na pulskom mornaru

Predstavljen projekt "Posejdonov vrt - umjetni greben u zaljevu Valsaline". EVO O ČEMU SE RADI

| Autor: Helena MOSTARKIĆ GOBBO
(Snimio Milivoj MIJOŠEK)

(Snimio Milivoj MIJOŠEK)


Na pulskom Mornaru jutros je predstavljen projekt "Posejdonov vrt - umjetni greben u zaljevu Valsaline". Organizatori su Aquarium Pula u suradnji s Meeresschule Pula, privatnom tvrtkom zaduženom za obrazovanje studenata o moru te pulskim Sveučilištem Jurja Dobrile. Cilj projekta je obnavljanje morskoga dna uvale Valsaline kako bi se ponovnim uvođenjem nestalih lokalnih morskih vrsta povećala bioraznolikost u staništima degradiranih podvodnih područja.

MCG

Projekt su predstavili i o njemu detaljno govorili direktorica Aquariuma Pula Milena Mičić, koordinatorica projekta Karin Gobić, Gerwin Gretschel iz Meeresschule Pula, Neven Iveša s Fakulteta prirodnih znanosti u Puli te stručne suradnice iz odjela edukacije Aquariuma Pula Žana Moslavac i Tamara Sović.

MCG

"Glavni cilj ovog projekta je podizanje biodiverziteta ovog zaljeva na našem području, ali i edukacija studenata koji ovdje mogu raditi svoje magistarske i doktorske radove. Bilo koji građanin kojeg bude zanimalo što se ovdje dešava, može doći, pogledati, fotografirati i kao dokumentaciju poslati nama u Aquarium, u Meeresschule ili na Sveučilište da vidimo kako se razvijaju te ličinke ili mlađ", rekla je Milena Mičić.

HGCNHG

Na kraju predstavljanja projekta postavljena su rastilišta za riblju mlađ, a na betonski zid prikačene biljne i životinjske vrste. Obrazovna ustanova Meeresschule osmislit će podvodnu poučnu stazu za školarce, studente i turiste, ali i za sve građane koji žele biti dio ovog projekta.

HGCNHG

U provedbu projekta uključeni su i lokalni ribari koji bi svojim "slučajnim ulovima" doprinijeli povećanju broja biljnih i životinjskih vrsta da bi se postigla prirodna ravnoteža i u okolnim morskim staništima, ali i prikupio biološki materijal. Ribari će, kroz uspostavljeni program s Aquariumom Pula i Sveučilištem u Puli, biti informirani o važnosti prilova i načinu na koji sami mogu djelovati u oporavku bioraznolikosti mora kao izvora njihovih prihoda. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter