Stanje je vrlo ozbiljno, ne može se to nikako drugačije opisati. Svako širenje kapaciteta za COVID oboljele podrazumijeva redukcija rada u ne-COVID dijelu zdravstvene skrbi, izjavila je ravnateljica
(snimio Danilo Memedović)
Trenutno je u pulskoj bolnici hospitalizirano ukupno 60 pozitivnih pacijenata. Od ukupnog broja 9 ih je hospitaliziranih u respiracijskom centru, svi su necijepljeni. Njih 5 je na respiratoru, a 4 na terapiji visoko protočnim kisikom.
- U nedjelju 7. studenog otvorili smo krilo psihijatrije s novim posteljnim fondom od 20 kreveta te smo imali na raspolaganju ukupno 66 postelja. Već u četvrtak smo povećali za novih 9 postelja, na ukupno 75 postelja. Nažalost, opet danas moramo na novo reorganizirati rad te ponovno povećavamo posteljni fond kako bi do ponedjeljka imali u funkciji 114 kreveta za COVID pacijente, rekla je dr. Hrstić. Da bi mogli zbrinuti taj povećani broj hospitaliziranih pacijenata morali smo povući naše sestre i liječnike s, rekla bih, matičnih, odnosno „ hladnih“, neinfektivnih odjela". Najvećim djelom medicinske sestre/tehničari su s kirurških djelatnosti (jednodnevna kirurgija, centralni operacijski blok, služba za kirurgiju, otorinolaringologija, oftalmologija, ginekologija), a od ranije anesteziološka djelatnost, internističke službe. Imamo i „posuđene“ 2 medicinske sestre i 1 njegovatelj iz rovinjske bolnice, a nekolicinu smjena odrađuju medicinske sestre sNastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije. Istarski domovi zdravlja uveli su rad COVID ambulante liječnika obiteljske medicine svaki dan od 9 do 17 sati. Uglavnom u nemogućnosti pravodobnog planiranja, raspored prilagođavamo iz dana u dan. Danas je u tijeku dodatna mobilizacija ljudi iz svih djelatnosti (anestezioloških, internističkih i svih kirurških djelatnosti). Što će za posljedicu imati da od ponedjeljka 15. studenog Opća bolnica Pula ukida kompletan kirurški program, osim hitnih operativnih zahvata, na za sada tjedan dana. Slijedeći tjedan pratit ćemo daljnji razvoj situacije.
- Stanje je vrlo ozbiljno, ne može se to nikako drugačije opisati. Svako širenje kapaciteta za COVID oboljele podrazumijeva redukcija rada u ne-COVID dijelu zdravstvene skrbi, zaključila je ravnateljica.