Milan Rašula je, zanimljivo, na Općinskom sudu u Puli 22. siječnja 2021. godine nepravomoćno oslobođen odgovornosti, da bi ga, ipak, 28. lipnja 2022. Županijski sud u Zadru proglasio krivim zato što je u Puli, "u razdoblju od rujna 2012. do prosinca 2012., kao predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine Istarske županije sačinio četiri lažna zapisnika sjednica tog Vijeća". Rašula je, dakle, izmislio sjednice koje nisu nikada održane. Kao prilog svake od tih sjednica, sačinio je lažni popis, odnosno listu prisustva vijećnika, vlastoručno potpisavši članove Vijeća što je ovjerio svojim potpisom i pečatom Vijeća
Milan Rašula (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)
Glavni sakupljač potpisa gradskih vijećnika koji žele opoziv predsjednice Gradskog vijeća Pule Dušice Radojčić, inače prve operativke platforme Možemo! za Pulu, nezavisni vijećnik srpske nacionalne manjine Milan Rašula, presudom Županijskog suda u Zadru, koja je donesena na sjednici 28. lipnja 2022. godine, osuđen je na jedinstvenu kaznu zatvora od 10 mjeseci! Kazna se neće izvršiti ako okrivljenik Milan Rašula, u ovom trenutku iznimno važan akter lokalne politike, u roku od 2 godine od dana pravomoćnosti ove presude ne počini novo kazneno djelo. Pored toga, Rašuli se, kao protupravna imovinska korist stečena kaznenim djelima, oduzima 6.007 kuna koji će se uplatiti u korist državnog proračuna.
Pulski gradski vijećnik Milan Rašula pažnju na sebe u posljednje vrijeme privukao je oštrim sukobima i otvorenim angažmanom protiv Dušice Radojčić kojoj na funkciji predsjednice Gradskog vijeća zamjera nepoštivanje poslovnika i način vođenja sjednica. U pozadini svega je i njen otpor prema gradnji hotela na Lungomareu, što je suština trenutne krize u Gradskom vijeću podijeljenom na one koji prihvaćaju investiciju i one koji joj se protive. Dušica Radojčić neskriveno podržava referendum kojim se želi spriječiti projekt hotela koji je, s druge strane, usklađen s prostornim planom i nekako je dojam da ga većina Puležana, unatoč negativnim konotacijama bučne manjine, ipak smatra dobrim rješenjem za sanaciju kamenoloma na kojem bi se gradio.
Faksimil presude koju je Županijski sud u Zadru donio 28. lipnja ove godine
Milan Rašula je presudom proglašen krivim, i to za jedno kazneno djelo prevare u gospodarskom poslovanju, tri kaznena djela krivotvorenja isprava i jedno kazneno djelo pronevjere. Budući da ima ulogu sakupljača glasova protiv Dušice Radojčić, ta presuda i može i ne mora dodatno zakomplicirati situaciju u Gradskom vijeću na čijoj će se sjednici uskoro raspravljati i glasati o njenom ostanku ili odlasku. Zasad njeni protivnici, među kojima je on primus inter pares, možda imaju tanku većinu od jedva dostatnih 12 ruku za micanje osobe kojoj podršku, s druge strane, pruža pulski IDS. Nakon ove neugodne presude ostaje vidjeti hoće li se to promijeniti u narednim danima i koliko je njegova pozicija u Gradskom vijeću Pule sada kompromitirana.
Milan Rašula je, zanimljivo, na Općinskom sudu u Puli 22. siječnja 2021. godine nepravomoćno oslobođen odgovornosti, da bi ga, ipak, 28. lipnja 2022. Županijski sud u Zadru proglasio krivim zato što je u Puli, "u razdoblju od rujna 2012. do prosinca 2012., kao predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine Istarske županije sačinio četiri lažna zapisnika sjednica tog Vijeća". Rašula je, dakle, izmislio sjednice koje nisu nikada održane, i to 14. rujna, 17. listopada, 16. studenog i 17. prosinca 2012. godine. Kao prilog svake od tih sjednica, sačinio je lažni popis, odnosno listu prisustva vijećnika, vlastoručno potpisavši članove Vijeća što je ovjerio svojim potpisom i pečatom Vijeća.
Odgovoran je, nadalje, što je izradio lažnu ispravu koju je upotrijebio kao pravu. Onda je, u namjeri da sebi pribavi nepripadnu imovinsku korist, kao predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine, iako znajući da sjednica Vijeća 17. prosinca 2012. nije ni sazvana ni održana, sačinio lažnu Odluku o refundaciji plaćenih računa za telekomunikacijske usluge. Na taj način, na svoj račun u jednoj banci prebacio je s računa Vijeća srpske nacionalne manjine Istarske županije 3,999 kuna, što znači da je izradio lažnu ispravu, upotrijebio ju je kao pravu te protupravno prisvojio tuđu pokretnu stvar.
