Na natječaj se već prijavila većina od 63 kluba, međutim, iznos sredstava koja su zatražili još nije poznat. Obrada podataka trajat će mjesec dana, nakon čega će se izraditi prijedlog javnih potreba u sportu za 2023. godinu, kaže Branko Uležić
Ilustracija (Snimio Danilo Memedović)
Na dan kada je Pula Sport objavio novi cjenik sa skupljim uslugama korištenja sportskih objekata i terena, a koji je na snagu stupio 1. kolovoza, Sportska zajednica grada Pule istovremeno je objavila novi Pravilnik o raspodjeli novca, uz javni poziv za sufinanciranje godišnjeg programa udruga u sportu grada Pule za 2023. godinu.
Glavni tajnik Branko Uležić objasnio je da će se raspodjela novca ubuduće obavljati po novom pravilniku, koji više pažnje daje vrednovanju postignutih rezultata sportaša i ekipa. Javni poziv otvoren je do petka, 2. rujna, na koji se većina od 63 kluba već prijavila, međutim, iznos sredstava koja su zatražili još nije poznat. Nakon toga potrebno je, veli Uležić, mjesec dana za obradu podataka, nakon čega će se izraditi prijedlog javnih potreba u sportu za 2023. godinu. Prijedlog se prosljeđuje Izvršnom odboru Zajednice, a nakon toga Gradu. Konačnu odluku donosi Gradsko vijeće, usvajanjem javnih potreba u sportu za iduću godinu. Nakon što dobije sredstva, Skupština Sportske zajednice do konca godine donosi odluku o raspodjeli sredstava, objašnjava Uležić. Osnova za izračun visine sredstava jest protekla natjecateljska godina, koja traje od 30. kolovoza 2021. do 30. kolovoza 2022. godine.
Prema novim kalendarima natjecanja, vidimo odmah tko je ušao u viši stupanj natjecanja, a temeljem novog pravilnika, bit će u određenom postotnom iznosu motivirani i dobit će više sredstava, kaže tajnik. Lani je, podsjeća, programima udruga natjecateljskog sporta dodijeljeno 6.150.000 kuna iz gradskog proračuna, no taj je iznos ove godine značajno smanjen - na 5.827.000 kuna.
- Pravilnik donosi dosta novina. Prije su bile tri grupe koje smo razvrstavali po postignutom stupnju natjecanja, a sada smo dodali i četvrtu, najjaču grupu, a to je vrhunski sport. Odnosi se na sportske udruge koje su na međunarodnoj razini kvalitete jer gradski klubovi, u tom slučaju, kreću u sustav natjecanja; igranje europskih liga i kupova. Da bismo motivirali klubove, dodali smo tu četvrtu grupu, a u ovom slučaju i prvu - vrhunski sport. Na taj smo im način dali mogućnost međunarodne razine i kvalitete, veli Uležić.
U vrhunskom sportu, saznajemo, ostvaruju se samo prava kroz sudjelovanje na međunarodnoj i državnoj razini. Čim se ostvari određeni rezultat na državnoj razini, stječe se pravo nastupa na međunarodnoj.
- Imamo dosta klubova koji igraju prvu hrvatsku ili superligu, a sustavom natjecanja postoji mogućnost da će ostvariti i nastup na europskoj razini. Kod tabelarnog prikaza jako je bitno, ističe nam Uležić, da su za sve grupe, koje su u sustavu sufinanciranja programa javnih potreba, stavili jedinstveni iznos, a to je jedan bod po kilometru puta, dok je prije tu bilo razlike. Bez obzira na grupu, trošak puta je svima jednak, što pojednostavljeno znači da na taj način klubovi imaju identičan trošak puta, neovisno o statusu.
- Identično smo napravili i kad je riječ o iznosu kotizacije za stupanj natjecanja. Kad klubovi odlaze negdje na natjecanje, kotizacije su različite, a mi smo to iznivelirali tako što za svaki nastup, prilikom kotizacije klub ima 100 bodova, neovisno o broju natjecatelja i bez obzira na stupanj natjecanja", objašnjava Uležić. Novost je i da će se valorizirati četvrto mjesto, tzv. drvena medalja, za razliku od dosad, kada su se valorizirala samo prva tri mjesta. Riječ je o ekipnim i pojedinačnim medaljama.
- Kod mlađih kategorija podigli smo vrijednost za pojedinačne i ekipne sportove i to za juniore, kadete, mlađe kadete, dječake i djevojčice, za županijska, međužupanijska, odnosno regionalna i državna natjecanja. Tu smo podizali "veću masu" bodova i također za prva četiri mjesta, nabraja tajnik. Uveli su i provođenje stručnog rada udruga. Treneri su, naglašava, bit svega.
- Na prvom mjestu su treneri, potom objekt, a onda sportaši. Predložili smo, a to je i usvojeno, da u prvoj grupi treneri moraju imati stručnu kvalifikaciju prema Zakonu o sportu, odnosno stupanj sportske naobrazbe. Po tome bi u prvoj grupi prosječna bruto plaća bila ona na razini Republike Hrvatske, a u drugoj grupi bi bila minimalna plaća u državi. Mislimo da ćemo time motivirati trenere da se školuju, ostanu u Puli, a ne da odlaze drugdje, gdje im se daje više novca od primanja koja imaju danas kod nas, kazuje tajnik.
Među novinama je i naknada za kategorizirane sportaše koji prema rješenju Hrvatskog olimpijskog odbora, Hrvatskog paraolimpijskog odbora i Hrvatskog saveza gluhih dobivaju određenu kategorizaciju prema ostvarenim rezultatima, od najmlađih do seniorske vrste. Unutar toga je šest kategorija, a u određenom postotnom iznosu podijeljeno je prema kategoriji, s time da bi to bila nagrada, neoporezovani dio do 20 tisuća kuna, jednokratno. Vrhunski sportaš dobio bi tako 100 posto tog iznosa, druga kategorija 70, treća 40, četvrta 30, a peta i šesta po 10 posto.
Premda je ove godine iznos namijenjen sportu osjetno smanjen, intencija novog pravilnika je prvenstveno motivirati sportaše za još bolje rezultate, ali i da za njih budu nagrađeni.
- To je bio poticaj da se krene, a i gradonačelnik je inzistirao, težio je tome jer je i sam sportaš, da se pokaže da se sportaši cijene i poštuju te da ih se potiče na još bolje rezultate, kaže Uležić.
U Savezu sportova grada Pule svi klubovi su u sustavu natjecanja, a prema Zakonu o sportu i javnim potrebama sporta, to su kategorizacije iz sporta: osoba s invaliditetom, školski sport i natjecateljski sport.
Hoće li se osjetiti manjak novčanih sredstava? Uležić objašnjava da su u ovoj godini neki klubovi ušli u viši stupanj natjecanja te oni kreću u novu natjecateljsku sezonu u listopadu ove godine. Očekuju da će Grad probati osigurati dostatna i poticajna sredstva klubovima do kraja ove kalendarske godine.