U Gradu je protekloga tjedna održana javna rasprava o izmjenama i dopunama Urbanističkog plana uređenja Marine Veruda i cijelog ovog područja o kojoj mi, kao jedini neposredni susjedi, nismo niti obaviješteni, žali se stanarka Sanda Letonja- Marjanović, dodajući da su o tome saznali predzadnji dan te zatražili da im se izgradi pristupni put, napravi bolja rasvjeta te izgradi kanalizacija
Na području koji danas zovemo Stara plinara, gdje je od 1908. do 1912. godine izgrađeno postrojenje za proizvodnju plina, a mnogim je Puljanima gotovo nepoznato, i danas živi osam obitelji. Žive u starim austrougarskim zgradama koje su preuređene u stanove, a koje su na korištenje dobili radnici tadašnje tvornice plina. Stanove su polovinom 50-ih prošlog stoljeća današnji stanari, nasljednici radnika, otkupili od Grada Pule. U jednoj od zgrada u kojima danas žive bila je upravna zgrada, u drugoj kancelarije, u trećoj kuhinja i blagovaonica za radnike. Starosjedioci su obitelji Šverko, Oplanić, Bašić, Gašprotić, Vitasović, Angelini, Zrinić…
Zatrpali cijevi
No, nakon što su im stanove prodali, briga Grada Pule prema ovom dijelu je stala. Cijelo naselje danas ima samo tri lampadine javne rasvjete, od kojih jedna ne radi, a druga žmirka, nemaju asfaltiranog pristupnog puta pa do kuća dolaze makadamom. Kanalizaciju su imali, ali je krajem 80-ih, kada je rađena pristupna cesta prema Marini Veruda, ona zatrpana, što su shvatili tek kada su isplivale fekalije.
- Kada su radili cestu za marinu, nasipali su zemljište i zatrpali naše kanalizacijske cijevi koje su izlazile u more, priča nam Ksenija Gašprotić, pokazujući da je marina na tom dijelu sada napravila maslinik, ne puštajući čak ni nogostup kojim mogu doći do svojih kuća. Tu je sve nekada bilo more, pokazuje nam, pitajući se jesu li tada vlasnici marine imali na to pravo. Tek godinama kasnije stanari su shvatili da i dalje plaćaju kanalizaciju u cijeni vode pa su tražili povrat novca, koji su na koncu i dobili. (Borka PETROVIĆ)