SJELO 55 MILIJUNA KUNA

PROIZVODIT ĆE SPECIJALNE TANKOVE Otkrivamo tko je bogati poduzetnik koji stoji iza preuzimanja Uljanikove proizvodnje opreme u Vodnjanu

Nakon potvrde Trgovačkog suda u Pazinu, Rektor LNG bi trebao postati novi vlasnik najvećeg dijela imovine iz stečajne mase tog bivšeg Uljanikovog društva. Rektor LNG je, podsjetimo, bio jedini ponuđač na drugoj elektroničkoj javnoj dražbi koja je održana u prosincu

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
(Arhiva Glasa Istre)

(Arhiva Glasa Istre)


Kako neslužbeno doznajemo, pulska tvrtka Rektor LNG tijekom proteklog tjedna uplatila je u cijelosti preostalih 55,7 milijuna kuna za kupnju proizvodne hale i najvećeg dijela pokretne imovine tvrtke "Uljanik proizvodnja opreme" u Vodnjanu. Nakon potvrde Trgovačkog suda u Pazinu, Rektor LNG bi trebao postati novi vlasnik najvećeg dijela imovine iz stečajne mase tog bivšeg Uljanikovog društva.

Rektor LNG je, podsjetimo, bio jedini ponuđač na drugoj elektroničkoj javnoj dražbi koja je održana u prosincu, kad je za tu imovinu iz stečajne mase ponudio 69,6 milijuna kuna. Prema rješenju sutkinje Adrijane Labinjan Skok, tvrtka Rektor LNG za sudjelovanje na njoj uplatila je jamčevinu u iznosu 13,9 milijuna kuna, te je u narednih mjesec dana trebala uplatiti preostalih 55,7 milijuna kuna kako bi kupoprodaja proizvodnog pogona u Vodnjanu bila i formalno zaključena. To je na koncu i učinjeno, no očito uz nešto više problema nego što se očekivalo.

Obzirom da je uplata stigla iz Ruske Federacije, 55,7 milijuna jedno su vrijeme ostali „zarobljeni“ u banci radi obaveznih provjera koje proizlaze iz Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma. Nakon što su te prepreke uklonjene, razlika kupoprodajne cijene je uplaćena, no sve je to prouzročilo i malo probijanje predviđenih rokova zbog čega konačnu riječ o zaključenju posla, koji su podržali i stečajna upraviteljica i Vjerovničko vijeće, mora dati sutkinja Labinjan Skok.

U međuvremenu dok se rješavalo ovo financijsko pitanje, u tvrtki Rektor LNG tijekom siječnja dogodile su se određene promjene u vlasničkim i upravljačkim strukturama. Umjesto Marina Linardona, koji je još u prosincu uz Josipa Peranića bio među osnivačima društva, od 25. siječnja ove godine osnivač društva je ciparski fond Z01 Investments Ltd. Peranić je i dalje direktor tvrtke, Linardon je ostao prokurist, a imenovan je i tročlani Nadzorni odbor na čelu kojeg se nalazi Nikola Perenčević, sin, kako ga mediji nazivaju, jednog od najimućnijih Hrvata. Radi se o prilično samozatajnom Mihajlu Perenčeviću, koji je svoj biznis razgranao od Rusije i Londona do Los Angelesa. U Rusiji, zemlji u kojoj je proveo više od dvadesetak godina tijekom kojih je s kompanijom Velestroj odrađivao velike i zahtjevne poslove, nagrađen je Ordenom prijateljstva. U Hrvatskoj se pak za njega najviše čulo vezano uz sudjelovanje s braćom Ananijev u kupnji lošinjske Jadranke te drugim turističkim investicijama na Lošinju. Upućeni kažu da se Mihajla Perenčevića smatra moćnim, ali izuzetno korektnim poslovnim čovjekom.

Predsjednik NO Rektor LNG Nikola Perenčević bio je svojevremeno menadžer u Škegrinom Quaestus fondu, a nakon toga uključio se u obiteljski biznis koji se kroz ovu investiciju očito širi i na Istru. Uz Perenčevića u NO Rektor LNG-a krajem siječnja imenovani su i Denis Glavačević iz Rijeke te Marko Lukičić s Malog Lošinja. Da su planovi vezani uz pokretanje proizvodnje u Vodnjanu vrlo ozbiljni govore i informacije da su odmah po sklapanju posla novi vlasnici krenuli s pripremom hala i dovoženjem potrebne opreme za započinjanje s radom.

Prema neslužbenim informacijama, Rektor LNG u Vodnjanu planira proizvodnju specijalnih tankova za transport plina. Podsjetimo da je tvrtka Uljanik Proizvodnja opreme osnovana 1981. godine s ciljem izgradnje kontejnera. S vremenom je postala specijalizirana za izradu čeličnih konstrukcija koje su se ugrađivale u sve tipove brodova i drugih objekata pomorske tehnologije te od materijala poput nehrđajućeg čelika, aluminija i slično. Radi se o nekretninama na prostoru ukupne površine 73 tisuće metara kvadratnih, na kojima se nalazi proizvodna hala, hala AKZ namijenjena za zaštitu od korozije, sačmarenje i bojanje, hala za predobradu, pomoćna proizvodna hala, te otvorena, zatvorena i djelomično zatvorena skladišta.

Koji su točno poslovni planovi novih vlasnika još uvijek nije obznanjeno, no s obzirom na ime tvrtke i nedavnu doregistraciju vrlo je izvjesno da se oni dotiču i nedavno otvorenog LNG terminala u Omišlju, te da bi oni mogli generirati značajan broj novih radnih mjesta. Naime, zadnjom doregistracijom u predmet poslovanja Rektor LNG-a upisan je čitav niz poslova vezanih upravo uz plinski biznis. Jedna od tih djelatnosti jest i proizvodnja kriogenih posuda, a one su prema stručnjacima, najbolji način za transport i pohranu LNG-a.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter