Pula (Foto: Grad Pula)
Nakon što su početkom sjednice Gradskog vijeća 16. studenoga bez jasnog obrazloženja izbačene dvije točke dnevnog reda, i to one o izmjenama Urbanističkog plana uređenja (UPU) "Max Stoja" te izrade UPU-a "Karšiole", ova potonja je upravo izglasana na današnjoj sjednici, dok je druga odbijena na samom početku sjednice. No, sama rasprava o njoj nastavljena je i tijekom točke o Karšiolama.
Podsjetimo, iza početnog odbacivanja tih točaka navodno je stajalo različito tumačenje koalicijskih partnera onoga što je o ta dva plana imalo za reći novo savjetodavno tijelo gradonačelnika, koje čine članovi Društva arhitekata Istre.
Štinjan će se tako uskoro proširiti na Karšiole - neuređeni dio na sjeverozapadnom dijelu gradskog područja Pule koji se prostire uz prometnicu koja, uz Vallelungu, povezuje Veli Vrh i Štinjan.
Valja reći da je izrada Plana pokrenuta u siječnju 2019. godine na inicijativu grupe vlasnika zemljišta koji ujedno i financiraju njegovu izradu. Pored nekretnina u privatnom vlasništvu, navedeni Plan obuhvaća i nekretnine u vlasništvu Grada Pule.
Zanimljivo je da je tijekom rasprave koja je uslijedila zaiskrilo između predsjednice Vijeća Dušice Radojčić i vijećnice Ivane Mohorović. Potonja je prozvala Radojčić da namjerno omalovažava jedan dio arhitektonske struke, odnosno onaj dio koji radi u gradskoj upravi, te favorizira onaj koji čine članovi Društva arhitekata Istre.
Radojčić je, između ostalog, kazala da se treba truditi da više ne bude pogodovanja u prenamjenama zemljištem, te da svaku novu izgradnju mora pratiti infrastruktura i sve što mora ići prije same gradnje. Rašula joj je, pak, odgovorio da nije potrebno poznavati cijelu genezu investitora.
"Moramo raditi na tome da se širimo, te da povećamo standard grada i građana. Trebaju nam sredstva u proračunu za sve aktivnosti koje se financiraju javnim novcem, a to nećemo imati ako je investitorska klima loša", ustvrdio je Rašula, dok slično mišljenje dijeli i HDZ-ov Sean Soldatić.
"Vlasnik zemljišta može tražiti pravnu zadovoljštinu jer na svom zemljištu ne može zadovoljiti potrebe koje želi, u zakonskom okviru. Hoće li platforma Možemo! snositi štetu za taj gubitak?" upitao je Soldatić predsjednicu Vijeća Radojčić.
"Ovo je vijeće, a ne platforma, i ne smijete me ograničavati u govoru iako sam opozicija. Neka platforma nastavi raspravljati na svoj način", ljutito je ustvrdio Soldatić i demonstrativno napustio svoje mjesto. SDP-ov Siniša Gordić upitao je odakle će doći novac za javne potrebe i sadržaje, očito upućujući to pitanje vijećnicima Možemo i samoj Radojčić.
"Netko je spominjao da Pula mora imati 100 tisuća stanovnika. Osobno mislim da se to neće nikada dogoditi ako ovako nastavimo", zaključio je Gordić.
"Investitor za projekt Max Stoja ima dobru poslovnu reputaciju, radi u skladu sa zakonom, plaća radnike i tako dalje. Danas je izrečeno više neistina. Drago mi je da se Možemovci brinu za javni interes, tako ćemo raditi i mi kada se dogodi da netko obnavlja svoju fasadu bez potrebnih dozvola", obrušila se SDP-ova Sanja Radolović na Radojčić, nakon čega je vijećnik Igor Belas ustvrdio da bi se tim projektom u gradsku blagajnu slilo 50 milijuna kuna, a on bi doveo i do novih radnih mjesta. Novac bi se, kaže, mogao koristiti za puno stvari, za svakojake investicije ili, primjerice, za školske udžbenike. "Pitam se kako ćemo to sve platiti", zaključio je.
Radojčić je na sve to pozvala vijećnike da se, u skladu s poslovnikom, drže teme i pričaju o planu na Karšiolama. Miodrag Čerina iz IDS-a je apelirao na gradsku vlast da pravovremeno i potpuno informira oporbu o projektima i općenito o radu uprave, na što mu je Belas odgovorio da su SDP-ovci dugo vremena bili "ružno pače" u Vijeću te da će se to sada promijeniti.
"Nema više Jugoslavije i velikih javnih investicija. Danas se bez privatnih investitora i njihovog novca ne može", komentirao je Mirko Jurkić (HDZ).