UOČI BOŽIĆA

PULA Vjernici pravoslavne vjeroispovijesti pohodili su badnje liturgije - Mir božji, Hristos se rodi!

Paljenje badnjaka u dvorištu crkve Sv. Nikole u Puli (Neven LAZAREVIĆ)

Paljenje badnjaka u dvorištu crkve Sv. Nikole u Puli (Neven LAZAREVIĆ)


Mnogobrojni vjernici pravoslavne vjeroispovijesti pohodili su u nedjelju navečer pulsku crkvu Sv. Nikole da bi prisustvovali tradicionalnom večernjem bogosluženju na dan Badnjaka, a potom i u samom paljenju badnjaka. Misno slavlje vodio je paroh pulsko-perojski, protojerej Goran Petković

Mnogobrojni vjernici pravoslavne vjeroispovijesti pohodili su večeras pulsku crkvu Sv. Nikole da bi prisustvovali tradicionalnom večernjem bogosluženju na dan Badnjaka, a potom i u samom paljenju badnjaka. Misno slavlje vodio je paroh pulsko-perojski Goran Petković koji nas je i uputio u običaje obilježavanja Božića po julijanskom kalendaru.

Nada i toplina

- Badnjak je dan koji je u našem narodu možda i najviše ispunjen raznoraznim običajima, od samog izlaska rano ujutro i traženja badnjaka u šumi u društvu djece, pa do unošenja badnjaka u kuću i posipanja slame po podu. U suštini je to pokušaj da zaista radosno proslavimo Hristovo rođenje i preslikamo barem dio atmosfere iz betlehemske pećine u kojoj se on rodio. U našoj zajednici na taj dan imamo jutarnju liturgiju i večernje bogosluženje, nakon kojega u dvorištu crkve tradicionalno imamo nalaganje badnjaka koje je uvijek hrastovo ili cedrovo drvo. Ono također preslikava toplinu ognja iz betlehemske pećine, ali ima i svrhu da svima nama ulije nadu i toplinu u srce da dočekujući praznik rođenja Hristovoga, da zaista dočekujemo spasenje, kako svoje, tako i cijeloga čovječanstva, objasnio je Petković.

Po ulasku u crkvu, pravoslavni vjernici prvo odlaze do cjelivajuće ikone, pomole se Bogu, a potom ako žele, zapale voštanicu na za to predviđenom mjestu, pritom se moleći za zdravlje živih i pokoj i mir duša preminulih. Ulaskom u glavnu dvoranu crkve, po običaju s desne strane stoje muškarci a sa lijeve strane žene, koji cijelu službu odslušaju stojeći, a potom nakon liturgije, svi odlaze u dvorište crkve u kojem se tradicionalni pali badnjak. Badnji dan je ujedno i posljednji dan posta za pravoslavne vjernike koji počinje 28. studenog i traje do 7. siječnja, te se i na Badnjak obavezno priprema posna večera.

Božićna česnica

- I sama proslava Božića ne može se zamisliti bez svete liturgije koja se obično odvija u crkvi Svetog Nikole u Puli te u Peroju, poručio je paroh Petković i svim vjernicima pravoslavne ispovijedi poručio "Mir Božji – Hristos se rodi". (Patricija SOFTIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter