Prema dostupnim podacima od 2017. godine u istarskim je školama preuhranjeno bilo od 11 do 15,6 posto djece, a pretilo od 17 do 20 posto. To je prema 2000-toj godini i broju preuhranjenih i pretilih od sedam do 14 posto evidentan rast i zato se mora raditi na promociji zdrave prehrane i tjelesne aktivnosti, kazala je Kristina Jelenić, doktorica Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije
U Osnovnoj školi Veruda održan je danas 6. susret promocije zdravih školskih marendi u osnovnim školama, a kojeg već tradicionalno zajednički organiziraju Grad Pula i Zavod za javno zdravstvo Istarske županije. U sklopu susreta prezentiran je i letak "Prehrana školaraca" namijenjen djeci, ali i roditeljima, a posebno je uz zdravu prehranu istaknuta važnost redovite tjelesne aktivnosti za djecu školske dobi.
Dobra opremljenost škola
Kako je u uvodu kazala "domaćica" škole, ravnateljica Anita Mokorić Brščić, iznimno je ponosna što se susret, nakon škola Šijana i Vidikovac, održan i na Verudi te zahvalila Gradu Puli i Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije na trudu da se školske marende poboljšaju.
Ravnatelj Zavoda Aleksandar Stojanović kazao je, pak, da je sam polazio ovu školu te se sjeća male čajne kuhinje iz koje su im marende bile služene. Danas je situacija puno bolja, no ne i idealna, kazao je Stojanović, navodeći da Grad Pula u ovom segmentu doista čini puno kako bi se prehrana u osnovnim školama iz godine u godinu nadogradila i poboljšala. To je moguće, kazala je dogradonačelnica Elena Puh Belci, zahvaljujući nadstandardu kojega imaju pulske škole budući da sve imaju svoje školske kuhinje po HACCAP sustavu i educirano osoblje.
Doktorica Zavoda za javno zdravstvo Kristina Jelenić prezentirala je jučer podatke o uhranjenosti školske djece koji se temelje na sistematskim pregledima, a po kojima Istra, nažalost, ne zaostaje puno po pitanju pretilosti. Za to su glavni krivci, kako je kazala, sve manje kuhanja i manje obiteljskih obroka, činjenica da su djeca sve više sama kod kuće i prepuštena tome da pojedu bilo što, ali i pekare i fast foodovi koji nas okružuju. Problemu debljine tijekom odrastanja, kazala je, pridonosi i to što sve manje djece doručkuje, piju puno slatkih i gaziranih pića i nedovoljno se bave tjelesnom aktivnošću, a sve više vremena provode pred ekranima - kako mobitela tako i računala.
Sve više preuhranjenih i pretilih
- Prema dostupnim podacima od 2017. godine u istarskim je školama preuhranjeno bilo od 11 do 15,6 posto djece, a pretilo od 17 do 20 posto. To je prema 2000-toj godini i broju preuhranjenih i pretilih od sedam do 14 posto evidentan rast, kazala je doktorica. Napomenula je da djecu koja imaju problema upućuju da s roditeljima posjete Savjetovalište za prehranu Zavoda, a takvih je po polugodištu 40-ak.
Tako su prezentirali, a svi mogli degustirati, ražnjiće od pilećeg mesa i povrća, krem juhu od buče, salatu od mrkve i cikle, riblje burgere, namaz od leće i tunjevine, frape od šumskog voća i energetske bombice od suhog voća i kakaa… Kakva su nova jela upitali smo, a koga drugoga, nego same učenike. I dok su nam cure hvalile paštetu od tunjevine i ražnjiće, jedan nam je učenik škole Veruda na sva usta hvalio juhu od buče. Koliko mu je bila fina dovoljno govori da nam je kazao kako će "po još jedan tanjur!". (Borka PETROVIĆ, SNIMIO Neven LAZAREVIĆ)