Posjetitelj izložbe moći će vidjeti kako su izgledala tri originalna ulaza u Punta Christo s tri mosta jer je JNA jedan ulaz nasipala i proširila da bi mogli prolaziti kamioni. Vidio sam da su na tom fortu određene stražarske kućice srušene za bombardiranja u Drugom svjetskom ratu, ali i danas postoje temelji. Također, u odnosu na originalne nacrte iz doba Austrije, došlo je do pomaka terena zbog rasta stabala i odrona, otkriva Richard Peršić
Richard Peršić pokazuje maketu poligonalne utvrde Punta Christo koja će biti večeras predstavljana na Kaštelu (privatna zbirka Richarda Peršića)
Večeras se u 20.30 sati u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre na Kaštelu otvara multimedijska izložba "Fortifikacijski sustav Pule". U nekoliko prostorija predstavit će se više od 200 godina fortifikacijske arhitekture u južnoj Istri. Jedan od najznačajnijih dijelova izložbe su makete različitih tipova pulskih utvrda, ali i reljefna karta utvrđenog područja, na kojima će svjetlosnim efektima biti prikazano puno zanimljivosti. Makete i reljefna karta djelo su Puljanina Richarda Peršića koji je, izrađujući makete, došao do otkrića o pulskim utvrdama o kojima nema pisanih tragova. Što je zanimljivog otkrio? Kad je počeo graditi makete, Povijesni i pomorski muzej Istre ustupio mu je, kaže, nacrte s konca 19. stoljeća.
- No, ti nacrti nisu bili kompletni jer su nedostajali različiti presjeci pa sam obišao utvrde. Tamo sam izvršio potrebna mjerenja laserskim metrom: dužine, visine i širine. Za mjerenja naišao sam na brojne otvore kojih nema na originalnim nacrtima utvrda. Pretpostavljam da su utvrde preoblikovale vojske koje su došle nakon Austro-Ugarske, a koja je sve izgrađeno dokumentirala. Jer, valja podsjetiti da su se kasnije utvrdama koristile talijanska, njemačka, jugoslavenska i na koncu hrvatska vojska. Pretpostavljam da je svaka od tih vojski nešto dodala, a drugo oduzela s utvrda, komentirao je Peršić.
Nedavno su izradili i makete plovila - Richard i Leonard Peršić (Privatna zbirka Richarda Peršića)
Budući da mu za izradu maketa nisu bili dovoljni originalni nacrti, niti mjerenja laserskim metrom, Peršić je na licu mjesta radio skice svih detalja koje je zamijetio, a kojih nema na nacrtima. Uz sve to, najviše su mu pomogli članovi Udruge prijatelja obalne utvrde Punta Christo, odnosno obitelj Dabić koja mu je ustupila mnoge potrebne podatke da dovrši makete. S obzirom na to da je Punta Christo nadograđivana pedesetak godina u vrijeme austrijske vladavine, ali očito i u 20. stoljeću, upitali smo našeg sugovornika kakvo je stanje prikazao na maketi. Veli da je na reljefu sadašnje stanje, ali bitnice su prikazane onako kako su izgledale početkom 20. stoljeća kada je tvrđava bila najopremljenija svim topovima koji su joj bili potrebni da bi funkcionirala.
- Posjetitelj izložbe moći će vidjeti kako su izgledala tri originalna ulaza s tri mosta jer je JNA jedan ulaz nasipala i proširila da bi mogli prolaziti kamioni. Vidio sam da su na tom fortu određene stražarske kućice srušene za bombardiranja u Drugom svjetskom ratu, ali i danas postoje temelji. Također, u odnosu na originalne nacrte iz doba Austrije, došlo je do pomaka terena zbog rasta stabala i odrona, otkriva Peršić što je sve zamijetio uspoređujući nacrte i stanje na terenu.
Večeras kada izložba bude otvorena, njegova maketa utvrde Punta Christo bit će sigurno jedan od simbola tog događaja. Kompleksan je to rad izrađen vrlo precizno.
- Podlogu makete sam napravio od stirodura, a reljef i ukope također. Zidiće sam izradio od aviošpera debljine jednog milimetra tako što sam urezivao cigle, prozore i vrata. To sam spajao kitom i farbao različitim bojama da dobijem izgled zida. Kostur makete Punte Christo izradio sam od stirodura i šperploče. Na to sam nadodao komadiće aviošpera da dobijem detalje. Za izradu blindirane kupole koristio sam 3D printer, kao i za izradu glavnih i bočnih topova. Svaki top dug je 17 milimetara i ima promjer od 1,5 do 2 milimetra. Koliko je kompleksan svaki taj mali top ukazuje činjenica da sam svaki napravio od 15-ak dijelova, opisuje Peršić.
Poseban izazov bila mu je, nastavlja, izrada ograde jer Punta Christo ima posebnu ogradu od lijevanog željeza.
- Pronašli smo jedan uzorak originalne ograde koji sam reproducirao na 3D printeru. Travica koju sam postavio na maketu utvrde je izrađena od dlakica kista koje sam obojao različitim bojama te posebnom tehnikom lijepljenja stvorio efekt kao da je prava trava, što se osjeti i na dodir. Drveće na maketi izrađeno je od pravih malih sušenih grančica na koje sam stavio spužvice i travčicu, objasnio je minuciozan rad pulski maketar.
Namjera je da se ostalim izloženim maketama utvrda prikaže njihov oblik, odnosno kako su se martello tornjevi razvijali u veće kružne ili polukružne utvrde. Te će se makete moći opipati pa su time utvrde htjeli približiti osobama oštećenog vida.
- Naglašavam da makete različitih utvrda nemaju jednak omjer umanjenja u odnosu na original. Intencija je bila da je svaka maketa dimenzija 15 puta 30 centimetara da bi posjetitelji opipom mogli uočiti najbitnije razlike. Da smo ih umanjili u podjednakom omjeru, neke bi starije i značajne utvrde bile premalene, veli Peršić koji je uvjeren da večerašnja izložba posjetiteljima donosi još mnogo iznenađenja.
Značajna je njegova maketa južne Istre veličine 2 puta 1,5 metar. Upitan kako je postigao reljef brda i kotline gdje su smještene utvrde, odgovara da je to ostvario slažući sloj na sloj, svaki debeo četiri milimetra svaki.
- Za svako brdašce trebalo mi je 6-7 ploča. Laserskim rezačem oblikovao sam takve ploče sve dok nisam dobio reljef. Na 3D printeru izradio sam podmornicu, brod, cepelin i kule koje sam postavio na pozicije na kojima su bili u Prvom svjetskom ratu. Do punog izražaja reljef će doći tek kada posjetitelji laserom osvijetle tu kartu, otkriva nam Richard Peršić.