Cilj nam je u sljedećem četverogodišnjem razdoblju obnoviti atletsku stazu na Verudi, postaviti novu rasvjetu na stadionu Veruda, obnoviti umjetnu travu na Drosini te dijelove zgrade i pročelja Doma braće Ribar
U posljednje četiri godine Grad Pula uložio je više od sto milijuna kuna u podizanje kvalitete sportske infrastrukture. Na taj je način potvrđeno opredjeljenje Grada da svim sugrađanima omogući čim bolje uvjete za rekreaciju i bavljenje sportom te je zadnjih godina i po tom pitanju učinjen značajan iskorak.
Od značajnijih investicija u sportsku infrastrukturu svakako treba izdvojiti moderan kompleks javnih gradskih bazena vrijedan 53,5 milijuna kuna, Gradski stadion "Aldo Drosina" u koji je uloženo 47,5 milijuna kuna, 5,5 milijuna kuna uloženo je u izgradnju multifunkcionalnih igrališta na Vidikovcu, Pragrandeu i Valdebeku, a tu su i sportske dvorane Talijanske osnovne škole "Giuseppina Martinuzzi" te škola Kaštanjer, Vidikovac i Stoja.
Pula danas broji 35 sportskih igrališta i terena na 25 lokacija na širem gradskom području. Navedenim je investicijama značajno podignuta kvaliteta bavljenja sportom i rekreacijom u gradu te su osigurani i uvjeti za održavanje satova tjelesnog odgoja u školama, ali i za izvannastavne aktivnosti. Uz dugogodišnja ulaganja u infrastrukturu, Grad preko Sportske zajednice, koju financira s 12,3 milijuna kuna, podržava rad 50-ak sportskih klubova u kojima pod vodstvom 228 trenera svakodnevno trenira više od 3.000 djece, koja zahvaljujući marljivom radu i trudu ostvaruju zapažene rezultate u različitim sportskim disciplinama, jedrenju, veslanju, košarci, judu, plivanju, rukometu, borilačkim i drugim sportovima.
Gradski bazen najvažniji je sportski objekt koji je realiziran u 2018. godini. Otvaranjem kompleksa bazena sportskim klubovima na raspolaganju je čak pet puta više staza i termina nego što je to bio slučaj ranije kada su morali trenirati u 10-ak kilometara udaljenom bazenu i u neadekvatnim uvjetima. O izazovnom vremenu življenja i poslovanja te o planovima nakon popuštanja epidemioloških mjera razgovarali smo s direktorom Pula sporta Samuelom Smailbašićem.
- U vrijeme pandemije bazeni značajan dio vremena nisu mogli raditi u predviđenim kapacitetima. Kako se to odrazilo na poslovanje?
- Gradski bazeni Pula u 2020. godini punim su kapacitetom radili u siječnju, veljači, rujnu, listopadu i studenom. U lipnju i srpnju 2020. bazen je bio otvoren samo za sportske klubove, odnosno njihove natjecatelje, bez škole plivanja. U ožujku, travnju, svibnju i kolovozu 2020. bazen je bio potpuno zatvoren zbog mjera Stožera. U prosincu 2020. i siječnju 2021. zbog drukčijih odluka Stožera od onih u proljeće, u bazen su mogli samo građani i kategorizirani sportaši. U veljači su se vratili klubovi sa svojim natjecateljima, a građani su se vratili u standardne termine. Od ožujka bazeni ponovno rade punim kapacitetom s određenim zabranama.
- Kakva je situacija na igralištima i u sportskim dvoranama?
- Na otvorenim sportskim igralištima mjere su uglavnom bile slične mjerama u bazenu, osim što su u prosincu 2020. i u siječnju 2021. mogli trenirati samo kategorizirani sportaši. U sportskim dvoranama mjere su bile najstrože, neke od mjera u dvoranama primjenjuju se i danas. Primjerice, u dvoranama je u jednom trenutku dozvoljen trening samo jedne osobe na 20 četvornih metara prostora. Sadašnja je preporuka HZJZ-a da se u svim objektima ne koriste svlačionice i tuševi.
- Navedene mjere su se uvelike odrazile na naše poslovanje. U 2020. godini smo od zakupa i najmova prihodovali 3,4 milijuna kuna manje u usporedbi s 2019. godinom, što na kraju s ostalim prihodima iznosi 4,2 milijuna kuna manje nego u 2019. godini.
- Kako ćete upravljati sportskim objektima kada dođe do popuštanja mjera s obzirom na interes građana koji dugo vremena nisu imali mogućnost korištenja svih sadržaja i usluga Pula sporta?
