Ovo pitanje pokrenuo je vijećnik Kristijan Biteri na prošloj sjednici (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)
"Sjednica Gradskog vijeća održat će se 21. travnja. Bit će dosta tema. Mi ćemo kao nezavisna lista predložiti smanjenje financiranja aktivnosti političkih stranaka sa 720 na 300 tisuća kuna, i to zbog loše socijalne i ekonomske situacije", najavio je danas pulski gradonačelnik Filip Zoričić.
Zanimljivo je da ta tema nije novost iz redova njegov političkih kolega.
Podsjetimo, na posljednjoj sjednici pulskog Vijeća istu stvar je predložio njegov vijećnik Kristijan Biteri, tijekom točke dnevnog reda o financiranju političkih stranaka i nezavisnih vijećnika.
Trebala je to biti tek formalnost, a o toj se točki glasalo budući da se sastav Vijeća promijenio u smislu zastupljenosti spolova, pa dolazi do određenih varijacija u financiranju stranaka i vijećnika.
No, Biteri je odlučio iskoristiti trenutak i odaslati jasnu poruku i prijedlog, a kao razlog tome naveo je probleme socijale u gradu.
Međutim, pravi razlog je, bar zasad, ostao nepoznat. Naime, on je predložio da se financiranje političkih stranaka na sljedećoj sjednici prepolovi, a višak dodijeli socijali. Također, zaprijetio je da će, ukoliko taj prijedlog ne bude dogovoren konsenzusom, on to sam predložiti na nekoj sljedećoj sjednici.
Nitko od vijećnika se, međutim, nije složio s njim, te je u svojem naumu ostao usamljen, no sada vidimo da mu se pridružio i sam gradonačelnik.
Valja podsjetiti da je njegova tadašnja koalicijska partnerica Sanja Radolović (SDP) pojasnila da su javna sredstva najtransparentniji moguć, te jedini legalan način financiranja političkih stranaka i nezavisnih lista, a s Biterijem se nisu složili ni drugi koalicijski partneri, Ana Fonović i Noel Mirković iz pulskog Možemo!.
Mirković je čak čvrsto ustvrdio da ne može vjerovati u što se pretvorila rasprava i da se stranke ne mogu financirati samo od članarina.
"Politika je u službi građana. Ako se od javnog novca financira zdravstvo i socijala, onda trebaju i političke stranke koje rade u interesu građana. Ne postoji stranka koja može doći na političku scenu od nule, zato je i zakonsko financiranje političkih stranaka pravedno i osigurava nam da budemo neovisni u svojim odlukama. Ukidanjem tih sredstava otvorio bi se prostor za korupciju", poručio je Mirković, napomenuvši da u gradskom vijeću "neki ne razumiju što je politika", referirajući se očito na Biterija.
Potom se u raspravu uključio i Milan Rašula.
"Gospodin Biteri je u koliziji s propisom. Postoji točno određeni zakon o financiranju političkih aktivnosti, te se prema tome izrađuje financijski plan. Možemo dignuti taj novac sa žiro računa i uplatiti negdje gdje vi predložite, ali ne dirati u nešto što je propisano proračunskom stavkom", pojasnio je Rašula Biteriju.
Kako bilo, izgleda da su Zoričićevci ustrajni u tom naumu koji, na prvu, zaista dobro zvuči, no namjera mu je, po svemu sudeći - populistička.