Nakon toga je u studenom 2013. godine opet napravio istu stvar, uplaćujući s računa Vijeća na svoj račun još 2.007 kuna za telekomunikacijske usluge, iako sjednica Vijeća nije održana iz čega proizlazi da je sam sačinio lažnu Odluku o refundaciji troškova. Sveukupno je to iznos od 6.007 kuna koje će biti uplaćene u državni proračun.
Općinski sud u Puli, koji je Rašulu oslobodio odgovornosti, prihvatio je njegovo objašnjenje "kako je popisivao vijećnike zbog potrebe žurnog postupanja kako bi ostvario pravo na naknadu sredstava za korist Vijeća, odnosno njegovo uvjerenje kako je takvim postupanjem činio nešto korisno za Vijeće i vijećnike". Općinski sud je pritom zauzeo stav "da su ostvareni preduvjeti da se postupanje Milana Rašule tretira kao beznačajno djelo, odnosno kao ponašanje koje ne zaslužuje potrebu procesuiranja, društvene osude i izricanja kazne". Još preciznije, Općinski sud u Puli "okrivljenika je oslobodio od optužbe jer opisana djela, kao beznačajna, nisu kaznena djela“.
No, Županijski sud u Zadru situaciju je promatrao na drugi način, što je presudom i potvrdio.
"Prvostupanjski sud, Općinski sud u Puli, neopravdano zaključuje da u inkriminiranom ponašanju Milana Rašule izostaje visoki stupanj kvalitete i intenziteta protupravnosti pa da bi se onda radilo o beznačajnom kaznenom djelu. Naime, treba istaknuti da okrivljenik Milan Rašula djeluje u javno-političkom prostoru gdje je nedopustiv bilo kakav voluntarizam, nedosljednost, a u krajnjoj liniji svojim postupanjem okrivljenik „pokriva“ nemar i nerad Vijeća srpske nacionalne manjine Istarske županije. Izostankom okupljanja članova Vijeća prekršen je demokratski princip u njegovom donošenju odluka, budući da je upitno kako je pojedinim članovima okrivljenik Milan Rašula prezentirao pitanja koja su bila na dnevnom redu te je upitno jesu li oni stekli pravu sliku o onome što su trebali glasanjem odlučiti.
Postavlja se pitanje i kakva se poruka šalje u javnost takvim „krnjim“ odlučivanjem. Proizlazi da je smisao rada Vijeća na ovaj način spašavanje neutrošenih namjenskih sredstava za naknade članova Vijeća, što je svakako neprihvatljivo i valja izraziti društveni prijekor u smislu generalne prevencije s ciljem da rad, kako Vijeća srpske nacionalne manjine tako i svih ostalih vijeća na području RH, bude vođen u skladu sa zakonima i propisima“, piše u obrazloženju presude, gdje se navodi još nekoliko zanimljivih objašnjenja. Navodi se da u „inkriminiranom razdoblju nije bilo nikakvih izvanrednih okolnosti, poput pandemije corona virusa, pa da bi se Rašulino postupanje moglo razumjeti, jer onda ne bi bilo za očekivati da će svi članovi moći prisustvovati sjednici Vijeća“.
Dakle, „okrivljenik je kritične prigode postupao kao odgovorna osoba, odnosno kao predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine, te je postupao s unaprijed stvorenom namjerom i sviješću u vezi potpisivanja drugih članova u zapisnike sjednica Vijeća, i to onih koji mu jesu dali suglasnost putem telefona, tako i onih koje nije kontaktirao“.
Rašula je, podsjetimo za kraj, bio autor nedavne "Izjave", dokumenta koji je uputio na potpis gradskim vijećnicima spremnim za rušenje Dušice Radojčić. U toj "Izjavi" nepotrebno, nelogično i za mnoge iritantno, tražio je od vijećnika da svoj potpis daju pod "materijalnom i moralnom odgovornošću". Što god mu to značilo, Rašula je sve "prekombinovao" te je od te "Izjave" na kraju i odustao. Potom je vijećnicima koji to žele omogućeno da, u skladu s praksom, na komadu papira, uz ime, prezime i OIB, stave svoj potpis za sazivanje sjednice Gradskog vijeća i stavljanje na dnevni red točke o razrješenju Dušice Radojčić.