- Mjere su početkom ožujka ublažene i većina sportskih klubova može provoditi svoje aktivnosti pod određenim restrikcijama. Građani osim bazena, koji je bio za njih cijelo vrijeme otvoren, od početka ožujka mogu koristiti sportske sadržaje na otvorenom. Mogu se baviti i svojim standardnim aktivnostima u zatvorenim prostorima, dvoranama i teretanama uz poštivanje pravila od jedne osobe na 20 četvornih metara. Izuzev onih pet mjeseci u kojima smo bili potpuno zatvoreni, naši objekti su radili uglavnom punim kapacitetom jer su u njima trenirali kategorizirani sportaši i sportaši ekipnih sportova iz najvišeg ranga natjecanja. U tom kontekstu naši objekti su spremni za početak rada u trenutku kada sve mjere popuste. Upravljanje i održavanje objekata nastavit će se prema ustaljenom rasporedu i kapacitetom koji je bio i prije početka pandemije.
- Planirate li građanima u 2021. omogućiti neke dodatne sportske sadržaje?
- Glavni cilj je poboljšati uvjete na objektima kojima sada raspolažemo. Pula sport je proteklih godina preuzeo teniske terene na Bunarini, Stadion na Verudi, Boćalište na Verudi, sagrađeni su Gradski bazeni. Svi navedeni objekti i objekti koju su u vlasništvu Pula sporta od prije, kao što je Dom sportova "Mate Parlov", Stadion "Aldo Drosina", SRC Mirna, Dom braće Ribar i drugim, trebaju konstantna ulaganja i obnovu. Cilj nam je u sljedećem razdoblju od četiri godine krenuti s realizacijom obnove atletske staze na Verudi, nove rasvjete na stadionu Veruda, obnovom umjetne trave na stadionu Drosina, s rekonstrukcijom dijelova zgrade i pročelja Doma braće Ribar. Novi sadržaji čiju realizaciju želimo započeti u 2021. godini su Nogometno igralište na Valkanama, izrada glavnog projekta za izgradnju multifunkcionalne trodijelne dvorane Pattinaggio i penjačka stijena.
- Koliko je u 2020. uloženo u održavanje sportskih igrališta na području Pule?
- U sportska igrališta, dvorane, bazene koje koriste sportski klubovi i građani, a kojima upravlja Pula sport, bez troškova zaposlenika, amortizacije, kredita i kamata uloženo je 4,6 milijuna kuna. U 2020. godini u sportska kvartovska igrališta u vlasništvu grada, a koja održava Pula sport, utrošeno je gotovo 130 tisuća kuna.
- Nadam se da moje sljedeće pitanje nije pretenciozno u ovom trenutku. Dozvoli li to epidemiološka situacija, koja su značajnija sportska događanja planirana u 2021.?
- Trenutne epidemiološke mjere dozvoljavaju natjecanje 1. i 2. ranga seniorske kategorije, 1. ranga juniorske kategorije i kategoriziranim sportašima u pojedinačnim sportovima. Prema tom pravilu, moguće je organizirati natjecanje za mali broj pulskih klubova u ekipnim sportovima, kao što su nogomet, košarka, futsal, rukomet, te za mali broj kategoriziranih sportaša u pojedinačnim sportovima, ukupno 250 sportaša u županiji. Imamo najave turnira u tajlandskom boksu, nogometu, stolnom tenisu, vaterpolu i plivanju. Svi klubovi čekaju spremni i s iščekivanjem prate vijesti, ali trenutna situacija ne dozvoljava sigurnu potvrdu i organizaciju većih događanja. Ono što u ovom trenutku mogu procijeniti je da ćemo nakon popuštanja mjera imati puno natjecanja u kratkom periodu jer sportaši i treneri jedva čekaju pokazati što i koliko mogu.
U sklopu kompleksa Gradskih bazena izgrađena su tri bazena: vaterpolo bazen dimenzija 34x25 metara, multifunkcionalni bazen 25x10 metara te bazen za bebe dimenzija 7x6 metara. Multifunkcionalni bazen prilagođen je osobama s poteškoćama u kretanju, a zahvaljujući mobilnoj rampi, osobe s invaliditetom u prilici su koristiti i veliki vaterpolo bazen. Pored rekreacije, treninga i obuke plivača, bazen omogućuje održavanje međunarodnih natjecanja u 25-metarskim bazenima u svim plivačkim disciplinama te međunarodnih vaterpolo utakmica i turnira.
U sklopu kompleksa svoje mjesto pronašla je i spa zona s četiri saune, a tu je i multifunkcionalna fitness dvorana. Dodatan prostor kompleksa čine sanitarni čvorovi, klupski prostori, svlačionice i ugostiteljski objekt. Postavljena je oprema za sportska natjecanja te je uređen okoliš. Tribine unutar kompleksa bazena mogu primiti do 400 gledatelja i navijača. Gradski bazeni Pula dobitnici su prestižnih nagrada na domaćim i međunarodnim natjecanjima za signalizaciju te grafički dizajn.