(Snimila: Mirjana Vermezović Ivanović)
Martina Licul, učenica 3. razreda prirodoslovno-matematičkog smjera Gimnazije Pula na nedavnoj je, prvi put održanoj Europskoj informatičkoj olimpijadi za djevojke (EGOI - European Girl's Olympiad in Informatics) osvojila respektabilno drugo mjesto među 157 natjecateljica iz 40 država Europske unije, ali i SAD-a, Japana, Brazila i Kanade.
Olimpijada se održavala od 13. do 18. lipnja, a Martina je predstavljala Hrvatsku zajedno s još tri učenice, zagrebačke gimnazijalke: zlatnom Emom Borevković, Larom Semeš koja je također osvojila srebro, te Linom Krištić.
Za računarstvo potaknuti djevojke
Iako je natjecanje održano online, Martina je zadatke, zajedno s kolegicama, rješavala u XV zagrebačkoj gimnaziji, pod mentorstvom profesora Damira Blaškovića. Bilo je potrebno riješiti osam problemskih zadataka u dva dana, u programskim jezicima Python, C++ i Java, pod operativnim sustavom Linux.
Učenice su se natjecale pojedinačno, a svaku zemlju sudionicu zastupao je tim od četiri učenice (do 20 godina) i dva voditelja. Program je financiran iz javnih potreba za tehničku kulturu, a pokroviteljstvo i potporu pružili su Hrvatska zajednica tehničke kulture i Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
Na studiranje ili rad u sektoru računarstva i u svijetu i u Hrvatskoj odlučuje se znatno manje žena nego muškaraca. Razlika je drastična i na prvenstvima, stoga je na nivou Europe pokrenuto natjecanje za djevojke kojim bi se potaknuo interes za računarstvo u djevojaka. Tako je nastala i ova olimpijada čiju je prvu organizaciju preuzela Švicarska.
Pet sati u komadu bez pauze
- Prvo smo u ponedjeljak imali dvosatno probno natjecanje da se upoznamo sa sustavom za evaluaciju. U srijedu i petak održalo se pravo natjecanje koje je trajalo pet sati dnevno u komadu bez pauze, od 10 do 15. U to vrijeme trebalo je riješiti četiri zadatka dnevno. Jednom kad krenem isključim se iz svega, nije mi smetalo ni školsko zvono, ni buka, nisam uopće registrirala da je nastava, da se u školi nešto događa, prisjeća se Martina.
- U jednom zadatku tražilo se da uspostavimo komunikaciju između našeg programa i evaluatora, programa koji su oni napravili i koji "izbacuje" naše bodove. Naš program nešto pita evaluatora, on mu odgovori i na temelju naših upita mi u određenom vremenu trebamo odrediti konačno rješenje i to poslati evaluatoru. U ostalim zadacima trebalo je nakon dobivanja ulaznih podataka ispisati izlazne: evaluator nam javlja ukoliko je bilo greške i zbog čega, a ukoliko nije, potvrđuje točan odgovor. Svatko je radio za sebe, nije bilo timskog grada. Za vrijeme natjecanja mogli smo vidjeti svoje bodove, pripovijeda Martina.
- Taj rezultat vidim kao nagradu za mojih sedam godina rada i truda, kao i poticaj za dalje, kaže nam Martina, koja i u Gimnaziji postiže odličan uspjeh. Osim toga, s odličnim je uspjehom završila i 3. razred Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova, teoretski smjer.
Prije jezici, a sad matematika i informatika
Prije Olimpijade, sudjelovala je na državnom natjecanju, te na Hrvatskom otvorenom natjecanju u informatici. Nakon toga je sudjelovala na izbornom natjecanju za Olimpijadu, gdje je osvojila treće mjesto i tako ušla u hrvatski četveročlani tim. Iako joj samo sudjelovanje na državnom natjecanju otvara mogućnost izravnog upisa matematike na zagrebačkom PMF-u, Martina kaže da zasad razmišlja o Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu. Još ne zna gdje će nakon završetka školovanja, hoće li se vratiti u Pulu ili će raditi negdje u inozemstvu, poput mnogih njenih kolega. "Sve mogućnosti su otvorene", kaže.
Za informatiku se, kaže, zainteresirala još u petom razredu osnovne škole, uz podršku profesorice informatike Aleksandre Žufić.
- Informatika me tad polako počela sve više zanimati. Tad nisam mislila da je to čime se želim dalje baviti, ali sad sam sigurna da jest. U nižim razredima sam možda bila više orijentirana prema jezicima, ali sad su to matematika i informatika, veli Martina. Iako u matematičko-informatičkim odjeljenjima hrvatskih gimnazija dominiraju dečki, pulska je škola izuzetak: u Martininom razredu dominiraju cure, kojih je 15 u odnosu na 10 učenika.
Kamp mladih informatičara
- Vrijedi probati i ako netko stvarno voli informatiku, lako će se uhvatiti s time i krenuti dalje jer na internetu ima jako puno informacija, može se učiti putem videa, blogova… Jedino što je bitno je znanje engleskog jezika. Poznajem dosta mladih informatičara iz Zagreba, tamo djeluje Zagrebački računalni savez, održavaju se radionice za osnovnu školu čiji polaznici kasnije uglavnom upisuju XV zagrebačku gimnaziju gdje im radionice drže bivši natjecatelji, kaže Martina.
Nakon uspjeha na Olimpijadi, najavljuje sudjelovanje u radionicama Kampa mladih informatičara Hrvatske od 7. do 17. srpnja na Krku. Polaznicima će ondje svoja iskustva prenijeti i bivši natjecatelji koji danas rade u međunarodnim tvrtkama.