Sigurna krv i krvni pripravci te njihova transfuzija ključni su u skrbi o stanovništvu i javnom zdravstvu. Dobrovoljni darivatelji krvi spašavaju milijune života i svakodnevno poboljšavaju zdravlje i kvalitetu života mnogih pacijenata
Mateo Banko i Danijel Filipović
Danas se u cijelom svijetu obilježava Dan darivatelja krvi, a tim povodom još smo proteklog četvrtka obišli pulski odjel transfuziologije u Negrijevoj ulici i ondje zatekli dvojicu Puljana koji, praktički iz istih razloga, daruju krv. To su 36-godišnji Danijel Filipović, inače laborant transfuziologije i 30-godišnji Mateo Banko, nadzornik rovinjske Luke.
- Ovo mi je 25. put da darujem krv i definitivno planiram nastaviti. Iz prve sam ruke svjedok koliko je to bitno i spašava živote. Više sam puta vidio da osoba koja primi transfuziju naprosto živne. Za krv ne postoji zamjena niti se može umjetno proizvesti, zato je darivanje jedini, ali i vrlo jednostavan način spašavanja života, kazao je Danijel.
- Oduvijek sam htio nekako pomoći ljudima, no u početku sam bio malo nesiguran što se tiče darivanja krvi. No otišao sam s jednim prijateljem i ovo mi je treći put pa vjerujem da ću i nastaviti darivati krv. To je vrlo jednostavan i najkraći način da nekome pomogneš. Traje svega 10 minuta, a na kraju dobiješ i bon za pizzu, ispričao nam je Banko.
Podsjetimo, u Hrvatskoj muškarci smiju dati krv do četiri puta godišnje, s razmakom između darivanja od tri mjeseca, dok žene smiju dati krv do tri puta godišnje s razmakom između darivanja od četiri mjeseca.
U većini zemalja svijeta organizaciju dobrovoljnog davalaštva krvi vodi Crveni križ. Nažalost, ekipa transfuziologije KBC-a Rijeka, pod koju od 2015. godine spada prikupljanje krvi u Istri, nema mogućnosti dolaziti po krv više puta tjedno. Razlog tome je što ova ekipa uz Istarsku, pokriva i Primorsko-goransku i Ličko-senjsku županiju. Krv se stoga u Puli prikuplja samo četvrtkom od 9 do 17 sati.
Iz županijske organizacije Crvenog križa doznajemo da je u Istri u prvih pet mjeseci ove godine bilo planirano 3.075 doza krvi, a prikupljena je 3.031 doza, što u postocima znači ogromnih 98,57 posto. Dakle, situacija s pandemijom nije spriječila istarske darivatelje da nesebično poklanjaju svoje vrijeme, a nekome i život. Upravo zbog toga, gradska i županijska društva Crvenog križa u Istri svim dobrovoljnim darivateljima čestitaju na iskazanoj solidarnosti, humanosti i na svakoj dozi krvi koja je mnogima očuvala život.
Cilj obilježavanja Dana darivatelja krvi je podizanje globalne svijesti o potrebi sigurne krvi i krvnih pripravaka za transfuziju te o ključnom doprinosu dobrovoljnih i neplaćenih darivatelja krvi nacionalnim zdravstvenim sustavima. Obilježavanje ovoga dana također je prilika za podsjećanje vlada i zdravstvenih tijela na važnost osiguravanja odgovarajućih resursa i uspostave sustava i infrastrukture za povećanje prikupljanja krvi od dobrovoljnih i neplaćenih darivatelja.
Sigurna krv i krvni pripravci te njihova transfuzija ključni su u skrbi o stanovništvu i javnom zdravstvu. Dobrovoljni darivatelji krvi spašavaju milijune života i svakodnevno poboljšavaju zdravlje i kvalitetu života mnogih pacijenata. Potreba za krvlju je univerzalna, ali pristup krvi za sve one koji je trebaju nije. Također, za napomenuti je da su nestašice krvi posebno prisutne u zemljama u razvoju.
Da bi svi koji to trebaju imali pristup sigurnoj krvi sve zemlje trebaju dobrovoljne, redovite i neplaćene donatore. Tijekom pandemije, unatoč ograničenom kretanju i drugim izazovima, darivatelji su u mnogim zemljama nastavili s doniranjem i krvi i plazme pacijentima kojima je potrebna transfuzija. Uloženi napor tijekom ove izazovne situacije koja je bez presedana naglašava važnost uloge dobro organiziranih, predanih, dobrovoljnih, neplaćenih darivatelja krvi za osiguravanje sigurne i dostatne opskrbe zdravstva krvlju kako tijekom normalnih, tako i tijekom izvanrednih situacija.
Za ovu godinu slogan Svjetskog dana darivatelja krvi bit će "Darujte krv, očuvajte život". Ta poruka naglašava važnost darivatelja krvi u očuvanju života i ozdravljenju te je globalni poziv svim ljudima na redovito darivanje i doprinos zdravlju.
Poseban fokus ovogodišnje kampanje bit će uloga mladih u osiguravanju sigurne opskrbe krvlju. U mnogim zemljama mladi dobrovoljnim i neplaćenim darivanjem krvi prednjače u aktivnostima i inicijativama za postizanje sigurne opskrbe krvlju. Mladi ljudi čine veliki dio populacije u mnogim zemljama i uglavnom su puni idealizma, entuzijazma i kreativnosti.
Specifični ciljevi ovogodišnje kampanje su, između ostalog, zahvaliti se darivateljima u svijetu i stvoriti širu svijest javnosti o potrebi redovitog i neplaćenog darivanja, promovirati vrijednosti darivanja u jačanju solidarnosti i socijalne kohezije u zajednici i ohrabriti mlade da prihvate humanitarni poziv na darivanje i motiviraju druge da učine isto.