Iz gradskog proračuna za ovu godinu u Upravni odjel za kulturu usmjerava se gotovo šest milijuna kuna za rad 108 udruga te 1,4 milijuna za 42 udruge koje potpadaju pod društvenu djelatnost, kazala je zamjenica gradonačelnika Pule Elena Puh Belci
Kultura dostupna svima - s nedavnog otvorenja romske knjižnice u Rojcu (Snimio Milivoj Mijošek)
Grad Pula u ovoj godini iz proračuna usmjerava više od sedam milijuna kuna u programe, projekte i manifestacije udruga i drugih neprofitnih organizacija, vezanih uz društvenu djelatnost i kulturu. Elena Puh Belci, zamjenica pulskog gradonačelnika, na jučerašnjoj je konferenciji za novinare kazala je da je, usprkos pandemiji covida-19 u ovoj i prethodnoj godini, zadržan nivo financiranja udruga. Istaknula je važnost civilnog sektora, čije su aktivnosti, po njenim riječima, dodatan impuls Gradu, dok je važnost suradnje javnog i civilnog sektora obostrano prepoznata. Bit ćemo im, dodala je, i ubuduće suport u realizaciji sadržaja koji su svim građanima Pule interesantni, ali i potrebni.
- Iz gradskog proračuna za ovu godinu u Upravni odjel za kulturu usmjerava se gotovo šest milijuna kuna za rad 108 udruga te 1,4 milijuna za 42 udruge iz djelokruga društvenih djelatnosti, kazala je Puh Belci.
Elvira Krizmanić Marjanović, gradska pročelnica za društvene djelatnosti, kazala je da je nakon javnog poziva donesena odluka o financiranju udruga i neprofitnih organizacija.
- Temelj je Operativni plan za socijalnu podršku i zdravlje grada Pule za 2020. i 2021. godinu. Na temelju tog plana utvrđeni su prioriteti, a to su djeca, mladi, starije osobe i palijativna skrb, osobe s invaliditetom i djeca s poteškoćama u razvoju, potom preventivni programi, odnosno edukacija i promocija zdrave prehrane i tjelesnih aktivnosti. Tu su i veterinarske udruge koje se bave zaštitom životinja, ali i opći programi sprečavanja nasilja u obitelji i školama te prevencija nezaraznih i bolesti ovisnosti. Na javnom pozivu dodijeljeno je 860 tisuća kuna za 41 udrugu i 65 programa, s time da su uključene i udruge za veterinarstvo. Oko 540 tisuća kuna podijelit će sedam udruga koje su u trogodišnjem programu institucionalne podrške. To trogodišnje razdoblje završava ove godine tako da nagodinu slijedi novi poziv za institucionalnu potporu. Udrugama koje su nam najbitnije - a to su one s područja zdravstva, socijale, koje se bave djecom, osobama s invaliditetom, ali i humanitarne udruge - dodijeljena su sredstva da bi mogle u ovim teškim uvjetima ostvariti svoje programe, rekla je Krizmanić Marjanović.
Jasmina Nina Kamber, gradska pročelnica za kulturu, rekla je da su prošla i ova godina pune izazova za kulturni sektor.
- Izuzetno su veliki negativni učinci pandemije na gradski proračun, stoga smo vrlo zadovoljni što smo uspjeli osigurati značajan iznos za financiranje kulture i umjetnosti u našem gradu, gotovo pa jednak nekim proteklim boljim proračunskim godinama. Postupak je jako složen, utemeljen u brojnim propisima, a financijski prijedlog koji je usvojilo Gradsko vijeće, sačinilo je više od 70 stručnjaka, što kroz kulturna vijeća, što kroz gradska povjerenstva, čime je osigurano 33 milijuna kuna za financiranje kulture i umjetnosti, rekla je pročelnica. Taj iznos pokriva i udruge i ustanove.
- Nedavno su usvojene dvije odluke koje se odnose na financiranje udruga i umjetničkih organizacija u našem gradu. Značajnim potporama osigurali smo kontinuitet, ali i razvoj i realizaciju nekih novih inovativnih projekata i programa. Osim toga, osigurali smo sredstva za nastavak ciklusa ulaganja u kulturnu infrastrukturu, za kvalitetnije produkcijske uvjete, ali i uvjete publici za kvalitetnije praćenje tih programa. Ove godine ukazali smo prijaviteljima na javne pozive da maksimalno angažiraju lokalne umjetnike i kulturne djelatnike koji su izuzetno pogođeni ovom krizom. Prvi su kojima je onemogućeno djelovanje i privređivanje, a time je ugrožena egzistencija i njih i brojnih djelatnosti koje su indirektno ili direktno vezane uz taj sektor. Dvije gradske odluke o potporama obuhvaćaju brojne projekte, investicije i aktivnosti organizacija na području Pule. Prvom odlukom izdvajamo 2,6 milijuna kuna, a tu je i nastavak trogodišnjih potpora za stabilizaciju tog inače fragilnog sektora, rekla je Kamber.
Programa je, veli, jako puno, od strukovnih organizacija kojima su osigurana sredstva za uređenje prostora, preko edukativnih sadržaja za najmlađe, do brojnih programa za osobe treće životne dobi i one s posebnim potrebama.
- Nastavljamo s aktivnostima kulture dostupne svima, da marginalizirane skupine što više uključujemo u život zajednice kroz umjetnost, rekla je Kamber. Nabrojala je novine, među kojima su obnovljeni Dječji kreativni centar, značajna ulaganja u DC Rojc, ali i u kazalište. "Ulažemo i u prostore Društva hrvatskih književnika i strukovne organizacije Hrvatskih interdisciplinarnih umjetnika Istre i Hrvatske glazbene unije, adaptiramo Dječju knjižnicu i čitaonicu, uz koju će se otvoriti prva multimedijalna knjižnica za mlade u Puli", naglasila je Kamber.