Anketa bi trebala pokazati kako stanovnici doživljavaju granice kvartova u koje žive
Na pitanje kako to da su upravo Pulu odabrali za svoje istraživanje Dajana pojašnjava da je kolega Macan i sam stanovnik Pule te iz "prve ruke" zna kako do sada ne postoji niti jedna konkretnija karta ili istraživanje pulskih kvartova
Dajana Dimitrijević i Teodor Macan, studenti treće godine preddiplomskog studija geografije, istraživačkog smjera, na geografskom odsjeku zagrebačkog Prirodoslovno-matematičkog fakulteta provode zanimljivo istraživanje kojemu je cilj odrediti granice pulskih kvartova, ali onako kako ih Puležani sami doživljavaju. Teodor je inače Puležan, dok je Dajana iz Slavonskog Broda.
- Naslov našeg rada je "Grad Pula - kvalitativna analiza i definiranje prostornih granica kvartova prema percepciji stanovništva." Istraživanje provodimo putem internetske ankete, a ciljana skupina ispitanika su stanovnici grada Pule, s tim da bi predviđena kvota ispitanih iznosila tisuću ispitanika ili barem jedan posto od ukupnog stanovništva Grada, priča nam Dajana pojašnjavajući da bi dobivene podatke prikazali i interpretirali uz pomoć GIS-a, odnosno Geografskog informacijskog sustav za upravljanje prostornim podacima.
Percepcija sigurnosti i kvalitete života
Kako napominju cilj rada je, prema prostornoj percepciji njenog stanovništva odrediti kvartove Grada Pule, njihov položaj te prostorni obuhvat kao i percepciju sigurnosti, kvalitete života i socio-ekonomskog statusa stanovništva određenog kvarta. Istraživanje je usmjereno na prostornu percepciju kvarta u kojem ispitanik živi i kojem on, prema svojom mišljenju pripada, te koji točno dio Pule obuhvaća.
- Također, pokušat ćemo uvidjeti postoje li razlike u poimanju stanovnika različitih dobnih skupina, kao i stanovnika različitih kvartova, budući se da Pula, iako ne previše, u zadnjih nekoliko desetljeća mijenjala. No, pravo je pitanje koje nas zanima jesu li se prostorno mijenjali i kvartovi, napominje Teodor.
Geografska istraživanja Istre
Na pitanje kako to da su upravo Pulu odabrali za svoje istraživanje Dajana pojašnjava da je kolega Macan i sam stanovnik Pule te iz "prve ruke" zna kako do sada ne postoji niti jedna konkretnija karta ili istraživanje pulskih kvartova čije je postojanje ustaljeno među građanima, ali ostaje nejasan njihov prostorni obuhvat i granice. Ovo im, doznajemo, nije prvo istraživanje vezano za Istru - sa svojim radom "Demografska slika Istre: Cvjetaju li ruže s ove strane Učke?" već su se predstavili na 3. Međunarodnom multidisciplinarnom kongresu u organizaciji Kluba studenata geografije Zagreb.
- Zbog trenutne situacije oko pandemije primorani smo istraživanje obaviti putem online ankete, umjesto na primjer terenskim istraživanjem, mentalnim kartiranjem ili barem uživo komunikacijom s ispitanicima, navode nam studenti nadajući se da će anketu ispuniti što više Puležana kako bi rezultati istraživanja bili što relevantniji.
Sudjelovanje u anketi anonimno
Inače, rad pišu pod mentorstvom doc. dr. sc. Vedrana Prelogovića, a bit će predložen za dodjelu Rektorove nagrade. Stoga, pomognimo im da dobiju što više odgovora, a mi doznamo kako sami doživljavamo kvartove u kojima živimo. Anketa se može ispuniti na linku https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe4xfymcgKZ6qnUYCLy2J-X0xk4Vu6JaSUnKzXq4RTBkabeIg/viewform ili pronaći pod nazivom "Grad Pula: kvalitativna analiza i definiranje prostornih granica kvartova prema percepciji stanovništva". Sudjelovanje u anketi je anonimno.
Koji su kvartovi elitni, a koji najnesigurniji?
U anketi se od ispitanike, osim općih podataka, traži da sami procjene u kojem kvartu žive i koje su njegove granice, ali i primjerice za koje kvartove smatraju da su "elitni", koji su najsigurniji, a u kojima stanuje stanovništvo najslabijeg socio-ekonomskog statusa u gradu.