu šume i koristi nam kao prostor za ručak i popodnevno spavanje i u stvarno jako lošim vanjskim uvjetima. Nakon što stvorimo uvjete, planiramo sve aktivnosti premjestiti u šumu, ispričala nam je Francesca.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter