Bojazan od nestanka hrane najviše se odnosi na suncokretovo ulje, s obzirom da je Ukrajina jedan od najvećih svjetskih dobavljača te namirnice. Ali i njega ima sasvim dovoljno
Ilustracija (Snimio Dejan Štifanić)
Nakon što je prije dvije godine zavladala epidemija koronavirusa, građani su, kako bi si osigurali zalihe, panično pohrlili u supermarkete po velike količine ulja, brašna i toalet papira. Iako za to nema potrebe, vrlo je izgledno da bi se takav scenarij mogao ponoviti budući da je potražnja za tim namirnicama, nakon ratnih zbivanja u Ukrajini ponovno povećana.
Ovih dana do naše redakcije dolaze informacije da su police nekih pulskih supermarketa praznije no inače. Stoga smo odlučili provjeriti je li to istina, ili su ljudima samo u strahu velike oči.
Bojazan od nestanka namirnica najviše se odnosi na suncokretovo ulje, s obzirom da je Ukrajina jedan od najvećih svjetskih dobavljača tog proizvoda.
Obilaskom nekoliko pulskih supermarketa uvjerili smo se da ni tog ulja, ali ni ostalih namirnica ipak ne nedostaje. No, kako bi potvrdili da se ne suočavaju s nestašicom, uputili smo pitanja trgovačkim lancima. Zanimalo nas je jesu li njihovi dobavljači najavili deficit nekih proizvoda te hoće li se naposljetku ograničiti prodaja pojedinih artikala, kao u drugim državama poput Bosne i Hercegovine, Španjolske i Njemačke, gdje je prodaja suncokretovog ulja ograničena na nekoliko litara.
Djelatnik Kauflanda kazao je da proizvoda ne nedostaje, no da se u posljednje vrijeme primjetno više prodaje suncokretovo ulje i brašno. S manjkom ovog proizvoda na policama ne suočava se ni Lidl jer su, kako ističu, "osigurali dostatne zalihe zahvaljujući kvalitetnim odnosima s partnerima i dobavljačima".
Iz Konzuma pak odgovaraju da su sve prodavaonice i skladišta dobro opskrbljeni, no i da bi moglo doći do ograničenja, ukoliko bude bilo potrebe za time.
- Za sve kupce i partnere osigurali smo dovoljne količine svih proizvoda, pa tako i jestivog ulja za normalnu kupnju i potrošnju. Kako očekujemo da će se odnedavno povećana potražnja ipak normalizirati, jer nikakve racionalne potrebe za stvaranjem zaliha nema, u ovom trenutku nećemo ograničavati količinu kupnje. No, ako se potražnja nastavi povećavati ovim tempom, određena ograničenja bit će potrebna. Zato još jednom našim kupcima šaljemo poruku kako i ulja i svih drugih svakodnevno potrebnih proizvoda na zalihama imamo dovoljno, kažu iz Konzuma.
Dodaju da smo u pandemiji svi skupa itekako dobro savladali upravljanje opskrbom u izuzetno izazovnim okolnostima.
- I nadamo se kako će i naši kupci prepoznati da nema potrebe za odstupanjem od redovnih navika kupnje, kažu iz Konzuma i pritom napominju da su u svakodnevnom kontaktu sa svojim dobavljačima.
Poteškoća u opskrbnom lancu nema niti SPAR Hrvatska, a tvrde da nemaju ni najave dobavljača da će ih biti. Imaju, ističu, dovoljne količine proizvoda na zalihama, štoviše, kako ističu, čak i dovoljne količine za akcije.
- Ako pojedinačno dođe do povećane prodaje čini se da je to više posljedica medijskog izvještavanja o situaciji u drugim zemljama, odgovaraju iz SPAR-a Hrvatska.
No, ograničenja u kupovini ulja moglo bi ipak biti, što je u četvrtak najavio Fabris Peruško, direktor Fortenova Grupe. Izjavio je, naime, da će njihov maloprodajni lanac trgovina (Konzum i ostali) vjerojatno uvesti ograničenja u jednokratnoj kupovini ulja, ne zato što ulja nema, nego da bi spriječili ubrzanu potrošnju svojih zaliha. Iako je EU u velikoj mjeri ovisna o ruskoj i ukrajinskoj pšenici i suncokretu, to, ustvrdio je Peruško, nije slučaj s Fortenova Grupom koja ima dvije tvornice ulja - "Zvijezdu" u Hrvatskoj i "Dijamant" u Srbiji. Tom se proizvodnjom pokriva oko 70 posto potreba.