Boris Miletić, Siniša Kukić, Aleksandra Čilić i Igor Stari (snimio M. MIJOŠEK)
"U narednih par mjeseci gradovima i općinama u Hrvatskoj isporučit ćemo 1,23 milijuna spremnika raznih vrsta. Ovo je trenutno najveća naručena količina spremnika u Europi", kazao je direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Siniša Kukić na današnjem obilježavanju primopredaje spremnika za odvojeno prikupljanje otpada Gradu Puli, održanog u Luci Pula. Spremnici su predviđeni za korištenje u kućanstvima na području Pule, a projekt je sufinanciran od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. Za ovu će se potrebu Gradu Puli uručiti gotovo 19.500 novih spremnika volumena od 120, 240 i 360 litara.
Kukić je pojasnio važnost nabave spremnika za odvojeno prikupljanje otpada koje je Fond proveo za 407 jedinica lokalne samouprave.
- Spremnici će omogućiti svim građanima da u što većoj mjeri razdvajaju otpad na kućnom pragu. Radi se o investiciji od 370 milijuna kuna, koje je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja za ovu namjenu odobrilo Fondu i za to osiguralo sredstva iz europskih fondova. Usprkos svim ograničenjima koja smo imali zbog koronavirusa, ipak se nije stalo s investicijama u gospodarenju otpadom.
Kukić se osvrnuo na brojna reciklažna dvorišta u Istri, na sanaciju odlagališta, kao i na mogućnost nabave komunalnih vozila.
- Dio tih projekata, poput primjerice odlagališta Košambra u Poreču, uspješno je završen. U Puli nas uskoro čeka početak velikog projekta - sanacije starog odlagališta komunalnog otpada Kaštijun. Investicija je to vrijedna oko 28 milijuna kuna. Grad Pula, ali i cijela Istra, mogu biti primjer zaokruženog sustava gospodarenja otpadom, kazao je Kukić.
Tijekom 2020. godine Grad Pula je dobio 514 većih spremnika za papir i plastiku, kao i 69 spremnika za staklo, istaknuo je Igor Stari, direktor gradskog trgovačkog društva Herculanea.
- Ovo je drugi dio isporuke manjih volumena kanti namijenjenih za 8.000 korisnika na području grada Pule. Radi se prije svega o obiteljskim kućama i manjim poslovnim subjektima koji već nekoliko godina koriste vrećice. Ovo je posljednji element u potrebnoj infrastrukturi da naši građani na području grada praktično mogu odlagati otpad na kućnom pragu. Vrećice smo koristili kao, rekao bih, privremeno rješenje do dolaska ovih spremnika, rekao je Igor Stari i napomenuo kako su izuzetno zadovoljni što su spremnici stigli pa je iskoristio priliku za zahvaliti se Fondu za kontinuirano praćenje kroz godine u uspostavi potrebne infrastrukture.
- Potrebno je reći da nas fond prati od početka 2008. godine s vozilima, podzemnim spremnicima, spremnicima za miješani komunalni otpad. Danas dolazimo do posljednjeg elementa gdje će svaki građanin grada Pule moći na kućnom pragu odlagati i razvrstavati svoje smeće, dodao je Stari.
- Bez obzira na određene kritike koje su po meni prije rezultat političkih razmimoilaženja nego sagledavanja rada cjelokupnog sustava, rekao bih da je istarski Kaštijun primjer kako trebaju izgledati suvremeni centri gospodarenja otpadom. Ono što će svakako doprinijeti učinkovitijem radu centara su manje količine otpada koji će se u njega dovoziti iz jedinica lokalne samouprave, objasnio je Kukić i napomenuo da će spremnici koji će biti distribuirani po kućanstvima, uz uvjet da se građani savjesno i odgovorno ponašaju te pravilno odvajaju otpad, omogućiti da se što veće količine otpada šalju na daljnju oporabu i recikliranje, a samo ono što se ne može oporabiti ići će na obradu u Kaštijun.
S time se složila i Aleksandra Čilić, načelnica Sektora za zaštitu okoliša koja je kazala kako se vidi povećanje svijesti građana o recikliranju i odvajanju otpada, a da to pokazuju i brojke koje su se na razini Hrvatske značajno povećale. Istaknula je i da su iznimno važni edukacija i informiranje građana o razvrstavanju otpada, kao i o tome što činiti s otpadom koji ne ide u spremnike.
- Grad Pula ima i reciklažno dvorište, tako da je to zatvoren sustav koji je već u funkciji. Spremnici će podići kvalitetu usluge građanima grada Pule i okolice jer će biti dostupni na njihovom kućnom pragu. Zamijenit će se postojeće vrećice koje su poslužile određeno razdoblje, ali su same po sebi skupe za duži period. Spremnici će omogućiti pravilno razvrstavanje, čime će se dobivati čišća sirovina za daljnje recikliranje. Osim toga, važno je napomenuti kako je ovo europski projekt, za spremnike smo dobili 85 posto bespovratnih sredstava, a Grad Pula sudjelovao je sa 15 posto, objasnila je Čilić.
Gradonačelnik Pule Boris Miletić iskazao je zadovoljstvo primopredajom spremnika i dodao da Grad Pula s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost dugi niz godina ima kvalitetnu suradnju na različitim projektima, a posebice u posljednje vrijeme otkad je direktor Kukić.
- Projekt odvojenog prikupljanja otpada u gradu Puli intenzivirali smo još prije otprilike 12 godina. Odradili smo određene pilot projekte, uložili značajna sredstva u edukaciju najmlađih, ali i ostalih građana Pule. Znamo da je provođenje zelenih politika, a odvojeno prikupljanje otpada je definitivno jedna takva, bitno za zaštitu našeg okoliša, ali u konačnici za cijenu gospodarenja otpadom koju plaćaju korisnici. Kako je i sam direktor rekao, ovo će nam poslužiti kao kvalitetna dodatna infrastruktura kako bi naši građani, koji jesu odgovorni i savjesni, imali dodatnu mogućnost da odvajaju otpad i recikliraju, pojasnio je Miletić i dodao kako će time pritisak na Kaštijun biti manji. "Svi zajedno možemo napraviti puno za zaštitu okoliša, a veliki korak u tom segmentu je odvajanje otpada na kućnom pragu", zaključio je Miletić.