To je povijest Pule prikazana kroz graditeljsko umijeće i tehnološki napredak koje su inovatori omogući da čitavo jedno stoljeće Pula bude obranjena od nasrtaja neprijateljskih vojski
U svijetu se 14. srpanj pamti kao dan kada je srušena najpoznatija francuska utvrda-tamnica Bastille, a u Puli je taj datum od ove godine dobio novi značaj. Tog je dana na najpoznatijoj pulskoj utvrdi - tamnici - Kaštelu - otvorena izložba o pulskim utvrdama. Točnije rečeno u prostoru Povijesnog i pomorskog muzeja Istre i u sklopu projekta Pulski fortifikacijski sustav kao novi kulturno turistički proizvod prigodno je otvorena izložba pod nazivom "Fort Center Pula - pulski fortifikacijski sustav" koja obuhvaća 28 utvrda, od kojih su dvije srušene (Zaro i Maximilian), i više od 200 popratnih obrambenih građevina.
Koliko je ova tema bitna Puljanima bilo je vidljivo na samom otvorenju kada je odazvalo više od 250 građana, od vrtićke dobi do umirovljenika. Ovako veliki interes na otvorenju neke izložbe odavno nije viđen u Puli. Tijekom večeri su posjetitelji nastavili pristizati u sve većem broju. Uspinjali su se liftom iz tunela Zerostrasse ili dolazili putem mosta kroz glavni ulaz, a potom mirno čekali pred izložbenim prostorijama da prođu posjetitelji kako bi mogli ući i pogledati izloženo.
Najveća atrakcija izložbe bila je maketa utvrde Punta Christo. Izrađena je s toliko mnogo detalja da posjetitelji nisu mogli odvojiti poglede s nje. Tu smo zatekli Dalibora i Maju Dabić koji su s prijateljima protekla dva desetljeća posvetili vraćanju te napuštene i devastirane utvrde u originalno stanje. Maketu je dolazio promatrati i njezin autor - Richard Peršić sa suprugom Anom i sinom Leonardom.
Najćešći komentar koji se te večeri mogao čuti bio je kako ova izložba zaslužuje da se je dođe vidjeti nekoliko puta pa da se na miru mogu proučiti svi povijesni zapisi, fotografije, videi, makete, artefakti, oružje i oruđe… Zapravo, posjetitelj koji su došli na Kaštel vidjeti izložbu o utvrdama dobili su jednu širu sliku o njihovom značaju. Predstavljeni izlošci daju uvid u život vojnika unutar tih monumentalnih građevina. Ispod same utvrde, gdje su u vrijeme Prvog svjetskog rata smješteni u tamnice neprijateljski vojnici, prikazane su ratne operacije koje su se vodile s utvrda, a posjetiteljima je ponuđeno da se zabave uz video igre u kojima su uključene i utvrde, ali i video animacije koje pokazuju način njihove gradnje.
Izložbom je na jednom mjestu obilježeno razdoblje od 105 godina koliko su se gradile pulske utvrde u doba Austrijskog carstva i Austro-Ugarske Monarhije. To je povijest Pule prikazana kroz graditeljsko umijeće i tehnološki napredak koje su inovatori omogući da čitavo jedno stoljeće Pula bude obranjena od nasrtaja neprijateljskih vojski.
Autorice izložbe Katarina Marić i Katarina Pocedić, više kustosice u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre, tematski su prikazale razne segmente nastanka i širenja fortifikacijskog sustava, načine gradnje i vrste utvrda, vrste naoružanja, ali i pokušava rekonstruirati ambijent i život unutar tvrđave i sudbine vojnika. One su odradile ogroman posao obilaska i istraživanja terena, fotografiranja i snimanja objekata, odabira građe iz fundusa muzeja, ali i brojnih drugih institucija. Za sve te građevine autorice izložbe su sustavno prikupljale stare fotografije, planove i nacrte. Učinjene su fotografije i video snimci iz zraka za 50-ak obrambenih građevina i utvrda iz pulskog fortifikacijskog sustava. Za gotovo 80 posto objekata imaju barem jednu fotografiju, a cilj je, s vremenom, skupiti sve na jednom mjestu, kako bi izložba postala ishodišna točka za istraživanje pulskog fortifikacijskog sustava.
Izložbu je službeno otvorio gradonačelnik Pule Filip Zoričić riječima "baštinu treba čuvati, zidine su sada tu, ali ako ih ne čuvamo, one će nestati. Ono što je bitno da su ovu izložbu realizirale pulske snage". Prethodno se okupljenima obratio Vladimir Torbica, pročelnik upravnog odjela za kulturu i zavičajnosti Istarske županije, rekavši da je danas napravljen važan korak u vrednovanju austrougarske baštine, koja je s Rimom ostavila najveći trag u pulskoj povijesti. Direktorica Turističke zajednice grada Pule, Sanja Cinkopan Korotaj naglasila je pozitivnu reakciju javnosti u gradovima gdje se odvijala promocija projekta, a Gracijano Kešac, ravnatelj Povijesnog i pomorskog muzeja Istre nabrojao je sve važne investicije koje su proveli u muzeju proteklih godina.
Katarina Marić zaključila da smo svjesni ovih divova (utvrda) po našim kvartovima i zaleđu grada, ali možda nam ponekad treba poticaj da svjesnost pretvorimo u savjest i da vlastitim angažmanom pokažemo koliko nam je važno do ove kulturne baštine.