KRITIČNE ZONE SVEDENE NA KRITIČNE TOČKE

ONI ČUVAJU PULU OD POPLAVA: Komunalci iz Pragrandea danonoćno  obilaze grad i brinu o tome da ta silna voda završi u odvodnom sustavu

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
(M. MIJOŠEK)

(M. MIJOŠEK)


Za vrijeme zadnje kiše imali smo još jedan specifičan efekt koji nam se jako dugo u Puli nije dogodio - more je kompletno ušlo u grad i vratilo se kroz sustav. Tako smo u srijedu u najnižim zonama, kod upravne zgrade Uljanika i na Rivi, imali zapravo more na slivnicima tako da nije problem bio u količini oborina, već u podizanju mora što je značajno ograničilo upojnu moć sustava. S obzirom na količinu kiše, možemo reći da smo jako dobro prošli, kaže Robi Fuart, šef djelatnosti kanalizacije u Pragrandeu

 

Oni čuvaju Pulu od poplava. U onim danima kada se spoji nebo sa zemljom pa većinu nas, bez prijeke potrebe, nije volja ni pomoliti nos iz topline i sigurnosti domova i ureda, komunalci iz Pragrandea danonoćno svojim kamionima cisternama obilaze grad i brinu o tome da ta silna voda umjesto da se zadržava na cestama i javnim površinama, završi u odvodnom sustavu gdje joj je i mjesto. Bez efikasnog sustava odvodnje to je još donedavno (pre)često bio pravi Sizifov posao jer su, usprkos njihovu trudu, poplavljeni dijelovi grada jednostavno bili neizbježan standard. No, situacija se ipak značajno promijenila. Pokazale su to ovih dana i prve prave jesenske kiše, što zbog efikasnijeg sustava odvodnje, što zbog pravodobnih intervencija.

U vodi do kolina

Dežurne ekipe i timovi zaposlenika u djelatnosti kanalizacije u Pragrandeu, koji su i inače na raspolaganju 24 sata dnevno, ovih dana imaju pune ruke posla. Već najava nevremena i kiše znak je da iz stanja pripravnosti, bez čekanja na poziv, krenu na teren i direktno nadziru situaciju, interveniraju na svakom mjestu za koje uoče da je potrebno. Kratak predah u ovom kišnom razdoblju jedna od tih ekipa koju čine Igor Cetina i Zaim Alibašić koristi za obilazak i čišćenje slivnika u Ulici sv. Polikarpa kojom je promet možda nešto manji nego nekim drugim ključnim prometnicama, ali bez obzira na to, "sve treba štimati".

- Počela je jesen, krenule su kiše i normalno je da imamo u ovo doba godine puno više dela nego ča smo ga imali prošlih nekoliko mjeseci. Najveći problem je to suho lišće koje tamo kadi su dubi pada i skuplja se na rešetkama, pa onda moramo stalno biti u điru i čistiti to jer kad krene pljusak dovoljno je malo da se ono namoči i začepi odvod i onda brzo sve zapliva, govori nam Igor Cetina. Dodaje da su ove šetimane dva dana bili stalno na terenu, ali i da je situacija puno bolja nego što je bila nekad. "I sami znate, vidli bite nas. Bili smo u vodi do kolina i ovakova kiša je za nas značila puno više dela. Čuda lit sam već tote i bilo je stvarno čuda takovih intervencija, ali uvijek je najteže i najgore bilo poj poli zgrade Croatie jer smo znali da nas tamo čeka metar vode. Sad se to riješilo, cijevi su veće i kanalizacija to ča pade puno bolje popije, a i mi imamo nove kamione s kojima gremo okolo i na vrime usisavamo, tako da problema nema, kaže naš sugovornik.

Zaim Alibašić, popularni Alibaba, sugrađane koje je nekad zabavljao nogometnim umijećem danas čuva od poplava. Raditi taj posao, kaže, nije lako, ali je ipak puno lakše nego što je to bilo nekad.

- Kanali su novi, kamione smo dobili, strojeve smo dobili i premda smo kao i prije za vrijeme kiše praktički stalno po gradu, puno nam je lakše nego prije obaviti posao i osigurati da se ceste ne pretvore u lokve. Kad stigne nevrijeme mi smo svi vani, ali na sreću sve je manje i manje slučajeva da moramo biti u vodi do koljena, a sve se više radi o nekakvom redovnom ili pojačanom održavanju sustava zahvaljujući kojem on može i u tim ekstremnim uvjetima odraditi posao kako treba, kaže Alibašić.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter